Diament wielkości dwóch piłeczek do golfa sprzedany. Zawrotna suma

Ze świata

Diament wielkości dwóch piłeczek do golfa odnaleziono w Południowej AfryceTVN24 BiS
wideo 2/3

Jeden z największych diamentów na świecie sprzedano za 40 milionów dolarów, czyli równowartość około 136 milionów złotych.

Diament "Lesotho Legend" o wadze 910 karatów został sprzedany podczas przetargu w Antwerpii w Belgii - poinformowała firma Gem Diamonds zajmująca się produkcją diamentów.

"Cieszymy się z rezultatu sprzedaży tego znanego diamentu, który (...) potwierdza wyjątkową jakość produkcji diamentów w Letseng" - powiedział, cytowany w komunikacie, Clifford Elphick, dyrektor generalny firmy.

Unikat o wielkości dwóch piłeczek golfowych został znaleziony w styczniu tego roku w kopalni Letseng w Lesotho.

Dobry rok

Bloomberg zwraca uwagę, że mimo iż to piąty pod względem wielkości diament, jaki kiedykolwiek wydobyto, to nie doszło do rekordowej transakcji.

Firma Lucara Diamond zarobiła bowiem w ubiegłym roku rekordowe 63 miliony dolarów za kamień 813-karatowy i 53 miliony dolarów za diament 1109-karatowy.

Agencja podkreśla jednak, że transakcja potwierdza, że kopalnia Letseng słynie z dużych i wysokiej jakości diamentów. Ponadto unikaty tam wydobyte mają najwyższe średnie ceny sprzedaży.

Firma Gem w tym roku firma wydobyła już sześć diamentów o wadze większej niż 100 karatów, co sprawia, że jest na najlepszej drodze, by osiągnąć najlepszy wynik w swojej historii.

Gem Diamonds posiada udziały w kopalniach w Lesotho i Botswanie.

Autor: mb//dap / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Gem Diamonds