W tym tygodniu rząd zajmie się projektem ustawy o spółdzielniach rolniczych. Jej celem jest kompleksowe uregulowanie zasad i sposobu funkcjonowania takich spółdzielni. Zachętą do ich zakładania mają być lepsze warunki ekonomiczne do prowadzenia takiej działalności.
Nowe przepisy mają wzmocnić rolę spółdzielczości w rolnictwie, czego oczekują rolnicy upominający się o korzystniejsze warunki dla zrzeszania się rolników w takie podmioty.
Jakie zmiany?
Zachętą w tworzeniu spółdzielni rolników będzie ich zwolnienie z określonych obowiązków fiskalnych. - Projekt reguluje sprawę konsolidacji drobnych producentów. To jest niezbędne, jeśli mają występować wobec handlu jako siła czy też prowadzić działalność gospodarczą na rzecz swoich członków. Spółdzielnia rolników będzie mogła założyć np. sieć sklepów - poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel na niedawnym spotkaniu branży mleczarskiej. Jak mówił, zachętą dla tworzenia spółdzielni rolników mają być ulgi podatkowe, będzie tez możliwość uzyskania dotacji. Podkreślił, że projektowana ustawa nie ogranicza prawa spółdzielczego. Nowe prawo będzie wzorowane na rozwiązaniach francuskich. Projektowane przepisy przede wszystkim odnoszą się do wspólnej kooperacji rolników w zakresie produktów, wytwarzanych w prowadzonych przez nich gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, w tym koncentracji podaży, marketingu oraz działaniach optymalizujących koszty produkcji i zwiększających dochodowość.
Poprawa efektywności
Resort rolnictwa, autor tego projektu, oczekuje, że wprowadzenie nowych rozwiązań pozwoli na poprawę efektywności gospodarowania na obszarach wiejskich. Duże rozdrobnienie gospodarstw rolnych w Polsce na tle Unii Europejskiej skutkuje dużym rozproszeniem podaży, podczas gdy w handlu i przetwórstwie następuje konsolidacja i oczekiwania dostaw większych partii towarów. Zgodnie z projektowanymi przepisami członkami spółdzielni rolniczej mogą być osoby fizyczne lub prawne prowadzące gospodarstwo rolne, prowadzące chów lub hodowlę ryb oraz osoby fizyczne lub prawne niebędące rolnikami prowadzące działalność w zakresie przechowywania, magazynowania, sortowania, pakowania lub przetwarzania produktów rolnych lub grup tych produktów. Aby założyć spółdzielnię musi ona liczyć co najmniej 10 członków będących rolnikami. W projekcie napisano, że w statucie spółdzielni muszą być określone m.in. zasady i warunki przyjmowania członków, rodzaj i zakres odpowiedzialności członków spółdzielni rolników; sankcje wobec członka spółdzielni rolników, który nie wypełnia nałożonych na niego obowiązków statutowych. W statucie powinny znaleźć się też przepisy mówiące o zasadach i zakresie dostarczania przez członków spółdzielni rolników obowiązkowych informacji w zakresie prowadzonej przez nich działalności dotyczących, w szczególności: powierzchni uprawy, plonów oraz wielkości produkcji produktów lub grup produktów, ze względu na które spółdzielnia rolników została założona.
Działalność gospodarcza
Spółdzielnia rolników ma prowadzić działalność gospodarczą na rzecz członków spółdzielni w zakresie planowania produkcji, koncentracji podaży produktów rolnych oraz organizowania zakupu niezbędnych rolnikom środków do produkcji produktów. Spółdzielnia rolników może też zająć się przechowywaniem czy przetwarzaniem produktów lub grup produktów wyprodukowanych przez jej członków. Może również świadczyć na rzecz członków różne usługi np. upowszechniać metody uprawy, technologii produkcji czy prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną. Gospodarkę spółdzielni określa statut, który może np. wyznaczyć wysokość wpisowego. Ustawodawca proponuje, by nowe przepisy weszły w życie 30 dni od daty ich ogłoszenia. Projekt ustawy o znalazł się na liście projektów strategicznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Ziemia tylko dla rolników. Wszystko, co musisz wiedzieć o nowej ustawie. Materiał wideo:
Autor: msz/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu