Kuczyński: Grecja zapewne i tak opuści euroland. I to wyjdzie jej na dobre

Widmo bankructwa krążyło nad Atenami od lat. Grecka tragedia w skrócie
Widmo bankructwa krążyło nad Atenami od lat. Grecka tragedia w skrócie
TVN24 BiS
Widmo bankructwa krążyło nad Atenami od lat. Grecka tragedia w skrócieTVN24 BiS

Oferta unijnej pomocy dla Grecji jest tylko kupowaniem czasu, bo Ateny nie będą w stanie udźwignąć swoich rosnących długów. Docelowo kraj ten opuści zapewne strefę euro, i to koniec końców z korzyścią dla siebie - mówi analityk Piotr Kuczyński.

Państwa strefy euro porozumiały się w poniedziałek, po całonocnych negocjacjach, w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie pomocy dla Grecji. W zamian kraj ten będzie musiał wprowadzić trudne reformy i przekazać majątek do specjalnego funduszu. Niektóre z reform dotyczących VAT czy emerytur grecki parlament ma uchwalić już do środy. Łączna wartość nowego programu pomocy dla Grecji ma wynieść od 82 do 86 mld euro. - Obecna oferta dla Grecji nie jest rozwiązaniem docelowym. To rozwiązanie, dzięki któremu można kupić od kilku miesięcy do roku, bo moim zdaniem nie będzie to nawet trzy lata. Zresztą politycy unijni doskonale zdają sobie z tego sprawę, bo skoro Grecja nie była w stanie udźwignąć spłaty 340 mld euro, to tym bardziej nie spłaci 420 mld euro. Docelowo myślę, że Grecja jednak opuści strefę euro - mówił PAP Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Jak powiedział alternatywą byłoby przynajmniej częściowe umorzenie długów greckich, ale jest to obecnie mało realne.

Umorzyć greckie długi

- W tej chwili jest to bardzo trudne politycznie, choć oczywiście możliwe. Musiałyby jednak wyrazić na to zgodę elektoraty pozostałych państw eurolandu, przede wszystkim Niemiec, bo to rządy poszczególnych państw przez takie instytucje jak Europejski Bank Centralny odpowiadają za pomoc dla Grecji. Jak wiemy jednak, np. 70 proc. Niemców sprzeciwia się dalszemu wspieraniu Grecji - opisywał Kuczyński. Jak zauważył, o wiele łatwiejsze było umorzenie długów greckich w bankach komercyjnych. - Te banki już prawie nic w Grecji nie mają, bo spłacono je dzięki akcjom pomocowym dla Aten, które w 90 proc. trafiły do prywatnych banków - podkreślił Kuczyński. Jego zdaniem, rozwój sytuacji na Peloponezie zależy w ogromnym stopniu od układu politycznego w Grecji po nowych wyborach, których należy się spodziewać po ostatnich wydarzeniach. - Sądzę, że zwycięży w nich Syriza, i to mocniejsza niż jest w tej chwili. Moim zdaniem, oferta dla premiera Aleksisa Ciprasa wcale nie jest zresztą aż tak niekorzystna, jak to się u nas przedstawia - ocenił. Choć - jak mówił - utworzenie specjalnego funduszu, który miałby prywatyzować grecki majątek stanowi niewątpliwie ograniczenie suwerenności tego kraju, to Ciprasowi udało się zyskać osiemdziesiąt parę mld euro i prawdopodobnie wydłużenie terminu spłaty długu. - Te same reformy, które ma przeprowadzić Grecja, też nie wydają się takie tragiczne. Mówi się np. o reformie emerytalnej - ale nie chodzi tu o cięcia w emeryturach - te już zresztą zmniejszono o 40 proc. - tylko o ograniczenie możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Podobnie podwyższenie podatku VAT też nie jest tak drastyczne, jak to się opisuje - dodał Kuczyński.

"Grecy już ponieśli potężne koszty"

Jak mówił, nie zmienia to faktu, że Grecy już ponieśli potężne koszty, co odbija się na poparciu dla pozostawania w strefie euro. - Jeszcze parę miesięcy temu 70 proc. Greków było przeciwnych opuszczeniu strefy euro, ale wg. ostatnich sondaży ten odsetek zmalał do 55 proc. Problem z wyjściem ze strefy euro polega na tym, że nowa drachma od razu straciłaby na wartości co najmniej 50 proc., więc ludzie potężnie by zbiednieli i być może potrzebowaliby nawet pomocy humanitarnej - dodał. Według analityka Xeliona, koniec końców cała operacja byłaby jednak dla Greków korzystna. Tym bardziej, że powiązane z nią byłoby prawdopodobne bankructwo kraju i - wcześniej czy później - umorzenie jego długów. - Pierwsze 2-3 lata byłyby bardzo bolesne, ale dzięki odzyskaniu konkurencyjności Ateny mogłyby wyjść na prostą - podkreślił.

Autor: km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Sejm powołał specjalną komisję, która ma zająć się projektami ustaw dotyczącymi walki ze skutkami powodzi. W komisji jest 30 posłów. Przewodniczącym został Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD).

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Źródło:
PAP

Firmy muszą opodatkować odszkodowania za zniszczone przez powódź towary. Ulgi na razie nie ma - podała w piątek "Rzeczpospolita".

Poszkodowani przez powódź zapłacą podatek

Poszkodowani przez powódź zapłacą podatek

Źródło:
PAP

Indeksy w USA zwyżkowały na koniec sesji w czwartek, a S&P 500 po raz kolejny osiągnął rekord wszech czasów na zamknięciu notowań. Zyskał zwłaszcza sektor IT.

Rekord wszech czasów na Wall Street

Rekord wszech czasów na Wall Street

Źródło:
PAP

230 tysięcy euro za metr kwadratowy zapłaciła jedna z luksusowych marek za swój lokal. Transakcja pobiła wszelkie rekordy - poinformował dziennik "Ouest-France". Dodał, że to kolejny dom mody, który podbił ceny nieruchomości w Paryżu.

Padł rekord cen nieruchomości

Padł rekord cen nieruchomości

Źródło:
PAP

Oszustwo inwestycyjne zyskało nową, powodziową szatę - ostrzega CERT Polska. Podkreśla przy tym, że cyberprzestępcy coraz odważniej wplatają tego typu wątki do swoich schematów.

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

Źródło:
tvn24.pl

- Wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji z Rafako przed Prokuratorią Generalną pozbawiło spółkę przychodu, co doprowadziło do utraty płynności finansowej i konieczności złożenia wniosku o upadłość - wyjaśnił Maciej Stańczuk, prezes Rafako.

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Źródło:
PAP

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że na sobotnim posiedzeniu rządu pojawi się "dużo konkretnych rzeczy, jeśli chodzi o zapisy budżetowe" związane z sytuacją powodziową. Wyjaśnił, że chodzi tu między innymi o środki na obiekty sportowe, biblioteki, szkoły, odbudowę domów i mieszkań.

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zarząd PZU do końca roku ma zaprezentować plan dotyczący kontrolowanych banków. Połączenie Pekao i Alior Banku może być jedną z możliwości, ale na stole jest obecnie kilka scenariuszy - przekazał minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

Źródło:
PAP

Klienci cinkciarz.pl skarżą się na znaczące opóźnienia w przelewach. Internauta, który skontaktował się z nami na Kontakt24, napisał, że od tygodnia ma w swoim portfelu zablokowane pięć tysięcy złotych, a serwis wciąż przyjmuje wpłaty mimo opóźnień w realizacji wypłat. Firma tłumaczy się problemami technicznymi, które mogą potrwać nawet do końca października.

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Źródło:
tvn24.pl

Do aresztu trafiło pięć osób, które w internecie podawały się za Brada Pitta. Za sprawą ich nielegalnych działań dwie kobiety straciły łącznie 350 tysięcy dolarów - przekazał hiszpański resort spraw wewnętrznych. Trzech naciągaczy zatrzymano jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, natomiast dwaj następni trafili do aresztu w lipcu bieżącego roku.

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Źródło:
PAP

Prawie 150 tysięcy euro zarobił niemiecki profesor Peter Strohschneider za poprowadzenie przez 154 dni tak zwanego dialogu dotyczącego przyszłości rolnictwa. "Wynagrodzenie zostało ustalone na podstawie trudności zadania i doświadczenia profesora" - twierdzą rzecznicy Komisji Europejskiej.

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Źródło:
PAP

Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki - podało Rafako w komunikacie. Wcześniej zarząd spółki informował o takim zamiarze. Rafako tłumaczy, że decyzja ma związek z brakiem porozumienia z wierzycielami i istotnym pogorszeniem bieżącej płynności.

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sześć krajów unijnych, w tym Polska, domaga się od Komisji Europejskiej (KE) działań w sprawie chińskich platform sprzedażowych Shein i Temu. Argumentują to tym, że za ich pośrednictwem do klientów w Unii Europejskiej (UE) dostarczane są towary niespełniające unijnych wymogów.

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi ucierpiało 1270 placówek oferujących żywość. Rozpoczęły się w nich kontrole Głównego Inspektoratu Sanitarnego - informuje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Przed nieutylizowaniem zalanych towarów przestrzega wrocławski sanepid. Za wystawienie takiego towaru do sprzedaży grozi kara w wysokości do 10 procent obrotu za poprzedni rok.

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Źródło:
PAP

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,25 do 1,0 procent i zasugerował przeprowadzenie kolejnych obniżek. To już trzecia w tym roku obniżka stóp procentowych w Szwajcarii.

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Posiedzenie komisji w sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowano na 2 października - wynika z informacji podanych na stronie Sejmu. Tego dnia zostanie przesłuchanych pięciu świadków. Będzie to posiedzenie zamknięte. 

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na odbywający się w Wielkiej Brytanii tegoroczny Międzynarodowy Szczyt Inwestycyjny nie został zaproszony najbogatszy człowiek świata Elon Musk - podaje BBC. Media spekulują, że decyzja ma związek z postami, które publikował w mediach społecznościowych na temat antyimigranckich zamieszek w tym kraju.

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

Źródło:
PAP

Podejrzewamy, że firma ABB Polska oraz jej dystrybutorzy mogą dokonywać uzgodnień w sprawie podziału rynku, cen, a także wymiany kluczowych informacji - przekazał w komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Pracownicy UOKiK przeszukali w asyście policji siedzibę koncernu i jej pięciu dystrybutorów.

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Źródło:
PAP

W związku z powodzią odłożyliśmy dyskusję o ostatecznym kształcie programu mieszkaniowego na kilka tygodni - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Zadeklarował jednak, że rozwiązanie przygotowywane przez jego resort "jest wciąż na stole". - Na razie nic się nie stało, co by sugerowało, że środków na realizację tego programu w przyszłym roku nie będzie - zapewniał.

Minister: tego programu nie można odsunąć

Minister: tego programu nie można odsunąć

Źródło:
TVN24