Country Garden - największy chiński deweloper - spodziewa się, że w 2022 roku odnotuje stratę. To pierwszy taki przypadek od czasu wejścia firmy na giełdę w 2007 roku. To będzie kolejny cios dla sektora nieruchomości w Państwie Środka - podał "Guardian".
W dokumencie przekazanym giełdzie w Hongkongu Country Garden podał, że straty w 2022 roku wyniosą od 5,5 do 7,5 mld juanów (ok. 3,5-4,8 mld zł). W 2021 r. zyski Country Garden osiągnęły 26,8 mld juanów (ok. 17,1 mld zł).
Największy chiński deweloper spodziewa się pierwszej straty
Według Country Garden gorsze wyniki to skutek pandemii COVID-19, niekorzystnych kursów walut i reorganizacji niektórych projektów. Problemy te miały mieć "głównie charakter bezgotówkowy", a firma jest pewna poprawy w 2023 roku.
Ubiegłoroczne regulacje rządowe mające na celu ograniczenie spekulacji w sektorze nieruchomości, w tym limity zaciągania kredytów, spowodowały u deweloperów zastój gotówkowy. Z kolei surowe restrykcje covidowe uniemożliwiły pracownikom opuszczanie domów, więc budowa utknęła w setkach projektów mieszkaniowych. Kryzys poważnie osłabił też zaufanie do sektora, a nabywcy domów w 24 prowincjach protestowali przeciwko niedokończonym projektom - opisał "Guardian".
Roczna sprzedaż 100 największych firm z chińskiej branży nieruchomości spadła o 41 proc. w 2022 r., a ponad 70 firm wydało ostrzeżenia odnośnie wyników - podał dziennik.
Dodał, że w poniedziałek Li Qiang, nowy premier Chin, wygłosił swoje pierwsze publiczne przemówienie w tej roli. Starał się zwiększyć zaufanie do chińskiej gospodarki i powiedział: - Środowisko dla prywatnej gospodarki będzie coraz lepsze.
Podczas tegorocznej sesji parlamentarnej prezydent Chin Xi Jinping nadzorował przegląd agencji rządowych, zwłaszcza organów nadzoru finansowego - ma to na celu zapewnienie partii komunistycznej większego nadzoru i kontroli. Rząd chce zmniejszyć ryzyko w gospodarce i dąży do celu wzrostu PKB na poziomie 5 proc., w porównaniu z 3 proc. w 2022 r.
Przywrócenie zaufania do sektora nieruchomości, który zwykle odpowiada za około jedną czwartą PKB, będzie kluczem do ożywienia gospodarczego Chin. Anne Stevenson-Yang, chińska analityczka ekonomiczna i biznesowa, stwierdziła: - Rząd za bardzo się boi, by pozwolić deweloperom po prostu zbankrutować i przekazać aktywa gospodarstwom domowym, a właśnie to powinno się wydarzyć.
Źródło: Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock