Eksport rosyjskiego gazu do Europy przez gazociągi spadł w 2022 roku o 45 procent w ujęciu rok do roku, do jednego z najniższych poziomów od rozpadu ZSRR - wynika z opublikowanych w środę danych rosyjskiego państwowego koncernu paliwowego Gazprom oraz obliczeń Agencji Reutera.
Szef Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że w 2022 roku wolumen wyeksportowanego gazu wyniesie 100,9 mld metrów sześciennych.
Z powodu agresji na Ukrainę Rosja straciła swój najważniejszy rynek gazowy, czyli Unię Europejską. Eksport do Niemiec, największej gospodarki UE, został przerwany we wrześniu po wybuchach, które zniszczyły gazociąg Nord Stream; sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nazwał te eksplozje aktem sabotażu - przypomina Reuters.
Rosja zwiększyła jednocześnie eksport gazu skroplonego (LNG). Według rosyjskiego urzędu statystycznego Rosstat od stycznia do listopada 2022 roku produkcja LNG wzrosła o blisko 10 proc.
Wzrost cen gazu
Ponadto Moskwa zdołała zrekompensować sobie spadek sprzedaży gazu do Europy dzięki wyższym cenom surowców energetycznych, a dochody budżetu pochodzące z ich sprzedaży wzrosły od stycznia do października o ponad jedną trzecią - podaje Reuters.
Cena gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF w środę przekraczała 80 euro za MWh. W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., wynosiła ponad 128 euro za MWh, jednak w szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., notowania sięgały 350 euro za MWh. Z kolei w czerwcu 2021 cena gazu sięgała 30 euro za MWh.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV