Grecja dogadała się z kredytodawcami. Chce odkręcić kurek z 12 mld euro

Ze świata

SchutterstockGrecja dogadała się z kredytodawcami

Grecki rząd poinformował we wtorek, że zawarł porozumienie ze swymi kredytodawcami, UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, w sprawie przeprowadzenia koniecznych reform, co otworzy ścieżkę do odblokowania 12 mld euro pożyczki przez kraje strefy euro.

"Doszliśmy we wszystkim do porozumienia, w tym co do 48 wstępnych kroków" warunkujących odblokowanie tej transzy pomocy finansowej - oświadczył minister finansów Grecji Euklid Cakalotos po długich negocjacjach z tzw. kwartetem reprezentującym międzynarodowych wierzycieli.

Kompromis bez szczegółów

Umowa obejmuje kompromis w kwestii zajmowania nieruchomości, która do tej pory blokowała postęp w rozmowach; wierzyciele chcą ułatwić ten proces, podczas gdy Ateny - dalej chronić większość zadłużonych gospodarstw domowych. Nie podano jednak szczegółów, na czym ów kompromis miałby polegać.

Projekt ustawy formalizującej uzgodnione kroki musi trafić we wtorek do greckiego parlamentu i w czwartek zostanie poddany pod głosowanie - sprecyzował minister.

Według źródła unijnego zespół roboczy eurogrupy ma ze swej strony przyjąć w tej sprawie uchwałę we wtorek, przed oczekiwaną w piątek decyzją państw strefy euro w sprawie odblokowania funduszy.

Chodzi o kolejną transzę pomocową w wysokości 2 mld euro oraz 10 mld euro bieżącego dokapitalizowania osłabionych greckich banków.

Porozumienie

Wbrew obietnicom zakończenia programu oszczędności premier Aleksis Cipras podpisał w lipcu porozumienie z wierzycielami w sprawie nowego programu pomocy dla Grecji, ratującego kraj przed bankructwem. Zobowiązał się też do wprowadzenia dalszych trudnych reform.

W sierpniu Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW uzgodniły z Grecją udostępnienie jej programu pomocowego na kwotę 86 mld euro, z czego w październiku Ateny miały otrzymać 2 mld euro.

By uzyskać kolejne transze wypłat z tego programu, Grecja musi wprowadzić szereg reform dotyczących opodatkowania, emerytur, służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych.

Od ponad tygodnia przedstawiciele "kwartetu" prowadzili w Atenach przegląd realizacji przez Grecję porozumienia z lipca.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Schutterstock