Korea Północna bije rekordy cyberkradzieży. Na celowniku kryptowaluty

Źródło:
Reuters

W 2022 roku w Korei Północnej skradziono więcej aktywów kryptowalutowych niż w jakimkolwiek poprzednim roku - napisano w raporcie Rady Bezpieczeństwa ONZ powołując się na informacje od państw członkowskich i firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Kraj oskarża się wykorzystywanie cyberataków do pomocy w finansowaniu jej programów nuklearnych i rakietowych. Stany Zjednoczone alarmują, że Korea Północna jest gotowa do przeprowadzenia siódmej próby jądrowej.

Rada Bezpieczeństwa ONZ poinformowała, że Korea Północna wykorzystała coraz bardziej wyrafinowane techniki w celu uzyskania dostępu do danych instytucji związanych z finansami, jak i w celu kradzieży informacji o programach zbrojeniowych. Już wcześniej oskarżano Koreę Północną o wykorzystywanie cyberataków do pomocy w finansowaniu jej programów nuklearnych i rakietowych.

Rekordowy poziom kradzieży

W raporcie Rady Bezpieczeństwa ONZ napisano powołując się na informacje od państw członkowskich ONZ i firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem, że w 2022 roku w Korei Północnej skradziono więcej aktywów kryptowalutowych niż w jakimkolwiek poprzednim roku. Korea Północna zaprzeczała zarzutom o hakerstwo i cyberataki.

Monitorujący sankcje w ONZ przekazali szacunkowe dane Korei Południowej o tym, że powiązani z Koreą Północną hakerzy ukradli w 2022 roku wirtualne aktywa o wartości 630 mln dolarów, natomiast firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem oceniła, że północnokoreańska cyberprzestępczość wynosiła ponad 1 mld dolarów.

Wytłumaczono, że zmienność tej wyceny związana jest kursem dolara, ale obie kwoty pokazują, że rok 2022 był rekordowy pod względem kradzieży wirtualnych aktywów w Korei Północnej. Podkreślono, że techniki stosowane przy cyberatakach stały się bardziej wyrafinowane, co utrudnia śledzenie skradzionych funduszy.

Raport ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym miesiącu lub na początku marca. 

Kontakty przez LinkedIn i Whatsapp

Podano, że większość cyberataków została przeprowadzona przez grupy kontrolowane przez główne biuro wywiadowcze Korei Północnej. Grupy te obejmowały zespoły hakerskie śledzone przez branżę cyberbezpieczeństwa pod nazwami Kimsuky, Lazarus Group i Andariel. W raporcie wyjaśniono, że generowały przychody, pozyskiwały informacje wartościowe dla Korei Północnej, w tym programy zbrojeniowe. Rozpowszechniały złośliwe oprogramowanie za pomocą różnych metod, w tym phishingu. Jako przykład wskazano, że jedna z takich kampanii była skierowana do pracowników organizacji w różnych krajach, a początkowe kontakty z nimi zostały nawiązane za pośrednictwem LinkedIn, a później przez WhatsApp.

Już w 2019 roku ONZ informował, że Korea Północna wydała około 2 miliardy dolarów w ciągu kilku lat na swoje programy broni masowego rażenia, wykorzystując szeroko zakrojone i coraz bardziej wyrafinowane cyberataki.

Sankcje dla Korei Północnej

W najnowszym raporcie można przeczytać również o tym, że Korea Północna kontynuuje produkcję materiałów do celów jądrowych. Wystrzelono w ubiegłym roku co najmniej 73 rakiety balistyczne, w tym osiem międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Stany Zjednoczone od dawna ostrzegają, że Korea Północna jest gotowa do przeprowadzenia siódmej próby jądrowej.

Korea Północna ma zakaz przeprowadzania prób jądrowych i wystrzeliwania rakiet balistycznych wydany przez Radę Bezpieczeństwa. Od 2006 roku podlega sankcjom ONZ, które Rada Bezpieczeństwa przez lata wzmacniała. Na tle tych sankcji Korea Północna prowadzi jednak nielegalny import rafinowanej ropy naftowej i eksport węgla. Rozpoczęło się też dochodzenie w sprawie doniesień o eksporcie amunicji.

Stany Zjednoczone oskarżyły rosyjską Grupę Wagnera o to, że otrzymuje broń z Korei Północnej, aby pomóc wzmocnić rosyjskie siły na Ukrainie. Korea Północna odrzuciła to oskarżenie, a przywódca Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, zaprzeczył, że otrzymuje broń od Korei Północnej.

W maju ubiegłego roku Chiny i Rosja zawetowały kierowany przez USA projekt nałożenia na Koreę Północną kolejnych sankcji ONZ. Obejmowały one zamrożenie aktywów grupy hakerskiej Lazarus oskarżonej o cyberataki na międzynarodowe banki i konta klientów oraz cyberataki na Sony Pictures Entertainment w 2014 roku. Stany Zjednoczone powiązały północnokoreańskich hakerów z kradzieżą wartej setki milionów dolarów kryptowaluty związanej z popularną grą online Axie Infinity.

W 2022 roku zostało skradzione około 615 milionów dolarów.

Czytaj także: USA chciały nowych sankcji wobec Korei Północnej. Chiny i Rosja zgłosiły weto

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ukraina otrzyma 50 miliardów dolarów z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów - donosi Reuters. Osiągnięto porozumienie na szczycie państw G7.

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Źródło:
PAP

Blisko połowa ankietowanych z Pokolenia Z uważa, że osoby w ich wieku są niesprawiedliwie oceniane w miejscu pracy, często przez pryzmat stereotypów - wynika z badania ARC Rynek i Opinia "Pokolenie Z w pracy" dla serwisu Pracuj.pl. - Stereotypy o ich zmienności czy niedojrzałości zawodowej mogą ograniczać ich możliwości rozwoju i awansu - uważa Alina Michałek, ekspertka ds. rekrutacji w Pracuj.pl. Tymczasem ponad 60 proc. osób urodzonych w latach 1996-2015 wierzy, że w ciągu najbliższych lat znajdzie pracę świetnie dopasowaną do swoich oczekiwań.

Pokolenie Z na rynku pracy. Jedynym pewnikiem jest zmiana, i to kilkukrotna

Pokolenie Z na rynku pracy. Jedynym pewnikiem jest zmiana, i to kilkukrotna

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie trwa debata nad poselskim projektem Polski 2050 dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Zamiast niemal całkowitego zakazu, z jakim mamy do czynienia dziś, handlowe byłyby dwie niedziele w miesiącu - pierwsza i trzecia. Swoje negatywne uwagi do projektu zgłosili zarówno przedstawiciele pracowników, jak i organizacje zrzeszające sieci handlowe. Politycy są podzieleni, ale tym razem nie barwami partii, do których należą, a światopoglądowo.

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

- Poczta Polska otrzyma około 750 milionów zł w ramach rekompensaty - poinformował wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. - Dotyczy to refundacji za usługi wykonane w latach 2021 i 2022 - przekazał z kolei Sebastian Mikosz, prezes Poczty. - To też jest sygnał, żebyśmy przygotowywali się do składania naszej oferty na bycie kolejny raz operatorem usługi powszechnej - dodał.

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Źródło:
PAP

Według przyjętych w czwartek przez rząd założeń makroekonomicznych do projektu ustawy budżetowej na 2025 rok, PKB Polski wzrośnie w przyszłym roku o 3,7 procent, a średnioroczna inflacja CPI ukształtuje się na poziomie 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Źródło:
PAP

Ława przysięgłych z Florydy uznała, że ​​znana na całym świecie ze sprzedaży bananów firma Chiquita Brands International jest odpowiedzialna za finansowanie kolumbijskiej grupy paramilitarnej Autodefensas Unidas de Colombia (AUC). Jest ona uznana przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną - donosi CNN.

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Źródło:
CNN

Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej w 2025 roku do 4626 zł brutto - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Oznacza to podwyżkę o 7,6 procent. Minimalna stawka godzinowa ma wzrosnąć do 30,20 zł, czyli o 7,5 procent.

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zaproponował wzrost wynagrodzeń w budżetówce w 2025 roku o 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Źródło:
PAP

Rząd proponuje poziom waloryzacji rent i emerytur w 2025 roku o co najmniej 6,78 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 miliarda złotych.

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych - podano w komunikacie. Kancelaria prezydenta wyjaśniła, że nowe przepisy nakładają na platformy cyfrowe obowiązek informowania o transakcjach dokonywanych za ich pośrednictwem.

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o kampanii wycofywania hulajnogi dla dzieci ze sklepów Pepco. Sieć poinformowała urząd, że produkt "nie jest wystarczająco wytrzymały".

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Źródło:
tvn24.pl

Zdecydowaliśmy się wyłączyć z systemu kaucyjnego opakowania po mleku i produktach mlecznych - powiedziała w czwartek wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Dodała, że decyzja była spowodowana przede wszystkim obawami o kwestię sanitarną.

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Źródło:
PAP

W czwartek nie działa witryna e-Urzędu Skarbowego. "Mamy przerwę w działaniu" - taki komunikat widnieje na rządowej stronie internetowej. 

Nie działa e-Urząd Skarbowy. "Mamy przerwę"

Nie działa e-Urząd Skarbowy. "Mamy przerwę"

Źródło:
tvn24.pl

Na tej wyspie mieszka około 15,5 tysiąca osób, a rocznie przyjmuje ponad pięć milionów gości. Chodzi o Santorini, gdzie "nawet turyści narzekają na dużą liczbę turystów" - wskazuje w raporcie grecki rzecznik praw obywatelskich. 

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Źródło:
PAP

Marek Balawejder i Artur Osuchowski zostali powołani do zarządu Orlenu - podała w środę spółka. Balawejder od 1 sierpnia 2024 roku będzie członkiem zarządu do spraw Handlu Hurtowego i Logistyki, zaś Artur Osuchowski od 13 czerwca 2024 roku członkiem zarządu do spraw Energetyki i Transformacji Energetycznej.

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Źródło:
PAP

Nowym prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju zostanie Piotr Matczuk - ogłosiła w środę spółka. Rekrutacja na to stanowisko trwała od grudnia ubiegłego roku.

Nowy prezes PFR wybrany. Jest decyzja rady nadzorczej

Nowy prezes PFR wybrany. Jest decyzja rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Zmiana dotycząca pomp ciepła, którą wprowadza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to gwarancja wyboru urządzenia o potwierdzonej jakości - podkreślił w rozmowie z tvn24.pl Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW. Dodał, że "ma to się przełożyć na tańsze ogrzewanie polskich domów i poprawę jakości". 

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Boliwii Luis Arce wysłał wojsko na stacje benzynowe. Żołnierze mają zwalczać nielegalny zakup i przemyt dotowanych przez państwo paliw. Zdaniem rządzących to właśnie jest powód niedoborów, które wywoływały w kraju protesty.

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Źródło:
PAP

Jedna z najstarszych fabryk czekolady na świecie ma zostać zamknięta. Istniejąca od 1848 roku francuska fabryka Chocolat Poulain zatrudnia obecnie 109 osób. Wszyscy mają stracić pracę. Plan likwidacji fabryki ma zostać ogłoszony w czwartek.

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Źródło:
lesechos.fr, tvn24.pl, Brittanica

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Amerykański bank centralny powtórzył, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Auchan wycofuje partię produktu ze względu na zagrożenie pojawienia się bakterii Listeria - podała sieć w komunikacie. Dodała, że chodzi o produkt Pecenica polędwica 90g.

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca 2024 roku prosumenci rozliczający się w net-billingu będą mogli zmienić system rozliczeń - tak zakłada projekt noweli o odnawialnych źródłach energii (OZE). Skusić do tego ma możliwość zwiększenia wartości zwrotu tak zwanej nadpłaty do 30 procent.

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Źródło:
PAP

Ceny paliw samochodowych spadają kolejny tydzień z rzędu - poinformował w środę portal e-petrol. Według analityków spadek cen autogazu na rynkach hurtowych sprawił, że obecnie gaz na stacjach jest tak tani, jak przed napaścią Rosji na Ukrainę.

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Źródło:
PAP

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. - Przynosimy coś bardzo unikatowego na polski rynek - mówił na antenie TVN24 JB Perrette, CEO i Prezydent Global Streaming and Games Warner Bros. Discovery. Dodał, że "dokonujemy mariażu niesamowitego lokalnego kontentu" z "najlepszym międzynarodowym".

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

Źródło:
tvn24.pl