"Europa potrzebuje Rosji, a Rosja Europy". Francuski biznes nie chce sankcji dla Moskwy

Merkel, Hollande i Putin rozmawiają za zamkniętymi drzwiamiRoss Hawkes/CC BY-NC 2.0, m.joedicke/CC BY-NC-SA 2.0, Gerald/CC BY-NC-SA 2.0

Europa potrzebuje Rosji, a Rosja Europy - mówi w wywiadzie dla dziennika "The Moscow Times" Emmanuel Quidet, szef Francusko-Rosyjskiej Izby Przemysłu i Handlu i partner w firmie Ernst & Young. Jego zdaniem trudna sytuacja polityczna powinna być rozwiązywana z rozwagą przez światowych przywódców. Quidet ocenia, jak obecny kryzys gospodarczy w Rosji, sankcje i napięcia polityczne dotknęły francuski biznes w tym kraju.

Emmanuel Quidet pracuje w Rosji od 1994 r. Był świadkiem ogromnych przemian w tym kraju w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jego zdaniem był to czas "kompletnej rewolucji". - To był kraj, który załamał się całkowicie. Nie było armii, policji, pieniędzy a obecnie jest w pełni odbudowany. Na początku lat 90. Rosja była najmniejszym ekonomicznie krajem Europy, mniejszym niż Portugalia. Teraz stała się jednym z największych, to absolutnie niesamowite - ocenił.

Relacje dwustronne Francji i Rosji stanowią klucz do zrozumienia słów szefa Izby. Ten stara się podkreślać ważność tych stosunków i zabiega o ich poprawę. Głównie ze względu na gospodarcze powiązania Francji i Rosji. Podobne relacje z Moskwą ma wiele europejskich krajów.

Rosja - rynek nr 1

Quidet podkreślił, że tym, co wyróżnia relacje handlowe Francji z Rosją od tego typu związków z innymi krajami jest segment produktów luksusowych. - Biznes luksusowy idzie dobrze w Rosji. Firma z tego segmentu - LVMH jest numerem jeden na świecie a w Rosji jest wszędzie. Oczywiście są i tacyi, którzy cierpią na dewaluacji rubla, ale zależy to od segmentu - zaznaczył.

Wartość rosyjskiej waluty w stosunku do dolara spadła o kilkadziesiąt procent w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

- Niektórzy, jak rynek perfum nie cierpią. Mają się dobrze, jak należąca do LVMH marka Ile de Beaute. Trudniejsza sytuacja jest dla rynku odzieży i akcesoriów, które są produkowane w Europie. Następnie mamy duże firmy z branży spożywczej, takie jak Danone. Rosja jest dla Danone numerem jeden, jeśli chodzi o światowe rynki zbytu, nawet przed Francją. Tak samo dla przemysłu farmaceutycznego i koncernu Sanofi. Kolejnym istotnym graczem jest Total. Nie należy też zapominać o przemyśle samochodowym - Renault, dla którego Rosja także jest największym rynkiem, jeśli weźmiemy pod uwagę współpracę Renault i Nissana z AvtoVAZ - ocenił.

Jako kolejny przykład zaangażowania Francji w Rosji wskazał sieć hipermarketów Auchan. - Jest ona jednym z największych zagranicznych pracodawców w Rosji, zatrudniającym 35 tys. osób. Wraz z należącymi do tej samej grupy Leroy Merlin i Decathlon będzie to ok. 50 tys. pracowników. Francuskie firmy są bardzo silne w Rosji, jesteśmy numerem dwa zaraz po Niemczech w zakresie inwestycji bezpośrednich w tym kraju - zaznaczył Quidet.

Mocne uderzenie

Pytany o to, w jaki sposób trwające napięcia polityczne przełożą się na obroty handlowe na linii Francja-Rosja, szef Izby Przemysłowo-Handlowej zwrócił uwagę, że handel Rosji z UE spadł o 20 proc. z kolei wymiana handlowa Rosji z Francji zmniejszyła się o ok. 17 proc. - Jest to jednak trudne do oszacowania. W niektórych sektorach wymiana nawet wzrosła, a w innym znacząco maleje. Rosyjski zakaz importu produktów rolniczych miał bardzo duży wpływ na handel dwustronny - zaznaczył. - Jeśli sytuacja polityczna się poprawi, handel też to odczuje. Jeśli się pogorszy, będzie dalszy spadek. Nie mówię o dalszych sankcjach, ale o sytuacji politycznej związanej z Ukrainą. Trudno jest przewidzieć, co się stanie - podkreślił Quidet.

A jakie sektory francuskiego przemysłu ucierpiały najbardziej? - Bardzo ucierpiał przemysł samochodowy. Rosyjski rynek jest drugim największym europejskim rynkiem po Niemczech. Niemniej jednak niektórym branżom udaje się rozwijać. Przemysł farmaceutyczny ma się dobrze. Koncerny, które produkują w Rosji mają się dobrze - jak Danone czy Bonduelle. Wszyscy, którzy zlokalizowali produkcję tutaj działają normalnie. Zauważalnie wzrósł przemysł farmaceutyczny. Będzie on nadal rósł, pomimo kryzysu i sytuacji politycznej, ponieważ istnieje duże zapotrzebowanie na takie produkty w Rosji - podkreślił.

Zdaniem Quideta zarówno w Rosji, jak i w Europie nie ma woli zerwania relacji. - Problemem jest jednak to, że jesteśmy w grze politycznej a sytuacja staje się napięta. Rosja potrzebuje Europy, a Europa potrzebuje Rosji. To działa w obie strony. Europa nie będzie się rozwijać bez Rosji, a Rosja bez Europy. Rosja jest krajem europejskim i potrzebujemy siebie nawzajem. Stosunki Unii Europejskiej i Rosji są niezwykle ważne i nie mogą być tak po prostu zniszczone - ocenił.

Hollande nigdy nie obraził Putina

Szef francuskiej Izby jest zdania, że najlepszym lobbystą na rzecz normalizacji stosunków z Rosją jest "zdrowy rozsądek i logika". - Francuski rząd z pewnością mocno lobbował z dużymi francuskimi firmami. 37 z firm notowanych w indeksie CAC40 jest obecnych w Rosji (…) Ale muszę powiedzieć, że rząd jest bardzo rozsądny. Rosja stała się celem wielu zniewag ze strony niektórych szefów państw. Francois Hollande nigdy nie obraził prezydent Władimira Putina. Oczywiście francuski rząd rozumie, że jest kryzys polityczny i że musi podjąć pewne kroki, ale robi to w sposób miękki - ocenił Quidet.

Dodał, że pozycja utracona przez francuskich producentów w Rosji może zostać obudowana, ale w niektórych przypadkach może się to nie udać. - Możesz zastąpić francuskie pomidory, warzywa lub inne zwykłe produkty, ale nie zastąpisz sera Camembert. Mam nadzieję, że francuskie produkty szybko wrócą na swoje miejsce, gdy sankcje zostaną zniesione. Problem w tym, że pozycje utracone przez nasze firmy w tym czasie mogą być trudne do odzyskania. Mogą nawet zostać utracone na zawsze - przestrzegł.

Z drugiej jednak strony - jego zdaniem - te firmy, które mają swoje zakłady na terenie Rosji i w związku z tym mogą normalnie produkować, powinny wykorzystać czas kryzysu do zwiększenia swoich inwestycji. - Jest to teraz tańsze niż wcześniej. Są też dobre oferty. Niemcy już rozpoczęli takie działania. Francja powinna to robić nieco szybciej - dodał.

Andrzej Zaucha, Fakty TVN: embargo to odpowiedź na sankcje wobec Rosji
Andrzej Zaucha, Fakty TVN: embargo to odpowiedź na sankcje wobec Rosji TVN24 BiS

Autor: mn//km/kwoj / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Ross Hawkes/CC BY-NC 2.0, m.joedicke/CC BY-NC-SA 2.0, Gerald/CC BY-NC-SA 2.0

Pozostałe wiadomości

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zaakceptował ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Posłowie uchwalili przygotowane przez rząd zmiany do ustawy powodziowej i część zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek.

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC