Grecja w czerwcu wyjdzie z kryzysu? Minister finansów zdradza pomysł

Co dalej z Grecją w Unii?
Co dalej z Grecją w Unii?
TVN24 Biznes i Świat
Co dalej z Grecją w Unii?TVN24 Biznes i Świat

Minister finansów Grecji Janis Warufakis oświadczył we wtorek w Rzymie, że począwszy od czerwca można spodziewać się rozwiązania kryzysu w jego kraju. - To jest możliwe, pod warunkiem, że wszyscy w Europie się uspokoimy - dodał.

Warufakis, który przybył do Wiecznego Miasta wraz z nowym greckim premierem Aleksisem Ciprasem, powiedział po rozmowach z szefem włoskiego resortu finansów Pier Carlo Padoanem: "Potrzebne jest porozumienie, które da nam czas, jakiś miesiąc czy półtora począwszy od końca lutego, by przygotować umowę". W ten sposób nawiązał do nowej umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Unią Europejską i Europejskim Bankiem Centralnym. Według jego przewidywań weszłaby ona w życie od 1 czerwca.

Po spotkaniu

- Nasz kryzys się skończy. Zobaczycie, jeśli będzie porozumienie, kapitał szybko przybędzie - zapewnił Warufakis.

Swoje rozmowy z włoskim ministrem podsumował mówiąc: „Dyskutowaliśmy o naszych pomysłach, które przedstawimy eurogrupie po to, by do czerwca mieć nowy kontrakt między Unią Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym, by zakończyć obecny kryzys”.

Ponadto Warufakis poinformował dziennikarzy, że tematem jego spotkania z włoskim ministrem były perspektywy wzrostu w strefie euro oraz „mapa drogowa” wytyczająca ścieżkę, dzięki której Grecja może odzyskać „wystarczającą stabilność” ekonomiczną i finansową.

Kryzys systemowy

Minister z rządu premiera Ciprasa z radykalnej lewicowej Syrizy wyraził przekonanie, że Włochy są „naturalnym miejscem”, w którym gabinet z Aten chce wyjaśnić, że za swoje zadanie uważa „rozpoczęcie rozmowy o Europie”.

Zdaniem Warufakisa „takiej rozmowy nigdy nie było”.

- Nie mamy monopolu na dobre pomysły, ale ktoś musi zacząć rozmawiać, a niekiedy robią to najbardziej zdesperowani - powiedział Janis Warufakis. Przypomniał, że rząd, który reprezentuje, został niedawno powołany i nie otrzymał jeszcze wotum zaufania.

- Ja sam jestem wciąż deputowanym. Ale udaliśmy się w podróż po Europie, by przedstawić się europejskim partnerom i zawrzeć dobre robocze relacje - oświadczył minister finansów, który w poniedziałek był w Londynie.

"We Włoszech – wyjaśnił Warufakis - szukamy sygnałów bardziej racjonalnego podejścia”. Następnie wytłumaczył: „Wasza gospodarka jest serio, produktywna, produkujecie prawie wszystko i to bardzo dobrze”. Następnie pozytywnie oceniając politykę gospodarczą i finansową władz w Rzymie, które - jak dodał - przestrzegały kryteriów z Maastricht, grecki minister oświadczył: „Lecz mimo to i wy macie dług nie do zniesienia”.

- Jeśli tak się dzieje, to znaczy, że jest jakiś błąd w strukturze strefy euro. Jeśli i u was tak się dzieje, to Grecja nie ma szans - ocenił.

- Nadszedł czas, by powiedzieć, że nie ma kryzysu greckiego, włoskiego czy irlandzkiego, ale jest kryzys systemowy, który systemowo trzeba rozwiązać; to coś, czego Europa nie zrobiła, ale tylko udaje, że to robi - skonstatował grecki minister finansów.

Podstawą reformy

Szef włoskiego resortu finansów zapewnił o wspólnocie interesów obu krajów. - Jesteśmy przekonani co do znaczenia tego, by Grecja weszła na drogę mocnego i zrównoważonego wzrostu dzięki jasnemu programowi reform strukturalnych - oświadczył Padoan. Dodał, że dążenie do wzrostu gospodarczego jest priorytetem, by móc doprowadzić do zrównoważenia długu i stworzenia nowych miejsc pracy oraz złagodzenia trudności, jakie przeżywają Grecy.

Premier Aleksis Cipras i minister Janis Warufakis z lewicowego ugrupowania SYRIZA, które zwyciężyło w przedterminowych wyborach parlamentarnych 25 stycznia, odwiedzają w czasie obecnej podróży kilka europejskich stolic, by zorientować się, na czyje wsparcie mogą liczyć spośród krajów UE.

Warufakis ma się spotkać w środę we Frankfurcie nad Menem z prezesem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim, a w czwartek w Berlinie z niemieckim ministrem finansów Wolfgangiem Schaeuble.

SYRIZA deklaruje zamiar złagodzenia dotychczasowej polityki oszczędności budżetowych, wynegocjowania restrukturyzacji długu zagranicznego i wstrzymania prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, co budzi niepokój inwestorów.

W komentarzach włoskie media zwracają uwagę na to, że grecki rząd bardzo liczy właśnie na wsparcie Włoch, widząc potencjalnego sojusznika w premierze Matteo Renzim, który od początku swego mandatu sprzeciwia się na unijnym forum polityce sprowadzającej się do zaciskania pasa i dyscypliny budżetowej.

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi czynności po skargach klientów dotyczących realizacji usług przez Cinkciarz.pl - podała KNF. Do sprawy odniósł się też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Klienci czekają po kilka dni na pieniądze. KNF zabiera głos

Klienci czekają po kilka dni na pieniądze. KNF zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

OLV, producent saszetek z napojami alkoholowymi pod marką Voodoo Monkey, przekazał, że wycofuje całą partię alkotubek z rynku i natychmiast wstrzymuje ich produkcję.

Producent alkoholu w saszetkach reaguje. "Wycofanie całej partii z rynku"

Producent alkoholu w saszetkach reaguje. "Wycofanie całej partii z rynku"

Źródło:
PAP

Prokuratura Regionalna w Lublinie przekazała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi J., byłemu prezesowi PKO BP. Siedem zarzutów dotyczy wyrządzenia szkody w mieniu PKO BP na kwotę 3,2 miliona złotych. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Były prezes PKO BP oskarżony

Były prezes PKO BP oskarżony

Źródło:
PAP

Sejm we wtorek uchwalił nową ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki niej w pierwszym roku samorządy mają uzyskać dochody wyższe o prawie 25 miliardów złotych.

Zmiany w finansach samorządowych. Jest decyzja Sejmu

Zmiany w finansach samorządowych. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Największym indywidualnym podatnikiem CIT w 2023 roku był Bank Pekao, który przejął pozycję lidera po spółce Orlen - wynika z danych opublikowanych przez resort finansów. W pierwszej dziesiątce w tej kategorii znalazło się aż siedem instytucji finansowych, między innymi Santander Bank Polska, ING BSK oraz BNP Paribas.

Oto najwięksi podatnicy w Polsce. Zmiana na pozycji lidera

Oto najwięksi podatnicy w Polsce. Zmiana na pozycji lidera

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 we wrześniu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 6,56 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Portal tvn24.pl był najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek ruszył nabór wniosków do programu Aktywny Rodzic, który zakłada trzy świadczenia dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia, w tym tak zwane babciowe. Wnioski można składać do ZUS wyłącznie przez internet. Pierwsze wypłaty środków z programu planowane są na przełomie listopada i grudnia.

Trzy świadczenia dla rodziców. Ruszył rządowy program

Trzy świadczenia dla rodziców. Ruszył rządowy program

Źródło:
PAP

Sprzedaż zalanych mieszkań i domów przez najbliższe lata będzie bardzo trudna. Z kolei właściciele nieruchomości na terenach sąsiednich, ale bezpiecznych, mogą podwyższać ceny. Stawki na rynku najmu mogą wzrosnąć. Jednak w dłuższej perspektywie, podobnie jak po 1997 roku, wszystko się prawdopodobnie unormuje - takie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź.

Sprzedaż tych mieszkań i domów może być bardzo trudna

Sprzedaż tych mieszkań i domów może być bardzo trudna

Źródło:
tvn24.pl

UOKiK nałożył 405 milionów złotych kary na KIA Polska i 11 dealerów spółki - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w komunikacie. Podano, że przedsiębiorcy zmówili się w sprawie cen samochodów i podzielili między sobą rynek. Kia Polska nie zgadza się z zarzutami.

Zmowa cenowa przy sprzedaży samochodów. Potężna kara

Zmowa cenowa przy sprzedaży samochodów. Potężna kara

Źródło:
PAP

We wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. - Nie spodziewamy się obniżki stóp procentowych ani w październiku, ani do końca tego roku - ocenił ekonomista Banku Peako Kamił Łuczkowski. Jak dodał, bank utrzymuje także prognozę, że obniżek nie będzie co najmniej do końca 2025 roku.

Stopy procentowe bez zmian? Są prognozy

Stopy procentowe bez zmian? Są prognozy

Źródło:
PAP

W 14 głównych portach na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych rozpoczął się strajk dokerów. Akcja strajkowa zablokuje porty od stanu Maine aż po Teksas. Dokerzy domagają się lepszych płac i gwarancji zatrudnienia w obliczu automatyzacji pracy portów. W proteście bierze udział niemal 50 tysięcy pracowników.

Paraliż w kluczowych portach. Pierwsza taka sytuacja od prawie 50 lat

Paraliż w kluczowych portach. Pierwsza taka sytuacja od prawie 50 lat

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce we wrześniu wyniósł 48,6 pkt. wobec 47,8 pkt. w sierpniu - podał S&P Global. Autorzy raportu podają, że sektor skurczył się rekordowy dwudziesty dziewiąty miesiąc z rzędu, lecz tylko w jednym miesiącu w tym okresie tempo tego spadku było wolniejsze.

To już 29. miesiąc z rzędu pod kreską. Dane z polskiego przemysłu

To już 29. miesiąc z rzędu pod kreską. Dane z polskiego przemysłu

Źródło:
PAP

Samochody Audi z segmentu premium okazały się być najkorzystniejszą ofertą w ramach przetargu na limuzyny dla gabinetu Donalda Tuska - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Nowe limuzyny dla gabinetu Tuska

Nowe limuzyny dla gabinetu Tuska

Źródło:
PAP

Opłaty za pobyt w sanatorium będą niższe od 1 października do 30 kwietnia. Odpłatność za sanatorium zależy od sezonu, a także od standardu pokoju zajmowanego przez kuracjusza.

Nowe stawki za pobyt w sanatorium

Nowe stawki za pobyt w sanatorium

Źródło:
PAP

Wielka Brytania, jako pierwszy kraj z grupy G7, zamknęła w poniedziałek ostatnią działającą elektrownię węglową. Tym samym kraj ten całkowicie odszedł od wytwarzania energii z węgla.

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Źródło:
PAP

Od Nowego Roku gospodarstwa domowe ponownie zobaczą na swoich rachunkach za prąd opłatę mocową - poinformował Urząd Regulacji Energetyki.

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Źródło:
PAP

Jedna jezdnia obwodnicy Łomży na drodze S61 Via Baltica jest już dostępna dla kierowców. W poniedziałek po południu oddano ją do użytku. Druga jezdnia, a tym samym cała obwodnica, ma być gotowa w drugiej połowie 2025 roku.

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Źródło:
PAP

Projekt budżetu na 2025 rok został wniesiony do Sejmu. Zgodnie z przepisami rząd powinien przedłożyć dokument izbie niższej parlamentu w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu dwóch dni do konsultacji skierujemy projekt noweli dotyczącej przeciwdziałania marnowaniu żywności - zapowiada wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Każdy sklep o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych będzie musiał zawrzeć umowę o przekazywaniu nadmiaru produktów.

"Przepisy okazały się zbyt liberalne". Wiceminister zapowiada zmiany

"Przepisy okazały się zbyt liberalne". Wiceminister zapowiada zmiany

Źródło:
PAP

Wciąż poszukiwane są środki na wsparcie odbiorców energii w 2025 roku - wynika z wypowiedzi ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Dodała, że w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano dwa miliardy złotych na ten cel.

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

Źródło:
PAP

W 2023 roku średni wiek, w którym Polacy wyprowadzali się z rodzinnego domu, wynosił 27,1 lat - wynika z nowych danych Eurostatu. To później niż unijna średnia plasująca się na poziomie 26,3 lat.

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

Źródło:
Eurostat

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej od wtorku, 1 października, będą dostępni pod jednym numerem telefonu, na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS - informuje Ministerstwo Finansów. - Będą mogli bezpiecznie udzielać przez telefon także informacji w indywidualnych sprawach, objętych tajemnicą skarbową - wyjaśnia zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Źródło:
PAP, tvn24.pl