Germanwings wypłaci odszkodowania. Ale rodziny pasażerów mogą domagać się w sądzie milionów


Tanie linie lotnicze Germanwings, których samolot rozbił się we francuskich Alpach, będą musiały wypłacić odszkodowania rodzinom ofiar tragicznego lotu. Zapewnia to konwencja montrealska. Wysokość kwoty może jednak ulec zmianie, w zależności od tego, czy rodziny zdecydują się wystąpić na drogę sądową. - Uzasadnionym byłoby zadanie przez członków rodziny pytania, dlaczego Andreas Lubitz przebywał sam w kabinie - stwierdził Justin Green z kancelarii Kreindler & Kreindler w Nowym Jorku.

Samolot leciał z Barcelony do Duesseldorfu. Na pokładzie było 150 osób, na miejscu katastrofy nie znaleziono nikogo żywego. Większość pasażerów stanowili Niemcy i Hiszpanie.

Tanie linie lotnicze Germanwings należą do grupy Lufthansa.

Konwencja montrealska

Wiele zależy od tego, czy przewoźnik będzie w stanie przyjąć skuteczną linię obrony.

Wydaje się, to jednak bardzo trudne, zważywszy na ustalenia prokuratury w Marsylii, która poinformowała w czwartek, że młody niemiecki pilot sam zamknął się w kokpicie Airbus A320. Świadomie zaczął obniżać wysokość lotu i odmówił otwarcia drzwi do kabiny.

Według prokuratora był przytomny do chwili uderzenia samolotu o ziemię i sam rozpoczął manewr obniżania wysokości. Nie reagował na wezwania kontroli obszaru powietrznego. Nie nadał sygnału "mayday" i sam naprowadził maszynę poprowadził do katastrofy, zabijając wszystkich 144 pasażerów i sześciu członków załogi.

- Intencją drugiego pilota było zniszczenie samolotu - powiedział prokurator Brice Robin.

Limit odszkodowania

Umowa międzynarodowa na ogół ogranicza odpowiedzialność finansową linii lotniczych do około 157,4 tys. dolarów za każdego pasażera, który zginął w wypadku. Rodziny mogą jednak zażądać wyższego odszkodowania, wówczas konieczne jest złożenie pozwu i wystąpienie na drogę sądową, informuje Reuters.

Prawnicy, którzy reprezentowali rodziny ofiar ostatnich katastrof lotniczych informują, że ewentualne procesy sądowe, skupią się na przedstawieniu zarówno przebiegu kariery pilota, jego losów przed zatrudnieniem w firmie, czynnikach zewnętrznych, a także tego, czy linie lotnicze powinny mieć politykę wymagającą dwóch lub więcej osób w kokpitach przez cały czas trwania lotu.

Zdaniem Justina Greena z kancelarii Kreindler & Kreindler w Nowym Jorku, "uzasadnionym byłoby zadanie przez członków rodziny pytania, dlaczego Andreas Lubitz przebywał sam w kabinie".

Zgodnie z niemieckim prawem lotniczym piloci mogą tymczasowo opuścić kabinę w pewnych okresach i okolicznościach podczas lotu statku powietrznego. Zupełnie inne prawo obowiązuje jednak w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest obowiązek przebywania przynajmniej dwóch osób w kokpicie podczas trwającego lotu.

Nawet jeśli w praktyce było to dozwolone "to było znane ryzyko", powiedział Green.

Linia obrony

Odpowiadając w czwartek na pytania o odszkodowania, Carsten Spohr, dyrektor generalny niemieckiego przewoźnika, powiedział, że "jest to jedno z moich mniejszych zmartwień".

- Będziemy w stanie spełnić zobowiązania finansowe. W tej chwili naszym priorytetem jest zapewnienie pomocy rodzinom - dodał.

Na podstawie umowy międzynarodowej z 1999 roku zwanej konwencją montrealską, linie lotnicze z reguły nie mogą uniknąć odpowiedzialności za śmierć pasażera, informuje Reuters.

Na mocy konwencji o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego, w przypadku śmierci lub obrażeń ciała pasażera przewoźnik lotniczy zobowiązuje się wypłacić zaliczkę na pokrycie pilnych potrzeb w ciągu 15 dni od ustalenia osoby uprawnionej do otrzymania odszkodowania. Kwota przypadająca rodzinie ofiary jest równa około 157,4 tys. dolarów.

Łączna suma odszkodowania dla wszystkich rodzin czyli 144 pasażerów, to około 22,7 mln dolarów.

Potencjalne pozwy o dodatkowe odszkodowania mogą być złożone w kilku krajach, w tym Niemczech, gdzie znajduje się siedziba Germanwings oraz w tych, z których pochodziły pasażerowie tragicznego lotu pasażerowie. Postępowanie rodzin pasażerów jest ograniczone do udowodnienia wyrządzonej szkody.

Bruce Ottley, zastępca dyrektora Instytutu Międzynarodowego Prawa Lotniczego z Uniwersytetu DePaula, powiedział, że byłby sceptyczny, iż Germanwings będzie musiał wypłacić rodzinom ofiar wyższe odszkodowania niż przewiduje limit ustalony przez konwencję montrealską.

Jak twierdzi, w sprawie musiałyby istnieć twarde dowody lotnicze.

Z drugiej strony, jak powiedział Clive Garner z londyńskiej kancelarii Irwin Mitchell, aby ograniczyć swoją odpowiedzialność, przedstawiciele Germanwings musieliby udowodnić, że przewoźnik oraz jego pracownicy nie byli w żaden sposób winni katastrofie, lub że wypadek został spowodowany wyłącznie z winy osoby trzeciej.

Firma reprezentowała rodziny pasażerów innych wypadków lotniczych, w tym tragicznego lotu w Nepalu z 2012 roku. - Biorąc pod uwagę, to co wiemy w tej chwili, jest mało prawdopodobne, by Germanwings mogło ustalić skuteczną linię obrony - dodał Garner.

Autor: mb / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości

Sejm powołał specjalną komisję, która ma zająć się projektami ustaw dotyczącymi walki ze skutkami powodzi. W komisji jest 30 posłów. Przewodniczącym został Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD).

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Źródło:
PAP

Firmy muszą opodatkować odszkodowania za zniszczone przez powódź towary. Ulgi na razie nie ma - podała w piątek "Rzeczpospolita".

Poszkodowani przez powódź zapłacą podatek

Poszkodowani przez powódź zapłacą podatek

Źródło:
PAP

Indeksy w USA zwyżkowały na koniec sesji w czwartek, a S&P 500 po raz kolejny osiągnął rekord wszech czasów na zamknięciu notowań. Zyskał zwłaszcza sektor IT.

Rekord wszech czasów na Wall Street

Rekord wszech czasów na Wall Street

Źródło:
PAP

230 tysięcy euro za metr kwadratowy zapłaciła jedna z luksusowych marek za swój lokal. Transakcja pobiła wszelkie rekordy - poinformował dziennik "Ouest-France". Dodał, że to kolejny dom mody, który podbił ceny nieruchomości w Paryżu.

Padł rekord cen nieruchomości

Padł rekord cen nieruchomości

Źródło:
PAP

Oszustwo inwestycyjne zyskało nową, powodziową szatę - ostrzega CERT Polska. Podkreśla przy tym, że cyberprzestępcy coraz odważniej wplatają tego typu wątki do swoich schematów.

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

Źródło:
tvn24.pl

- Wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji z Rafako przed Prokuratorią Generalną pozbawiło spółkę przychodu, co doprowadziło do utraty płynności finansowej i konieczności złożenia wniosku o upadłość - wyjaśnił Maciej Stańczuk, prezes Rafako.

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Źródło:
PAP

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że na sobotnim posiedzeniu rządu pojawi się "dużo konkretnych rzeczy, jeśli chodzi o zapisy budżetowe" związane z sytuacją powodziową. Wyjaśnił, że chodzi tu między innymi o środki na obiekty sportowe, biblioteki, szkoły, odbudowę domów i mieszkań.

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zarząd PZU do końca roku ma zaprezentować plan dotyczący kontrolowanych banków. Połączenie Pekao i Alior Banku może być jedną z możliwości, ale na stole jest obecnie kilka scenariuszy - przekazał minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

Źródło:
PAP

Klienci cinkciarz.pl skarżą się na znaczące opóźnienia w przelewach. Internauta, który skontaktował się z nami na Kontakt24, napisał, że od tygodnia ma w swoim portfelu zablokowane pięć tysięcy złotych, a serwis wciąż przyjmuje wpłaty mimo opóźnień w realizacji wypłat. Firma tłumaczy się problemami technicznymi, które mogą potrwać nawet do końca października.

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Źródło:
tvn24.pl

Do aresztu trafiło pięć osób, które w internecie podawały się za Brada Pitta. Za sprawą ich nielegalnych działań dwie kobiety straciły łącznie 350 tysięcy dolarów - przekazał hiszpański resort spraw wewnętrznych. Trzech naciągaczy zatrzymano jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, natomiast dwaj następni trafili do aresztu w lipcu bieżącego roku.

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Źródło:
PAP

Prawie 150 tysięcy euro zarobił niemiecki profesor Peter Strohschneider za poprowadzenie przez 154 dni tak zwanego dialogu dotyczącego przyszłości rolnictwa. "Wynagrodzenie zostało ustalone na podstawie trudności zadania i doświadczenia profesora" - twierdzą rzecznicy Komisji Europejskiej.

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Źródło:
PAP

Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki - podało Rafako w komunikacie. Wcześniej zarząd spółki informował o takim zamiarze. Rafako tłumaczy, że decyzja ma związek z brakiem porozumienia z wierzycielami i istotnym pogorszeniem bieżącej płynności.

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sześć krajów unijnych, w tym Polska, domaga się od Komisji Europejskiej (KE) działań w sprawie chińskich platform sprzedażowych Shein i Temu. Argumentują to tym, że za ich pośrednictwem do klientów w Unii Europejskiej (UE) dostarczane są towary niespełniające unijnych wymogów.

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi ucierpiało 1270 placówek oferujących żywość. Rozpoczęły się w nich kontrole Głównego Inspektoratu Sanitarnego - informuje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Przed nieutylizowaniem zalanych towarów przestrzega wrocławski sanepid. Za wystawienie takiego towaru do sprzedaży grozi kara w wysokości do 10 procent obrotu za poprzedni rok.

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Źródło:
PAP

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,25 do 1,0 procent i zasugerował przeprowadzenie kolejnych obniżek. To już trzecia w tym roku obniżka stóp procentowych w Szwajcarii.

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Posiedzenie komisji w sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowano na 2 października - wynika z informacji podanych na stronie Sejmu. Tego dnia zostanie przesłuchanych pięciu świadków. Będzie to posiedzenie zamknięte. 

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na odbywający się w Wielkiej Brytanii tegoroczny Międzynarodowy Szczyt Inwestycyjny nie został zaproszony najbogatszy człowiek świata Elon Musk - podaje BBC. Media spekulują, że decyzja ma związek z postami, które publikował w mediach społecznościowych na temat antyimigranckich zamieszek w tym kraju.

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

Źródło:
PAP

Podejrzewamy, że firma ABB Polska oraz jej dystrybutorzy mogą dokonywać uzgodnień w sprawie podziału rynku, cen, a także wymiany kluczowych informacji - przekazał w komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Pracownicy UOKiK przeszukali w asyście policji siedzibę koncernu i jej pięciu dystrybutorów.

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Źródło:
PAP

W związku z powodzią odłożyliśmy dyskusję o ostatecznym kształcie programu mieszkaniowego na kilka tygodni - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Zadeklarował jednak, że rozwiązanie przygotowywane przez jego resort "jest wciąż na stole". - Na razie nic się nie stało, co by sugerowało, że środków na realizację tego programu w przyszłym roku nie będzie - zapewniał.

Minister: tego programu nie można odsunąć

Minister: tego programu nie można odsunąć

Źródło:
TVN24