Inflacja w Polsce w sierpniu 2022 roku w ujęciu rocznym wyniosła 14,8 procent - podał Eurostat. To jeden z najwyższych poziomów wzrostu cen w Unii Europejskiej. Najwyższą inflację odnotowano w Estonii i na Łotwie, a najniższą we Francji i na Malcie.
Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 9,1 proc. w sierpniu w ujęciu rdr, po wzroście o 8,9 proc. miesiąc wcześniej. W ujęciu rocznym ceny w całej Unii Europejskiej wzrosły o 10,1 proc. wobec 9,8 proc. w lipcu. Rok temu inflacja w UE była na poziomie 3,2 proc.
Inflacja w Unii Europejskiej - sierpień 2022
Najniższy poziom inflacji odnotowano we Francji (6,6 proc.), na Malcie (7,0 proc.) oraz w Finlandii (7,9 proc.). Najmocniej ceny wzrosły w Estonii (25,2 proc.), na Łotwie (21,4 proc.) i Litwie (21,1 proc.). W porównaniu z minionym miesiącach inflacja spadła w pięciu państwach członkowskich, w jednym pozostała na tym samym poziomie, a w 21 wzrosła.
Polska jest jednym z państw z najwyższym poziomem wzrostu cen. Ceny liczone według HICP w Polsce w sierpniu 2022 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 14,8 proc. wobec 14,2 proc. w lipcu. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,8 proc.
Oprócz Estonii, Łotwy i Litwy, Polskę wyprzedziły jeszcze Węgry (18,6 proc.), Czechy (17,1 proc.), Bułgaria (15,0 proc.).
Według liczonego inną metodą wskaźnika GUS, w sierpniu ceny w naszym kraju wzrosły o 16,1 procent, licząc rok do roku. To najwyższy poziom od marca 1997 roku, czyli od ponad 25 lat.
Wskaźnik HICP
Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.
Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock