Germanwings wypłaci odszkodowania. Ale rodziny pasażerów mogą domagać się w sądzie milionów


Tanie linie lotnicze Germanwings, których samolot rozbił się we francuskich Alpach, będą musiały wypłacić odszkodowania rodzinom ofiar tragicznego lotu. Zapewnia to konwencja montrealska. Wysokość kwoty może jednak ulec zmianie, w zależności od tego, czy rodziny zdecydują się wystąpić na drogę sądową. - Uzasadnionym byłoby zadanie przez członków rodziny pytania, dlaczego Andreas Lubitz przebywał sam w kabinie - stwierdził Justin Green z kancelarii Kreindler & Kreindler w Nowym Jorku.

Samolot leciał z Barcelony do Duesseldorfu. Na pokładzie było 150 osób, na miejscu katastrofy nie znaleziono nikogo żywego. Większość pasażerów stanowili Niemcy i Hiszpanie.

Tanie linie lotnicze Germanwings należą do grupy Lufthansa.

Konwencja montrealska

Wiele zależy od tego, czy przewoźnik będzie w stanie przyjąć skuteczną linię obrony.

Wydaje się, to jednak bardzo trudne, zważywszy na ustalenia prokuratury w Marsylii, która poinformowała w czwartek, że młody niemiecki pilot sam zamknął się w kokpicie Airbus A320. Świadomie zaczął obniżać wysokość lotu i odmówił otwarcia drzwi do kabiny.

Według prokuratora był przytomny do chwili uderzenia samolotu o ziemię i sam rozpoczął manewr obniżania wysokości. Nie reagował na wezwania kontroli obszaru powietrznego. Nie nadał sygnału "mayday" i sam naprowadził maszynę poprowadził do katastrofy, zabijając wszystkich 144 pasażerów i sześciu członków załogi.

- Intencją drugiego pilota było zniszczenie samolotu - powiedział prokurator Brice Robin.

Limit odszkodowania

Umowa międzynarodowa na ogół ogranicza odpowiedzialność finansową linii lotniczych do około 157,4 tys. dolarów za każdego pasażera, który zginął w wypadku. Rodziny mogą jednak zażądać wyższego odszkodowania, wówczas konieczne jest złożenie pozwu i wystąpienie na drogę sądową, informuje Reuters.

Prawnicy, którzy reprezentowali rodziny ofiar ostatnich katastrof lotniczych informują, że ewentualne procesy sądowe, skupią się na przedstawieniu zarówno przebiegu kariery pilota, jego losów przed zatrudnieniem w firmie, czynnikach zewnętrznych, a także tego, czy linie lotnicze powinny mieć politykę wymagającą dwóch lub więcej osób w kokpitach przez cały czas trwania lotu.

Zdaniem Justina Greena z kancelarii Kreindler & Kreindler w Nowym Jorku, "uzasadnionym byłoby zadanie przez członków rodziny pytania, dlaczego Andreas Lubitz przebywał sam w kabinie".

Zgodnie z niemieckim prawem lotniczym piloci mogą tymczasowo opuścić kabinę w pewnych okresach i okolicznościach podczas lotu statku powietrznego. Zupełnie inne prawo obowiązuje jednak w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest obowiązek przebywania przynajmniej dwóch osób w kokpicie podczas trwającego lotu.

Nawet jeśli w praktyce było to dozwolone "to było znane ryzyko", powiedział Green.

Linia obrony

Odpowiadając w czwartek na pytania o odszkodowania, Carsten Spohr, dyrektor generalny niemieckiego przewoźnika, powiedział, że "jest to jedno z moich mniejszych zmartwień".

- Będziemy w stanie spełnić zobowiązania finansowe. W tej chwili naszym priorytetem jest zapewnienie pomocy rodzinom - dodał.

Na podstawie umowy międzynarodowej z 1999 roku zwanej konwencją montrealską, linie lotnicze z reguły nie mogą uniknąć odpowiedzialności za śmierć pasażera, informuje Reuters.

Na mocy konwencji o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego, w przypadku śmierci lub obrażeń ciała pasażera przewoźnik lotniczy zobowiązuje się wypłacić zaliczkę na pokrycie pilnych potrzeb w ciągu 15 dni od ustalenia osoby uprawnionej do otrzymania odszkodowania. Kwota przypadająca rodzinie ofiary jest równa około 157,4 tys. dolarów.

Łączna suma odszkodowania dla wszystkich rodzin czyli 144 pasażerów, to około 22,7 mln dolarów.

Potencjalne pozwy o dodatkowe odszkodowania mogą być złożone w kilku krajach, w tym Niemczech, gdzie znajduje się siedziba Germanwings oraz w tych, z których pochodziły pasażerowie tragicznego lotu pasażerowie. Postępowanie rodzin pasażerów jest ograniczone do udowodnienia wyrządzonej szkody.

Bruce Ottley, zastępca dyrektora Instytutu Międzynarodowego Prawa Lotniczego z Uniwersytetu DePaula, powiedział, że byłby sceptyczny, iż Germanwings będzie musiał wypłacić rodzinom ofiar wyższe odszkodowania niż przewiduje limit ustalony przez konwencję montrealską.

Jak twierdzi, w sprawie musiałyby istnieć twarde dowody lotnicze.

Z drugiej strony, jak powiedział Clive Garner z londyńskiej kancelarii Irwin Mitchell, aby ograniczyć swoją odpowiedzialność, przedstawiciele Germanwings musieliby udowodnić, że przewoźnik oraz jego pracownicy nie byli w żaden sposób winni katastrofie, lub że wypadek został spowodowany wyłącznie z winy osoby trzeciej.

Firma reprezentowała rodziny pasażerów innych wypadków lotniczych, w tym tragicznego lotu w Nepalu z 2012 roku. - Biorąc pod uwagę, to co wiemy w tej chwili, jest mało prawdopodobne, by Germanwings mogło ustalić skuteczną linię obrony - dodał Garner.

Autor: mb / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl