"Europa potrzebuje Rosji, a Rosja Europy". Francuski biznes nie chce sankcji dla Moskwy

Merkel, Hollande i Putin rozmawiają za zamkniętymi drzwiamiRoss Hawkes/CC BY-NC 2.0, m.joedicke/CC BY-NC-SA 2.0, Gerald/CC BY-NC-SA 2.0

Europa potrzebuje Rosji, a Rosja Europy - mówi w wywiadzie dla dziennika "The Moscow Times" Emmanuel Quidet, szef Francusko-Rosyjskiej Izby Przemysłu i Handlu i partner w firmie Ernst & Young. Jego zdaniem trudna sytuacja polityczna powinna być rozwiązywana z rozwagą przez światowych przywódców. Quidet ocenia, jak obecny kryzys gospodarczy w Rosji, sankcje i napięcia polityczne dotknęły francuski biznes w tym kraju.

Emmanuel Quidet pracuje w Rosji od 1994 r. Był świadkiem ogromnych przemian w tym kraju w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jego zdaniem był to czas "kompletnej rewolucji". - To był kraj, który załamał się całkowicie. Nie było armii, policji, pieniędzy a obecnie jest w pełni odbudowany. Na początku lat 90. Rosja była najmniejszym ekonomicznie krajem Europy, mniejszym niż Portugalia. Teraz stała się jednym z największych, to absolutnie niesamowite - ocenił.

Relacje dwustronne Francji i Rosji stanowią klucz do zrozumienia słów szefa Izby. Ten stara się podkreślać ważność tych stosunków i zabiega o ich poprawę. Głównie ze względu na gospodarcze powiązania Francji i Rosji. Podobne relacje z Moskwą ma wiele europejskich krajów.

Rosja - rynek nr 1

Quidet podkreślił, że tym, co wyróżnia relacje handlowe Francji z Rosją od tego typu związków z innymi krajami jest segment produktów luksusowych. - Biznes luksusowy idzie dobrze w Rosji. Firma z tego segmentu - LVMH jest numerem jeden na świecie a w Rosji jest wszędzie. Oczywiście są i tacyi, którzy cierpią na dewaluacji rubla, ale zależy to od segmentu - zaznaczył.

Wartość rosyjskiej waluty w stosunku do dolara spadła o kilkadziesiąt procent w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

- Niektórzy, jak rynek perfum nie cierpią. Mają się dobrze, jak należąca do LVMH marka Ile de Beaute. Trudniejsza sytuacja jest dla rynku odzieży i akcesoriów, które są produkowane w Europie. Następnie mamy duże firmy z branży spożywczej, takie jak Danone. Rosja jest dla Danone numerem jeden, jeśli chodzi o światowe rynki zbytu, nawet przed Francją. Tak samo dla przemysłu farmaceutycznego i koncernu Sanofi. Kolejnym istotnym graczem jest Total. Nie należy też zapominać o przemyśle samochodowym - Renault, dla którego Rosja także jest największym rynkiem, jeśli weźmiemy pod uwagę współpracę Renault i Nissana z AvtoVAZ - ocenił.

Jako kolejny przykład zaangażowania Francji w Rosji wskazał sieć hipermarketów Auchan. - Jest ona jednym z największych zagranicznych pracodawców w Rosji, zatrudniającym 35 tys. osób. Wraz z należącymi do tej samej grupy Leroy Merlin i Decathlon będzie to ok. 50 tys. pracowników. Francuskie firmy są bardzo silne w Rosji, jesteśmy numerem dwa zaraz po Niemczech w zakresie inwestycji bezpośrednich w tym kraju - zaznaczył Quidet.

Mocne uderzenie

Pytany o to, w jaki sposób trwające napięcia polityczne przełożą się na obroty handlowe na linii Francja-Rosja, szef Izby Przemysłowo-Handlowej zwrócił uwagę, że handel Rosji z UE spadł o 20 proc. z kolei wymiana handlowa Rosji z Francji zmniejszyła się o ok. 17 proc. - Jest to jednak trudne do oszacowania. W niektórych sektorach wymiana nawet wzrosła, a w innym znacząco maleje. Rosyjski zakaz importu produktów rolniczych miał bardzo duży wpływ na handel dwustronny - zaznaczył. - Jeśli sytuacja polityczna się poprawi, handel też to odczuje. Jeśli się pogorszy, będzie dalszy spadek. Nie mówię o dalszych sankcjach, ale o sytuacji politycznej związanej z Ukrainą. Trudno jest przewidzieć, co się stanie - podkreślił Quidet.

A jakie sektory francuskiego przemysłu ucierpiały najbardziej? - Bardzo ucierpiał przemysł samochodowy. Rosyjski rynek jest drugim największym europejskim rynkiem po Niemczech. Niemniej jednak niektórym branżom udaje się rozwijać. Przemysł farmaceutyczny ma się dobrze. Koncerny, które produkują w Rosji mają się dobrze - jak Danone czy Bonduelle. Wszyscy, którzy zlokalizowali produkcję tutaj działają normalnie. Zauważalnie wzrósł przemysł farmaceutyczny. Będzie on nadal rósł, pomimo kryzysu i sytuacji politycznej, ponieważ istnieje duże zapotrzebowanie na takie produkty w Rosji - podkreślił.

Zdaniem Quideta zarówno w Rosji, jak i w Europie nie ma woli zerwania relacji. - Problemem jest jednak to, że jesteśmy w grze politycznej a sytuacja staje się napięta. Rosja potrzebuje Europy, a Europa potrzebuje Rosji. To działa w obie strony. Europa nie będzie się rozwijać bez Rosji, a Rosja bez Europy. Rosja jest krajem europejskim i potrzebujemy siebie nawzajem. Stosunki Unii Europejskiej i Rosji są niezwykle ważne i nie mogą być tak po prostu zniszczone - ocenił.

Hollande nigdy nie obraził Putina

Szef francuskiej Izby jest zdania, że najlepszym lobbystą na rzecz normalizacji stosunków z Rosją jest "zdrowy rozsądek i logika". - Francuski rząd z pewnością mocno lobbował z dużymi francuskimi firmami. 37 z firm notowanych w indeksie CAC40 jest obecnych w Rosji (…) Ale muszę powiedzieć, że rząd jest bardzo rozsądny. Rosja stała się celem wielu zniewag ze strony niektórych szefów państw. Francois Hollande nigdy nie obraził prezydent Władimira Putina. Oczywiście francuski rząd rozumie, że jest kryzys polityczny i że musi podjąć pewne kroki, ale robi to w sposób miękki - ocenił Quidet.

Dodał, że pozycja utracona przez francuskich producentów w Rosji może zostać obudowana, ale w niektórych przypadkach może się to nie udać. - Możesz zastąpić francuskie pomidory, warzywa lub inne zwykłe produkty, ale nie zastąpisz sera Camembert. Mam nadzieję, że francuskie produkty szybko wrócą na swoje miejsce, gdy sankcje zostaną zniesione. Problem w tym, że pozycje utracone przez nasze firmy w tym czasie mogą być trudne do odzyskania. Mogą nawet zostać utracone na zawsze - przestrzegł.

Z drugiej jednak strony - jego zdaniem - te firmy, które mają swoje zakłady na terenie Rosji i w związku z tym mogą normalnie produkować, powinny wykorzystać czas kryzysu do zwiększenia swoich inwestycji. - Jest to teraz tańsze niż wcześniej. Są też dobre oferty. Niemcy już rozpoczęli takie działania. Francja powinna to robić nieco szybciej - dodał.

Andrzej Zaucha, Fakty TVN: embargo to odpowiedź na sankcje wobec Rosji
Andrzej Zaucha, Fakty TVN: embargo to odpowiedź na sankcje wobec Rosji TVN24 BiS

Autor: mn//km/kwoj / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Ross Hawkes/CC BY-NC 2.0, m.joedicke/CC BY-NC-SA 2.0, Gerald/CC BY-NC-SA 2.0

Pozostałe wiadomości

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne, które ma częściowo zrekompensować gospodarstwom domowym rosnące rachunki za prąd. Wnioski o przyznanie środków będzie można składać od 1 sierpnia. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać bon energetyczny.

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

Wicepremier i szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (Lewica) poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym. We wtorek wyjazdowe posiedzenie rządu odbyło się w Katowicach.

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sędzia Tomasz Szmydt na co dzień pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i związku z tym co roku do wiadomości publicznej trafiało jego oświadczenie majątkowe. Poniżej podajemy szczegóły ostatniego oświadczenia sędziego, który poprosił o azyl na Białorusi.

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek wyjaśnił, że projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego musiał zostać ponownie przeanalizowany. Jak podkreślił, koniecznością okazało się "urealnienie harmonogramu". Pełnomocnik rządu do spraw CPK mówił, że z informacji, które dotychczas uzyskał, wynika, że oddanie lotniska możliwe byłoby w 2032 roku.

"Okej, to się spina". Padła możliwa data otwarcia CPK

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban zablokował plany wypchnięcia Rosjan z projektu rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu - podał portal śledczy Direkt36. Dodał, że takie pomysły pojawiły się w zeszłym roku w węgierskich kręgach rządowych.

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Źródło:
PAP

- Dwa główne narzędzia do napędzania wzrostu gospodarczego w Polsce w kolejnych latach to transformacje energetyczna i cyfrowa – ocenił we wtorek minister finansów Andrzej Domański podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Jak stwierdził, mamy niski poziom umaszynowienia gospodarki, co przekłada się na niższą produktywność pracowników, a w konsekwencji na niższe pensje.

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Źródło:
PAP

Pakiet rozwiązań dotyczących mieszkalnictwa jest wciąż konsultowany, do Sejmu może trafić pod koniec czerwca - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ten projekt "podaje rękę tym, którzy mają niższe dochody". Zapowiedź wiceministra

Ten projekt "podaje rękę tym, którzy mają niższe dochody". Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP

Na koniec 2023 roku liczba osób zapisanych do Pracowniczych Planów Kapitałowych wyniosła 3,89 miliona i była o prawie 900 tysięcy wyższa w porównaniu do 2022 roku - wyliczył GUS. Wartość środków zgromadzona w ramach programu szacowana jest na 21,8 miliarda złotych.

Korzystają niemal cztery miliony pracowników. Skokowy wzrost

Korzystają niemal cztery miliony pracowników. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekty ustaw dotyczących komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych przepisów, które przewidują między innymi ujednolicenie gniazda ładowania urządzeń elektronicznych. Sprzęt elektroniczny typu smartfon, tablet, słuchawki, zestawy słuchawkowe, czytniki czy laptopy będzie miał jednolite, uniwersalne gniazdo - USB C.

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Źródło:
PAP, X, tvn24

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

Kilogram kawy typu robusta kosztuje już około 4,2 dolara, co oznacza, że zdrożał o 17 procent w ciągu miesiąca i ponad 60 procent na przestrzeni ostatniego roku - pisze we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Eksperci zwracają uwagę, że ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy.

Ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy

Ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy

Źródło:
PAP

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

Minister przemysłu w telewizyjnym wywiadzie podała 2039 rok, jako "rok przełomowy" dla energetyki i atomu. - To moment, w którym między innymi powinna powstać i funkcjonować pierwsza elektrownia atomowa w Choczewie - powiedziała Marzena Czarnecka. To "6-letnie opóźnienie względem oryginalnego harmonogramu, który przewidywał, że pierwszy blok naszej jednostki jądrowej ruszy w 2033 r." - zauważa na swoim profilu Jakub Wiech, dziennikarz Energetyka24.com.

Kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa? Minister podaje późniejszą datę

Kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa? Minister podaje późniejszą datę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na dopłaty do używanych aut elektrycznych rząd chce wydać niemal dwa razy więcej niż na te do nowych - pisze wtorkowy "Puls Biznesu". Eksperci zauważają, że już teraz znaczna część polskich samochodów jest z drugiej ręki. - Systemowe wsparcie dla tej grupy jest kluczowe - zwracają uwagę.

Dopłata do używanego auta. "Wsparcie dla tej grupy jest kluczowe"

Dopłata do używanego auta. "Wsparcie dla tej grupy jest kluczowe"

Źródło:
PAP

Kurs indeksu WIG-Energia we wtorek przed południem rośnie o ponad 7 procent. Najwięcej zyskują akcje Taurona, Enei oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Eksperci wskazują, że to efekt słów minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, która poinformowała, że Skarb Państwa jest zainteresowany nabyciem aktywów węglowych od spółek energetycznych.

Gwałtowna reakcja po zapowiedzi minister. "Jedziemy w drugą stronę"

Gwałtowna reakcja po zapowiedzi minister. "Jedziemy w drugą stronę"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jak podaje serwis Money.pl rząd przygotowuje "rewolucyjną" reformę podatkową, która zmieni system finansowania samorządów. Będą one dostawały określony udział w dochodzie, jaki wypracowują mieszkańcy, a nie w pobieranych od niego podatkach. Z wyliczeń ministerstwa finansów wynika, że po zmianach w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby o 27 miliardów złotych więcej niż w obecnym roku.

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Źródło:
money.pl

Bank Millennium udostępnia usługę Blik Płacę Później. "Do końca maja nowe rozwiązanie udostępnione będzie wszystkim klientom" - zapowiedział bank. Taka usługa jest już dostępna w VeloBanku. Blik Płacę Później pozwala odłożyć zapłatę za kupiony towar na 30 dni. Takie płatności zyskują na popularności, jednak warto pamiętać, by korzystać z nich rozważnie.

Nowa metoda płatności w dużym banku. "Pierwsi klienci mogą już korzystać"

Nowa metoda płatności w dużym banku. "Pierwsi klienci mogą już korzystać"

Źródło:
tvn24.pl

Warren Buffett, 93-letni miliarder i szef holdingu Berkshire Hathaway, poważnie zastanawia się nad swoją przyszłością. Powiedział akcjonariuszom, że jeśli będzie miał szczęście, to może pozostać na stanowisku kolejne sześć lub siedem lat. Ale jednocześnie zaznaczył, że "to może się skończyć jutro".

Buffett niepewny przyszłości. "To może się skończyć jutro"

Buffett niepewny przyszłości. "To może się skończyć jutro"

Źródło:
Reuters

Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości została odwołana z rady nadzorczej Energi Operator. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Arciszewska-Mielewczyk zniknęła ze stron spółki energetycznej.

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu zacznie obowiązywać wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich taksówkarzy z zagranicy. Według Uber Polska nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. "W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska. Przytoczyła też raport, z którego wynika, że ceny przejazdów mogą wzrosnąć o połowę.

Uber alarmuje w sprawie nowych regulacji dla kierowców.  "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent"

Uber alarmuje w sprawie nowych regulacji dla kierowców. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W kwietniu 2024 roku o kredyt hipoteczny wnioskowało blisko 32,4 tysiąca potencjalnych kredytobiorców. Oznacza to wzrost o 55 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz w BIK zauważył, że od początku tego roku "z każdym kolejnym miesiącem liczba wnioskujących jest coraz wyższa". Niewiele zabrakło do ustanowienia nowego rekordu średniej kwoty wnioskowanego kredytu hipotecznego.

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Źródło:
tvn24.pl

Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. - Próbowałem już wszystkiego - wyjaśnił. Ten przykład obrazuje na progu letniego sezonu turystycznego sytuację branży gastronomicznej i hotelowej, w której co roku brakuje pracowników.

"Próbowałem już wszystkiego". Restaurator płaci za pomoc w znalezieniu kelnera

"Próbowałem już wszystkiego". Restaurator płaci za pomoc w znalezieniu kelnera

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl