Bank centralny Afganistanu nie ma dostępu do większości z 9 miliardów dolarów rezerw walutowych, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesił dostęp do jego zasobów. Jak tłumaczą władze MFW, decyzja została podjęta z powodu braku jasności co do uznania jego rządu. Talibowie przejęli w niedzielę kontrolę nad Kabulem.
- Jak zawsze, MFW kieruje się poglądami społeczności międzynarodowej – oświadczył rzecznik MFW. - Obecnie w społeczności międzynarodowej brakuje jasności co do uznania rządu w Afganistanie, w wyniku tego kraj nie ma dostępu do SDR-ów (SDR - jednostka rozliczeniowa MFW - red.) ani innych zasobów MFW”. W środę "New York Times" poinformował, powołując się na anonimowego urzędnika Departamentu Skarbu USA, że administracja Bidena chce zablokować talibom dostęp do ponad 400 milionów dolarów rezerw awaryjnych, które Międzynarodowy Fundusz Walutowy miał przekazać Afganistanowi w przyszłym tygodniu.
Decyzja MFW pojawiła się po tym, gdy jeden z urzędników administracji Bidena poinformował BBC, że jakiekolwiek aktywa banku centralnego, które afgański rząd ma w USA, nie zostaną udostępnione talibom.
Talibowie zajmują Afganistan
Kiedy Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. W niedzielę wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Wcześniej prezydent Afganistanu Aszraf Ghani opuścił miasto i wyjechał za granicę, prawdopodobnie do Tadżykistanu.
W środę w wywiadzie dla Agencji Reutera przedstawiciel talibów Wahidullah Haszimi powiedział, że Afganistan nie stanie się demokracją, podstawą systemu politycznego będzie szariat, a talibowie będą zachęcać żołnierzy i pilotów regularnej armii, aby dołączyli do ich sił.
Talibowie po raz pierwszy przejęli władzę w Afganistanie w 1996 roku, po latach wojny domowej, w której pokonali inne frakcje.
Formalnie założony w 1994 roku ruch talibów wywodzi się z grupy skupionych wokół mułły Omara studentów szkół koranicznych w położonym na południu kraju Kandaharze.
Podczas swoich poprzednich rządów talibowie wprowadzili w Afganistanie prawo oparte na surowej interpretacji szariatu. Przepisy, zakładające m.in. zakaz pracy zarobkowej czy edukacji kobiet, obowiązek noszenia przez nie zakrywających całą twarz burek czy zakaz słuchania muzyki, były brutalnie egzekwowane. Sunniccy talibowie prześladowali też mniejszości religijne, głównie szyitów.
Źródło: PAP