Koniec marzeń o South Stream. W Austrii bez obaw, Włosi liczą straty

South Streamu nie będzie. Kluczowy projekt Gazpromu przepadł
South Streamu nie będzie. Kluczowy projekt Gazpromu przepadł
TVN24 Biznes i Świat
South Streamu nie będzie. Kluczowy projekt Gazpromu przepadłTVN24 Biznes i Świat

Rezygnacja Rosji z budowy gazociągu South Stream nie wywołuje większych obaw w Austrii, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. Włosi mają większe powody do niepokoju - tamtejszy koncern Saipem może stracić w wyniku tej decyzji ponad 2 mld dol. Natomiast Węgry zapowiadają szukanie nowych źródeł energii, bo "postawiły na złego konia" w swej polityce zagranicznej.

Gerhard Roiss, szef OMV, austriackiej grupy zajmującej się przetwarzaniem ropy naftowej oraz dystrybucją paliw, sugerował we wtorek w Bukareszcie, że być może nie wszystko jest jeszcze stracone, jeśli chodzi o South Stream. Wskazywał, że nie było w tej sprawie informacji Gazpromu. Jednocześnie - jak relacjonuje agencja APA - powtórzył skierowane do Brukseli ostrzeżenie przed wykorzystywaniem gazu jako broni politycznej.

Blisko granicy

- Już podczas kryzysu krymskiego mówiłem, że nie można nawet myśleć o tym, żeby wykorzystać gaz jako broń geopolityczną - przypomniał. Argumentował też, że od 50 lat można polegać na tym, że gaz nie będzie używany do "podkreślania wagi aspektów politycznych". - Poruszamy się przy tej granicy, ale sądzę, że jeszcze jej nie przekroczyliśmy - powiedział.

Szef OMV nie obawia się zarazem, że Europa zostanie teraz odcięta od zaopatrzenia w gaz. - Gdziekolwiek jest gaz, tam będą i drogi do rynków - twierdził. Jego zdaniem chodzi nie tylko o to, czy Rosja potrzebuje South Streamu, ale i o to, kto jest gotów inwestować w europejskie gazociągi.

W wywiadzie dla austriackiego radia Oe1 Roiss uznał, że rezygnacja z South Streamu jest "bardzo przykra dla Europy", ale że dla OMV "nie będzie katastrofą". Zwrócił uwagę, że OMV przeznacza obecnie 1 mld euro na poszukiwania gazu pod dnem Morza Czarnego. Podkreślił, że "Europa musi znaleźć własny gaz dla Europy".

Sprawa do wyjaśnienia

Zdaniem austriackiego ministra gospodarki Reinholda Mitterlehnera sprawa South Streamu "wymaga jeszcze wyjaśnienia". Minister wskazał we wtorek, że na razie dostępne są jedynie informacje mediów, a partnerzy tego projektu nie otrzymali dotąd informacji oficjalnych. Niemniej Mitterlehner zakłada, że projekt został faktycznie wstrzymany - pisze APA. Wątpi natomiast, by winę ponosiła za to - jak to insynuuje Rosja - blokująca postawa Unii Europejskiej.

Minister poprosił o "jeszcze trochę cierpliwości" w kwestii ustalenia "prawdziwych przyczyn". Nie wykluczył, że rosyjska decyzja wiąże się także ze spadkiem zapotrzebowania na gaz. Zdaniem Mitterlehnera odstąpienie od budowy South Streamu nie będzie rzutować na zaopatrzenie w gaz.

Włoski koncern Saipem, zajmujący się wydobyciem ropy oświadczył we wtorek, że nie został zawiadomiony o decyzji Rosji o rezygnacji z projektu South Stream. W wydanym komunikacie podkreślono, że strona włoska kontynuuje "działania operacyjne".

"Ruch taktyczny"

Dziennik "La Repubblica" podał szacunkowe dane, z których wynika, że koncern Saipem, należący do wielkiej włoskiej grupy energetycznej Eni straci w wyniku decyzji Moskwy ponad 2 miliardy euro.

Rzymska gazeta zwróciła uwagę na duże zaangażowanie Włochów w realizację projektu, i to od jego narodzin przed 15 laty. Międzynarodowy przetarg na budowę pierwszej linii gazociągu wygrał właśnie koncern Saipem, kontrolowany przez Eni. Podpisany został kontrakt na 2,4 miliarda euro, w ramach którego Włosi mieli położyć rurociągi na dnie Morza Czarnego.

Włoska agencja Ansa przytoczyła wypowiedź przewodniczącego grupy socjalistów w Parlamencie Europejskim Włocha Gianniego Pittelli, który w czasie oficjalnej wizyty w Kijowie oświadczył we wtorek, że decyzja Moskwy w sprawie South Streamu to "ruch taktyczny".

- Putin jest zdolny do tego, by z czymś występować, a potem się wycofywać - oświadczył Pittella. Dodał, że Unia Europejska, stanowczo protestując przeciwko wszelkim aneksjom terytorialnym, powinna jednocześnie kontynuować dialog i współpracę z Rosją.

Poszukiwania Węgier

Węgry po odstąpieniu Rosji od budowy gazociągu South Stream zamierzają szukać nowych źródeł energii. Jest to konieczne, by długofalowo zabezpieczyć zaopatrzenie kraju w energię - podkreślił we wtorek w Brukseli szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. - Rosja miała prawo podjąć tę decyzję i Węgry tę decyzję szanują - dodał.

Szijjarto wspomniał o imporcie gazu z Azerbejdżanu, ale podkreślił, że trzeba rozważyć również inne możliwości. Parlament Węgier zaledwie miesiąc temu podjął decyzję o przyspieszeniu budowy węgierskiego odcinka South Streamu i ominięciu czasochłonnych procedur UE - wskazuje agencja dpa. Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu w gaz zezwala na budowanie gazociągów także tym firmom, których nie zarejestrowano wcześniej jako operatorów sieci. Natomiast według przepisów unijnych, podmioty budujące i eksploatujące gazociągi muszą się legitymować uzyskaną wcześniej odpowiednią międzynarodową licencją TSO (Transmission System Operators).

Zdaniem obserwatorów, nowelizacja została zredagowana pod kątem potrzeb kontrolowanej przez Gazprom węgiersko-rosyjskiej spółki, która miałaby zbudować przebiegający przez Węgry odcinek South Streamu.

Orban chce współpracy z Moskwą

Premier Węgier Viktor Orban jest zwolennikiem zacieśnienia współpracy energetycznej z Rosją, co poza dostawami gazu ma obejmować również rosyjską pomoc w modernizacji i rozbudowie jedynej węgierskiej elektrowni atomowej. Budapeszt nie waha się wchodzić na tym tle w konflikty z Unią Europejską i USA.

Współprzewodnicząca węgierskiej partii Polityka Może Być Inna (LMP) Bernadett Szel oświadczyła we wtorek, że rezygnacja Rosji z South Streamu udowadnia, iż rząd Węgier "postawił na złego konia" w swej polityce zagranicznej. Argumentowała, że norweski gaz jest w Europie tańszy niż gaz importowany z Rosji.

Inna opozycyjna partia węgierska Razem 2014 również wezwała rząd, by przyznał, iż jego "polityka otwarcia na wschód" poniosła fiasko.

Mający liczyć 3 600 km South Stream - wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy Eni - miał zapewnić dostawy gazu z Rosji do Europy Środkowej i Południowej. Rura miała prowadzić z południa Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Miała to być druga, po Gazociągu Północnym (Nord Stream) magistrala gazowa z Rosji omijająca Ukrainę.

Autor: tol / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Produkcja przemysłowa w październiku 2024 roku wzrosła o 4,7 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Produkcję przemysłową w październiku wyrwało z butów" - napisali ekonomiści Pekao.

"Produkcję wyrwało z butów"

"Produkcję wyrwało z butów"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czas, żeby Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się kwestii marż deweloperów - stwierdziła w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Zyski deweloperów na celowniku. "Chyba pora, żeby przyjrzał się temu UOKiK"

Zyski deweloperów na celowniku. "Chyba pora, żeby przyjrzał się temu UOKiK"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wreszcie! Według prognoz analityków produkcja miała wzrosnąć o 1,8 procent, a tymczasem mamy 4,7! I to mimo pogarszającej się sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Źródło:
tvn24.pl

Włoski UniCredit chce przejąć inni włoski bank - Banco BPM. Wartość oferty to ponad 10 miliardów euro. Według nieoficjalnych doniesień decyzja ta może sygnalizować, że przejęcie niemieckiego Commerzbanku przez UniCredit staje się mniej prawdopodobne.

"Zaskakująca oferta" włoskiego banku

"Zaskakująca oferta" włoskiego banku

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2024 roku wyniosło 8316,57 złotego, co oznacza wzrost o 10,2 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Źródło:
tvn24.pl

Potentat branży finansowej Klarna otwiera w Warszawie centrum innowacji. Założona przez Sebastiana Siemiątkowskiego firma jest jedną z wielu, które chcą inwestować w Polsce w nowe technologie - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Źródło:
PAP

Zaległości alimentacyjne Polaków sięgnęły 16 miliardów złotych. W bazie znajduje się już ponad 290 tysięcy rodziców, którzy unikają płacenia na swoje dzieci - przekazał Krajowy Rejestr Długów. Średnie zadłużenie tak zwanego alimenciarza wynosi obecnie blisko 54 tysiące złotych.

Średnie zadłużenie to blisko 54 tysiące złotych

Średnie zadłużenie to blisko 54 tysiące złotych

Źródło:
PAP

Premier zamierza powołać specjalny superurząd do walki z szarą strefą - przekazał w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". W zespole zasiądą między innymi przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Inspekcji Pracy, a także Krajowej Administracji Skarbowej.

W Polsce ma powstać "superurząd"

W Polsce ma powstać "superurząd"

Źródło:
PAP

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie o wycofaniu zabawki dla dzieci z popularnej sieci dyskontowej KiK. Powodem jest stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnej zawartości ołowiu, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Źródło:
tvn24.pl

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Rolnicy protestujący w Medyce przed granicą z Ukrainą zdecydowali, że do 10 grudnia zawieszają swoją akcję. Do tego czasu minister rolnictwa ma odpowiedzieć na zgłoszone przez nich postulaty.

Rolnicy zawiesili protest przed granicą w Medyce

Rolnicy zawiesili protest przed granicą w Medyce

Źródło:
PAP

Miejsca hotelowe w Zakopanem na święta Bożego Narodzenia są już w 75 procentach zarezerwowane, a na sylwestra zostało jeszcze około 20 procent wolnych miejsc w mieście pod Giewontem – powiedział na miesiąc przed świętami Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Dodał, że goście dopytują o organizację plenerowego koncertu sylwestrowego. Z kolei w Beskidach miejsca już się kończą i wiadomo, że będzie nieco drożej niż przed rokiem.

Święta i sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Święta i sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Źródło:
PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl