Kolejne sankcje uderzą w rosyjskie łupki? Zachodowi wyczerpują się narzędzia nacisku na Kreml

5dc9c00a-d129-11e4-ac0a-0025b511229eGazprom

Energetyka jest siłą napędową gospodarki Rosji, która walczy z USA i Arabią Saudyjską o prymat głównego producenta ropy naftowej na świecie. Sektor ten jest jednak główną ofiarą zachodnich sankcji nałożonych na Rosję za jej rolę w konflikcie na Ukrainie. A Stany Zjednoczone i Europa mogą zmagać się z koniecznością zrealizowania groźby nałożenia głębszych sankcji na rosyjski sektor energetyczny - pisze Reuters. Gdzie wówczas uderzą?

Według Reutersa obecne sankcje uderzyły w najłatwiejsze cele w Rosji - nowoczesne projekty poszukiwawcze w Arktyce, syberyjskiej ropy ze skał łupkowych i poszukiwanie gazu na morzu. Taki stan rzeczy pozostawia Stanom Zjednoczonym coraz mniej opcji do działania. Próbuje teraz wpływać na eksport ropy w Rosji, tak jak to miało miejsce w przypadku Iranu.

Coraz mniej opcji

"Pomimo że światowe ceny ropy spadły od zeszłego roku o ok. połowę, europejscy sojusznicy Stanów Zjednoczonych nadal obawiają się negatywnych konsekwencji dla dostaw energii" - czytamy. Rosja mogłaby bowiem odpowiedzieć Zachodowi ograniczając eksport gazu, na którym w dużym stopniu opiera się Europa. - Jeśli zaczniesz zabawy z cenami ropy, Rosja odpowie zabawą z gazem - podkreśla Carlos Pascual, były amerykański dyplomata działający w branży energetycznej. Z kolei jeden z czołowych dyplomatów w kwestiach energetycznych Amos Hochstein przekonuje, że Waszyngton nie wyczerpał jeszcze narzędzi sankcji, które mógłby wykorzystać jeśli prezydent Władimir Putin rozszerzy wojnę na Ukrainie. Także sekretarz skarbu USA Jack Lew podkreślił, że administracja jest gotowa do "zwiększenia kosztów" wobec Rosji, jeśli ta złamie warunki zawieszenia broni. Hochstein zaznacza w rozmowie z agencją Reuters, że jest jednak mało prawdopodobne, aby Waszyngton zastosował sankcje dotyczące bieżącej rosyjskiej produkcji ropy. - Chcemy patrzeć na to, co ma wpływ na Rosję. Dziś wygląda to inaczej niż rok temu, ponieważ rynek ropy zmienił się - ocenił. - Rosja może i powinna być uczestnikiem rynku, ale musi grać według reguł - dodał.

Tylko wspólnie

Reuters podkreśla, że samotne działanie Stanów Zjednoczonych w sprawie sankcji "nie jest realistyczną opcją", ponieważ powodowałoby zablokowanie amerykańskich firm energetycznych w kwestii współpracy z Rosją, a umożliwił ją firmom europejskim. "Zachodnie sankcje z zeszłego roku zmusiły amerykański koncern Exxon Mobil do zakończenia współpracy z rosyjskim Rosnieftem i opuszczenia Arktyki. Kontrakt podpisany przez obie firmy był warty 3,2 mld dolarów" - pisze Reuters. Agencja przypomina piątkową wypowiedź szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który zaznaczył, że "coraz trudniej" jest utrzymać jednolite stanowisko krajów Unii ws. sankcji. Anonimowo unijni urzędnicy przyznają, że połowa lub więcej krajów wspólnoty chciałaby zobaczyć złagodzenie restrykcji wobec Rosji. Do tej pory zachodnie sankcje spowodowały zablokowanie inwestycji i transferu technologii w projekty wydobywcze. Ograniczyły też w przepływy kapitałowe ludzi z kręgu Władimira Putina. W połączeniu ze spadającymi cenami ropy sankcje uderzyły w rosyjską gospodarkę powodując gwałtowne osłabienie rubla. "Nic jednak nie poluzowało uścisku Putina na Krymie, mimo że Rosja zgodziła się na wprowadzone w zeszłym miesiącu zawieszenie broni na Ukrainie. Krajowa popularność Putina jeszcze wzrosła" - pisze Reuters. Zdaniem agencji Zachód może podjąć kolejne działania, aby powstrzymać zakusy Rosji w sektorze gazu łupkowego. Rosja liczy, że tym może zrównoważy ewentualne spadki z wpływów z eksploatacji tradycyjnych złóż ropy.

Uderzenie, ale słabsze

Ale kolejne sankcje, np. na poszukiwanie gazu łupkowego będą działać wolniej. Wszystko przez stopień zaawansowania tego sektora w Rosji. "To dowodzi, że Zachodowi brakuje oczywistych opcji, aby uderzyć w rosyjski biznes energetyczny w krótkim okresie i tym samym wpłynąć na jej strategię na Ukrainie" - pisze agencja powołując się na ekspertów. Jednym z możliwych narzędzi jest zablokowanie Rosji dostępu do globalnego systemu bankowego SWIFT, podobnie jak to miało miejsce z Iranem. Rosyjski bankierzy i urzędnicy opisują tę opcję jako "opcję nuklearną", która doprowadzi do pełnej wojny gospodarczej - czytamy. Poza technologiami energetycznymi USA i Europa nie mają zbyt wielu rzeczy, których Rosja potrzebuje - mówią eksperci. - Oprócz kapitału, technologii i pewnego dostępy do rynku nie ma zbyt wielu rzeczy, których Rosja chce z Zachodu - ocenia Marik String z WilmerHale.

Tusk o sankcjach: coraz trudniej budować europejską jedność, ale jestem usatysfakcjonowany
Tusk o sankcjach: coraz trudniej budować europejską jedność, ale jestem usatysfakcjonowanyTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn//km / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom

Pozostałe wiadomości

Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl