Dynamicznie zmieniająca się sytuacja rynkowa skłania nas do tego, by poważnie rozważyć podjęcie takich działań - poinformowała TVN24 Biznes w piątek popołudniu sieć sklepów Aldi w odpowiedzi na pytania o ewentualne otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe. Później, tego samego dnia, Sejm przegłosował ustawę uszczelniającą zakaz handlu. Zaostrzone mają zostać przepisy dotyczące między innymi placówek pocztowych.
"Konkurencja podjęła już takie działania, co oznacza, że dla naszych klientów również powinniśmy stworzyć możliwość odwiedzenia sklepów ALDI w niedzielę" - poinformowała Dominika Juszczyk, manager komunikacji i PR w ALDI Polska.
"Jednocześnie wiemy, że taka decyzja - korzystna dla klientów, oznacza zmianę trybu pracy dla naszych pracowników. Optymalizujemy nasze plany, a o wszelkich zmianach poinformujemy w stosownym czasie" - czytamy w przesłanym TVN24 Biznes komunikacie.
W piątek wieczorem Sejm uchwalił ustawę uszczelniającą zakaz handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem w niedziele będą mogły funkcjonować tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 procent pozostałych przychodów danej placówki.
Zakaz handlu w niedziele - otwarte sklepy
Na otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe zdecydowało się już wiele sieci.
Pod koniec sierpnia Lidl zapowiedział, że od 5 września "w związku z rozwojem usług pocztowych" otworzy część swoich placówek w niedziele objęte ograniczeniami w handlu. Jak poinformowano, oprócz standardowych zakupów, klienci będą mogli w nich odebrać także przesyłki.
Wcześniej także Kaufland (podobnie jak Lidl należący do Grupy Schwarz) zdecydował o otwarciu sklepów w niedziele niehandlowe. Również w tym przypadku placówki będą otwarte począwszy od niedzieli, 5 września.
Niedawno informowaliśmy, że Carrefour Polska podpisał umowę ramową o współpracy z firmą PointPack, która oferuje rozwiązania informatyczne wspomagające nadawanie i odbieranie przesyłek. "Uruchomienie usług kurierskich dających naszych klientom możliwość nadania lub odbioru przesyłek w Carrefour, to kolejne z udogodnień, które chcemy zaoferować im przy okazji codziennych zakupów" - poinformowała TVN24 Biznes Izabella Rokicka, dyrektor komunikacji Carrefour Polska.
Czy to oznacza, że sklepy należące do sieci będą otwarte również w niedziele niehandlowe? Tego na razie nie wiadomo. "Obecnie wspólnie z naszym partnerem, współpracownikami i ekipami sklepów będziemy pracowali nad przygotowaniem najlepszego modelu pracy i modelu operacyjnego, który następnie testowany będzie w trzech lokalizacjach" - wskazała Rokicka. Nie podała jednak, które lokalizacje znajdą się na liście.
Wcześniej Pointpack informował m.in. o podpisaniu umowy o współpracy ze spółką Żabka Polska i Pocztą Polską, a także porozumienia z General Logistics System Poland i Eurocash.
Część sklepów w niedziele objęte ograniczeniami w handlu otwiera także Biedronka. Na początku lipca informowaliśmy o umowie zawartej przez Jeronimo Martins Polska z Pocztą Polską. Chodzi o testowe poszerzenie współpracy, polegające na możliwości odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronki. "Z tego powodu w niedziele niehandlowe możemy zrobić zakupy w niektórych sklepach należących do sieci" - informowano.
Pod koniec 2020 roku współpracę z firmą kurierską DHL Parcel nawiązało niemal pół setki sklepów Stokrotka Express. W marcu 2021 roku również sieć Intermarche poinformowała, że część jej placówek zostanie otwarta w niedziele i będzie świadczyć usługi pocztowe. Do grona sieci czynnych w ostatni dzień tygodnia dołączył Polomarket.
W listopadzie 2019 Grupa Eurocash poinformowała, że sklepy sieci Abc mogą wdrożyć usługi pocztowe w swoich placówkach. Usługi pocztowe są świadczone też w Delikatesach Centrum, Lewiatanie czy Euro Sklepie.
W niedziele objęte zakazem handlu otwierają się nie tylko mniejsze i większe sklepy spożywcze, ale również markety budowlane.
Zakaz handlu w niedziele - obecne przepisy
Obecnie ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Wyłączeniem z zakazu handlu są objęte także placówki pocztowe. To na ten ostatni przepis powołują się większe sieci handlowe, które decydują się na otwieranie sklepów w niedziele niehandlowe.
Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W tym roku sklepy będą jeszcze otwarte w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Na najbliższą niedzielę handlową poczekamy więc do 12 grudnia. Kolejna wypada w niedzielę 19 grudnia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: aldi.pl