Ze świata

Katarczycy stracili miliardy w kilka dni. Przez Volkswagena

Ze świata

ShutterstockStraty katarskiego funduszu to prawie 6 mld dolarów

To nie jest dobry okres dla Qatar Investment Authority (QIA), państwowego funduszu inwestycyjnego z Kataru. W ciągu zaledwie ostatnich dziesięciu dni ten dziewiąty pod względem wielkości fundusz na świecie, stracił aż 5,9 mld dolarów. Powód? QIA posiada 17 proc. akcji Volkswagena, zamieszanego w ogromny skandal związany z emisjami spalin. Fundusz ma także udziały w Glencore - jednej z największych na świecie spółek dostarczających surowce mineralne, która w ciągu ostatniego roku straciła 80 proc. swojej wartości.

Spadek wartości akcji tych dwóch spółek sprawił, że QIA stracił w ciągu 10 dni 5,9 mld dolarów - poinformował Bloomberg. Fundusz, którego aktywa szacuje się na 256 mld dolarów, poinformował, że straty związane tylko ze spadkiem akcji Volkswagena wyniosły 4,8 mld dolarów.

Wielki skandal

Akcje niemieckiego producenta samochodów zanurkowały, po tym jak władze USA ujawniły 18 września, że Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich, co może oznaczać dla producenta ogromne kary.

Koncern przyznał 22 września, że zakwestionowane przez EPA oprogramowanie było instalowane w jego samochodach także poza USA. Ma ono znajdować się w ok. 11 mln pojazdów na całym świecie, w tym w Polsce.

Katarski fundusz posiada w Volkswagenie 17 proc. akcji. Od czasu ujawnienia skandalu akcje Volkswagena spadły o ok. 35 proc., co dla koncernu oznacza stratę w wysokości 25 mld euro.

Akcje Volkswagenastooq.pl

Giełda metali na dużym minusie

QIA jest także właścicielem 8,2 proc. udziałów w Glencore, jednego z największych na świecie producentów i dostawców szerokiego asortymentu towarów oraz surowców.

Na całym świecie grupa prowadzi działalność w ponad 150 zakładach, między innymi w branży paliwowej, hutniczej, górniczej i rolniczej.

W ciągu ostatniego roku spółka straciła 80 proc. swojej wartości. W poniedziałek akcje szwajcarskiego giganta taniały o ponad 29 proc. do najniższego poziomu w historii. To reakcja na niskie ceny metali, ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają dzisiaj szóstą sesję z rzędu. To najgorzej od stycznia. Natomiast indeks giełdy metali w Londynie obejmujący ceny 6 najważniejszych metali przemysłowych jest wyceniany najniżej od 2009 r.

Jak szacuje Bloomberg straty Katarczyków poniesione z tytułu udziałów w spółce wyniosły 1,1 mld dolarów.

Szef Glencore Ivan Glasenberg tylko wczoraj stracił 500 mln dolarów. Jego majątek wynosi obecnie 1,4 mld dolarów.

Akcje Glencorestooq.pl

Autor: tol/gry / Źródło: Business Insider, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości