Przyszłość banków w Afganistanie pozostaje niepewna. Wątpliwości dotyczą wszystkiego, od płynności po możliwość zatrudniania kobiet, a wszystko po tym jak do władzy doszli talibowie - wskazała agencja Reutera. Przed bankami w Kabulu ustawiają się tłumy ludzi, którzy czekają na ich ponowne otwarcie.
Rzecznik talibów zapowiedział we wtorek, że banki wkrótce zostaną ponownie otwarte. W środę przed bankami w Kabulu zaczęły się zbierać tłumy.
Tego dnia wznowiła działalność niewielka liczba banków, ale wprowadzono limity wypłat gotówki. Dzienny limit na jedną osobę wynosi około 17 tys. afgani (AFN), co stanowi równowartość około 200 dolarów amerykańskich.
Większość placówek jest zamkniętych od kilkunastu dni, a system finansowy kraju został zamrożony w wyniku upadku rządu wspieranego przez Zachód i wycofania się wojsk amerykańskich oraz sojuszniczych.
Afganistan - banki
- Banki nadal są zamknięte - bez wyraźnych oznak na ponowne otwarcie, skończyły im się pieniądze - powiedział Gazal Gailani, doradca ds. handlu i gospodarki w afgańskiej ambasadzie w Londynie, cytowany przez agencję Reutera. - System bankowy Afganistanu jest teraz w stanie zapaści, a ludziom kończą się pieniądze - dodał.
Agencja zwróciła uwagę, że wiele obszarów wiejskich radzi sobie w dużej mierze bez banków. Inaczej wygląda sytuacja w miastach, gdzie pensje pracowników są często wypłacane na konta bankowe.
Perspektywy dla sektora finansowego wyglądają niepewnie, w związku z pojawiającymi się pytaniami o zdolność talibów do opanowania gospodarki zniszczonej przez 40 lat wojny. Przejęcie władzy w Afganistanie przez talibów odcięło ten kraj od zagranicznego finansowania, zdeponowane za granicą rezerwy banku centralnego zostały zamrożone, wstrzymano wypłaty w ramach programów prowadzonych przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Płynność banków
Stowarzyszenie Banków Afganistanu (ABA) skontaktowało się z tamtejszym bankiem centralnym, aby skoordynować działania mające na celu powrót do normalności - powiedział Syed Moosa Kaleem Al-Falahi, dyrektor generalny i prezes Islamskiego Banku Afganistanu (IBA), jednego z trzech największych banków w Afganistanie.
Banki komercyjne wspólnie podjęły decyzję o zawieszeniu działalności, dopóki bank centralny nie potwierdzi płynności i bezpieczeństwa - dodał. Jak zauważył, "jeśli banki otworzyłyby się natychmiast, trudno byłoby zapanować nad tą gorączką".
Reuters zwrócił uwagę, że płynność banków była problemem już w okresie poprzedzającym zamknięcie placówek, gdy ludzie masowo wypłacali gotówkę.
Afganistan - ewakuacja
Ze stolicy Afganistanu, Kabulu, wciąż prowadzona jest ewakuacja, po tym, jak w połowie sierpnia władzę w kraju przejęli talibowie. Prezydent USA Joe Biden podtrzymał swoją wcześniejsza decyzję o całkowitym wycofaniu się sił amerykańskich z Afganistanu do końca sierpnia. Oznacza to, że do tego czasu zakończy się również ewakuacja z lotniska w stolicy.
Źródło: Reuters