Shimao Group, gigant rynku nieruchomości, przekazał w poniedziałek, że otrzymał petycję w sprawie likwidacji od chińskiego państwowego banku. Chodzi o kłopoty z odzyskaniem pieniędzy przez wierzycieli.
Jak wynika z informacji giełdowej Shimao, China Construction Bank złożył przeciwko spółce "petycję w sprawie likwidacji". Jest ona "powiązana ze zobowiązaniami finansowymi spółki na kwotę około 1579,5 mln HKD (204 mln dolarów)" – czytamy w zgłoszeniu.
Shimao oświadczyła, że "zdecydowanie sprzeciwi się petycji" i będzie nadal pracować nad restrukturyzacją spółki, która maksymalizuje wartość dla jej interesariuszy. "Spółka jest zdania, że petycja nie reprezentuje zbiorowych interesów wierzycieli spółki i innych zainteresowanych stron" – stwierdzono.
Hamulec dla chińskiej gospodarki
Jak wskazuje CNN, problemy z zadłużeniem Shimao sięgają lipca 2022 r., kiedy to spółka nie spłaciła odsetek i kwoty głównej obligacji o wartości 1 miliarda dolarów. Akcje spółki spadły w poniedziałek w Hongkongu o ponad 14 proc., po spadku o prawie 40 proc. w skali roku.
Ogromny sektor nieruchomości w Chinach popadł w kłopoty po tym, jak rząd ograniczył nadmierne zaciąganie kredytów przez deweloperów w 2020 r., próbując schłodzić bańkę na rynku nieruchomości. Od tego czasu problemy ze spłatą zadłużenia pojawiły się u kilkudziesięciu chińskich deweloperów.
Od tego czasu branża stała się hamulcem dla całości chińskiej gospodarki, która zmaga się z powolnym ożywieniem po trzech latach blokad spowodowanych pandemią i innymi czynnikami - od rekordowo wysokiego bezrobocia wśród młodych ludzi po narastające napięcia finansowe w samorządach lokalnych.
Wcześniej nastąpił upadek symbolu
W styczniu sąd w Hongkongu nakazał likwidację Evergrande, najbardziej zadłużonej firmy deweloperskiej na świecie, która stała się symbolem chińskiego kryzysu na rynku nieruchomości.
Nakaz likwidacji został wydany po tym, jak pogrążony w kryzysie chiński gigant branży nieruchomości i jego zagraniczni wierzyciele nie doszli do porozumienia w sprawie sposobu restrukturyzacji ogromnego zadłużenia firmy podczas rozmów, które trwały 19 miesięcy.
Wciąż pojawiają się pytania, jak upadek Evergrande wpłynie na inwestorów, tysiące pracowników i nabywców czekających na swoje mieszkania.
Także Country Garden, kolejny duży deweloper, który w zeszłym roku nie spłacił swojego zadłużenia, otrzymał w lutym petycję o likwidację od wierzyciela po niespłaceniu kredytu.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock