Korea Północna bije rekordy cyberkradzieży. Na celowniku kryptowaluty

Źródło:
Reuters

W 2022 roku w Korei Północnej skradziono więcej aktywów kryptowalutowych niż w jakimkolwiek poprzednim roku - napisano w raporcie Rady Bezpieczeństwa ONZ powołując się na informacje od państw członkowskich i firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Kraj oskarża się wykorzystywanie cyberataków do pomocy w finansowaniu jej programów nuklearnych i rakietowych. Stany Zjednoczone alarmują, że Korea Północna jest gotowa do przeprowadzenia siódmej próby jądrowej.

Rada Bezpieczeństwa ONZ poinformowała, że Korea Północna wykorzystała coraz bardziej wyrafinowane techniki w celu uzyskania dostępu do danych instytucji związanych z finansami, jak i w celu kradzieży informacji o programach zbrojeniowych. Już wcześniej oskarżano Koreę Północną o wykorzystywanie cyberataków do pomocy w finansowaniu jej programów nuklearnych i rakietowych.

Rekordowy poziom kradzieży

W raporcie Rady Bezpieczeństwa ONZ napisano powołując się na informacje od państw członkowskich ONZ i firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem, że w 2022 roku w Korei Północnej skradziono więcej aktywów kryptowalutowych niż w jakimkolwiek poprzednim roku. Korea Północna zaprzeczała zarzutom o hakerstwo i cyberataki.

Monitorujący sankcje w ONZ przekazali szacunkowe dane Korei Południowej o tym, że powiązani z Koreą Północną hakerzy ukradli w 2022 roku wirtualne aktywa o wartości 630 mln dolarów, natomiast firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem oceniła, że północnokoreańska cyberprzestępczość wynosiła ponad 1 mld dolarów.

Wytłumaczono, że zmienność tej wyceny związana jest kursem dolara, ale obie kwoty pokazują, że rok 2022 był rekordowy pod względem kradzieży wirtualnych aktywów w Korei Północnej. Podkreślono, że techniki stosowane przy cyberatakach stały się bardziej wyrafinowane, co utrudnia śledzenie skradzionych funduszy.

Raport ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym miesiącu lub na początku marca. 

Kontakty przez LinkedIn i Whatsapp

Podano, że większość cyberataków została przeprowadzona przez grupy kontrolowane przez główne biuro wywiadowcze Korei Północnej. Grupy te obejmowały zespoły hakerskie śledzone przez branżę cyberbezpieczeństwa pod nazwami Kimsuky, Lazarus Group i Andariel. W raporcie wyjaśniono, że generowały przychody, pozyskiwały informacje wartościowe dla Korei Północnej, w tym programy zbrojeniowe. Rozpowszechniały złośliwe oprogramowanie za pomocą różnych metod, w tym phishingu. Jako przykład wskazano, że jedna z takich kampanii była skierowana do pracowników organizacji w różnych krajach, a początkowe kontakty z nimi zostały nawiązane za pośrednictwem LinkedIn, a później przez WhatsApp.

Już w 2019 roku ONZ informował, że Korea Północna wydała około 2 miliardy dolarów w ciągu kilku lat na swoje programy broni masowego rażenia, wykorzystując szeroko zakrojone i coraz bardziej wyrafinowane cyberataki.

Sankcje dla Korei Północnej

W najnowszym raporcie można przeczytać również o tym, że Korea Północna kontynuuje produkcję materiałów do celów jądrowych. Wystrzelono w ubiegłym roku co najmniej 73 rakiety balistyczne, w tym osiem międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Stany Zjednoczone od dawna ostrzegają, że Korea Północna jest gotowa do przeprowadzenia siódmej próby jądrowej.

Korea Północna ma zakaz przeprowadzania prób jądrowych i wystrzeliwania rakiet balistycznych wydany przez Radę Bezpieczeństwa. Od 2006 roku podlega sankcjom ONZ, które Rada Bezpieczeństwa przez lata wzmacniała. Na tle tych sankcji Korea Północna prowadzi jednak nielegalny import rafinowanej ropy naftowej i eksport węgla. Rozpoczęło się też dochodzenie w sprawie doniesień o eksporcie amunicji.

Stany Zjednoczone oskarżyły rosyjską Grupę Wagnera o to, że otrzymuje broń z Korei Północnej, aby pomóc wzmocnić rosyjskie siły na Ukrainie. Korea Północna odrzuciła to oskarżenie, a przywódca Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, zaprzeczył, że otrzymuje broń od Korei Północnej.

W maju ubiegłego roku Chiny i Rosja zawetowały kierowany przez USA projekt nałożenia na Koreę Północną kolejnych sankcji ONZ. Obejmowały one zamrożenie aktywów grupy hakerskiej Lazarus oskarżonej o cyberataki na międzynarodowe banki i konta klientów oraz cyberataki na Sony Pictures Entertainment w 2014 roku. Stany Zjednoczone powiązały północnokoreańskich hakerów z kradzieżą wartej setki milionów dolarów kryptowaluty związanej z popularną grą online Axie Infinity.

W 2022 roku zostało skradzione około 615 milionów dolarów.

Czytaj także: USA chciały nowych sankcji wobec Korei Północnej. Chiny i Rosja zgłosiły weto

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP