TVN24 Biznes | Z kraju

Nawet markety budowlane wprowadzają usługi pocztowe. Mogą się otwierać w niedziele niehandlowe

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Mueller o zakazie handlu w niedziele
Mueller o zakazie handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/6
TVN24Mueller o zakazie handlu w niedziele

W niedziele objęte zakazem handlu otwierają się nie tylko mniejsze i większe sklepy spożywcze, ale również markety budowlane. To efekt podpisanych umów z operatorami pocztowymi.

Jak poinformował branżowy portal Wiadomoscihandlowe.pl, dwa sklepy Bricomarche, w Poznaniu i Pabianicach, wprowadzają usługę odbioru paczek, czyli dodatkowo pełnią funkcję placówki pocztowej. Dzięki temu mogą działać w niedziele objęte zakazem handlu. Informacja, że jeden z poznańskich sklepów będzie otwarty "w każdą niedzielę", znajduje się już na stronie internetowej placówki.

Bricomarche to sieć supermarketów typu "dom i ogród". Grupa Muszkieterów, do której należy Bricomarche, w oświadczeniu przesłanym TVN24 Biznes wskazała, że w ramach sieci w Polsce działają 173 sklepy, które prowadzą polscy, niezależni przedsiębiorcy. "Mają oni bezpośredni wpływ na politykę personalną, godziny otwarcia sklepu, a także zarządzanie swoim przedsiębiorstwem" - wyjaśniono.

Jak wskazano, "z uwagi na intensywny rozwój e-commerce, który ma bezpośrednie przełożenie na liczbę nadawanych i odbieranych paczek, widoczne jest także zwiększone zapotrzebowanie na punkty, które oferują takie usługi".

"Przykładem decyzji wybranych właścicieli supermarketów Bricomarche, w odpowiedzi na potrzeby okolicznych mieszkańców, było podpisanie przez nich umów z operatorami pocztowymi. Na mocy tych umów, indywidualne sklepy oferują klientom także usługi pocztowe, co może wiązać się z ich otwarciem we wszystkie niedziele" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi. Jednocześnie podkreślono, że podejmowane przez właścicieli działania w tym zakresie są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sieci handlowe z usługami pocztowymi

Kilka dni temu informowaliśmy o umowie zawartej przez Jeronimo Martins Polska z Pocztą Polską. Chodzi o testowe poszerzenie dotychczasowej współpracy, polegające na możliwości odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronki. Usługa jest dostępna - jak poinformowało biuro prasowe sieci - "w jednostkowych lokalizacjach". Z tego powodu sklepy Biedronki w wybranych lokalizacjach były otwarte w ostatnią niedzielę niehandlową.

Pod koniec maja br. Kaufland wprowadził usługi pocztowe we wszystkich sklepach, również w hipermarketach. Na razie sieć nie zdecydowała się, by otworzyć swoje placówki w niedziele, ale bierze taką możliwość pod uwagę.

To nie są jedyne sieci handlowe, które wprowadziły usługi pocztowe. Pod koniec 2020 roku współpracę z firmą kurierską DHL Parcel nawiązało niemal pół setki sklepów Stokrotka Express. W marcu 2021 roku również sieć Intermarche poinformowała, że część jej placówek zostanie otwarta w niedziele i będzie świadczyć usługi pocztowe. Do grona sieci czynnych w ostatni dzień tygodnia dołączył Polomarket.

W listopadzie 2019 Grupa Eurocash poinformowała, że sklepy sieci Abc mogą wdrożyć usługi pocztowe w swoich placówkach. Potem kolejne marki należące do Grupy poszły tym samym tropem – usługi pocztowe są świadczone w Delikatesach Centrum, Lewiatanie czy Euro Sklepie.

Zaostrzenie zakazu handlu w niedziele

Ustawa o handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. właśnie w placówkach pocztowych. Niewykluczone jednak, że już wkrótce dojdzie do zmian w przepisach. Poseł PiS Janusz Śniadek, który pilotował prace nad zmianami, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zapowiadał, że projekt nowelizacji ustawy trafi do Sejmu na początku lipca. Do tej pory projekt nie został opublikowany na sejmowych stronach.

ZMIANY W ZAKAZIE HANDLU W NIEDZIELE. SOLIDARNOŚĆ NACISKA NA RZĄD >>>

Z informacji dziennika wynika, że sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla niej dominujący. Gazeta poinformowała o planach wprowadzenia wymogu, aby w miesiącu poprzedzającym kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy łączne wpływy z działalności określanej jako "przeważająca" wynosiły ponad 50 procent.

Planowane jest też wprowadzenie dla podmiotów chcących korzystać ze zwolnienia wymogu prowadzenia ewidencji przychodów z podziałem na działalność uprawniającą do zwolnienia i pozostałe.

O tym, że trzeba reagować na działania rynkowe i "pewne luki w prawie, które mogą powstać albo powstały wcześniej", mówił również w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Mueller.

PAP

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości