Rosyjskie banki ściągnęły w grudniu 2021 roku zagraniczną gotówkę o wartości 5 miliardów dolarów - informuje Reuters, powołując się na rosyjską agencję ratingową ACRA. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku kraj zgromadził 2,65 miliarda dolarów. Zdaniem zagranicznych mediów Rosja zabezpiecza się w ten sposób na wypadek wprowadzenia sankcji.
Rosjanie traktują zagraniczne waluty jako zabezpieczenie przed spadkiem wartości rubla lub wzrostem inflacji, czyli potencjalnymi skutkami sankcji zagranicznych. - Jest to związane z możliwym wzrostem popytu na gotówkę w zagranicznej walucie - powiedział przedstawiciel ACRA w rozmowie z agencją Reutera.
W listopadzie 2021 roku Rosja ściągnęła w zagranicznych walutach kwotę o wartości 2,1 miliarda dolarów.
Konflikt Rosja - Ukraina. Amerykańskie sankcje mogą dotyczyć dolarów
Wcześniej Reuters informował, że Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji, które zakładają odcięcie niektórych czołowych banków od transakcji dolarowych i ograniczenie ich zdolności do obsługi zobowiązań denominowanych w dolarach.
Na prośby o komentarz nie odpowiedziały czołowe rosyjskie banki Sbierbank, WTB, WEB i Gazprombank, które zostały wymienione jako możliwe obiekty sankcji amerykańskich. Z mediami nie chciał rozmawiać także rosyjski minister finansów.
Import zagranicznych walut w grudniu wciąż jest jednak znacznie niższy niż w 2014 roku, kiedy Moskwa anektowała Krym, a wartość rubla runęła. Wtedy Rosja ściągnęła do kraju 18 miliardów dolarów.
Według źródeł CNN, rosyjskie banki przygotowały się na wypadek wprowadzenia sankcji dotyczących transakcji w dolarach już kilka lat temu. Największe rosyjskie banki otworzyły w tym celu specjalne rachunki, które umożliwiłyby im przesyłanie dolarów między sobą. Takie rozwiązanie byłoby skutecznie tylko, jeżeli co najmniej jednej z instytucji udałoby się uniknąć sankcji.
- Zdajemy sobie sprawę, że Waszyngton nieustannie pracuje nad opracowaniem nowych sankcji – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rosyjskie ministerstwo finansów poinformowało w zeszłym tygodniu, że zapewni realizację wszystkich operacji bankowych, w tym w walutach obcych, gdyby sankcje uderzyły w sektor finansowy.
Konflikt Rosja - Ukraina
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie. Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją. Jak podał Reuters, Putin wydał rozkaz wkroczenia rosyjskich wojsk na terytorium wschodniej Ukrainy.
W wygłoszonym w poniedziałek wieczorem ponadgodzinnym orędziu Putin nazwał Ukrainę "nieodłączną częścią" historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej. Dzisiejsza Ukraina – jak mówił - znajduje się "pod zarządem zewnętrznym". Zasugerował też, że polityka USA i NATO stanowi zagrożenie dla jego kraju.
- Ten ruch prezydenta Putina jest w oczywisty sposób podstawą do próby wykreowania pretekstu dla dalszej inwazji Ukrainy - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podczas nocnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa zwołanego na wniosek Ukrainy. Dodała, że nazywanie rosyjskich wojsk, które mają dotrzeć do Donbasu "siłami pokojowymi", jest nonsensem.
Źródło: CNN, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock