Z kraju

Kolejna sieć handlowa będzie otwarta w niedzielę

Z kraju

Nowoczesna o zakazie handlu w niedziele: wygląda na niewypał
Nowoczesna o zakazie handlu w niedziele: wygląda na niewypałtvn24
wideo 2/6

Właściciele sklepów Abc mogą wdrożyć usługi pocztowe w swoich placówkach - poinformowała Grupa Eurocash, do której należy sieć. Podobną usługę oferuje konkurencyjna sieć sklepów Żabka. Oznacza to, że kolejna sieć handlowa będzie otwarta w niedzielę.

Jak poinformowała Grupa Eurocash w komunikacie, rozwiązanie pozwoli właścicielom sklepów Abc między innymi na zwiększenie liczby klientów i większą sprzedaż, a konsumentom na odbieranie i wysyłanie paczek w dogodnej lokalizacji i porze.

"Pierwsze sklepy Abc będą mogły uruchomić usługę jeszcze w listopadzie. Mamy nadzieję, że już niedługo właściciele sklepów i ich klienci odczują pierwsze korzyści z jej wdrożenia. Okres przedświąteczny to najważniejszy czas dla branży e-commerce, w którym sprzedaż online jest najwyższa w całym roku" - mówi cytowany w komunikacie Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash.

Usługa kurierska będzie dostępna w punktach, które zgłoszą chęć jej wdrożenia.

Jak deklaruje Grupa Eurocash sieć sklepów Abc jest największą siecią sklepów spożywczych w Polsce. Posiada około 8600 placówek na terenie całego kraju, głównie w mniejszych miejscowościach.

Odpowiedź na zakaz handlu?

Ta zmiana oznacza, że sklepy Abc skorzystają z wyjątku, który wprowadza ustawa o zakazie handlu w niedziele. Dzięki temu będą mogły być otwarte nawet w niedziele objęte zakazem handlu.

Na takie posunięcie wcześniej zdecydowała się sieć Żabka, której sklepy są przemianowywane na placówki pocztowe i w związku z tym działają także w niedziele niehandlowe. Można w nich odbierać przesyłki kurierskie dostarczane przez Pocztę Polską. W podobnym zakresie sieć współpracuje również z DHL.

"Możliwe, że część osób stwierdzi, że to odpowiedź na niedziele niehandlowe, jednak sklepy Abc są prowadzone przez niezależnych przedsiębiorców i w większości decydowali się oni na otwieranie swoich sklepów w niedziele" - mówi Domański.

Podkreślił, że małe niezależne sklepy są beneficjentem wprowadzonych zmian legislacyjnych. "W przypadku wdrożenia usług kurierskich chodzi tutaj o zupełnie nowe korzyści dla przedsiębiorców. Obserwujemy wzrost liczby punktów handlowych, które oferują usługi kurierskie. Aktualnie świadczą je zarówno inne sieci franczyzowe, punkty prasowe czy stacje benzynowe" - wyjaśnia rzecznik.

Jak dodaje, to zasługa przede wszystkim dynamicznego rozwoju branży e-commerce. "Coraz więcej konsumentów jest zainteresowanych tą usługą i coraz częściej o jej wprowadzenie dopytywali również nasi klienci. Po drugie, dla sklepów małoformatowych to szansa na zwiększenie liczby klientów, uzyskanie dodatkowej marży czy w praktyce po prostu większą sprzedaż" - dodaje Domański.

Decyzja o tym, czy uruchomić punkt pocztowy pozostaje wyłącznie po stronie właściciela sklepu.

Projekt nowelizacji

Pod koniec listopada ubiegłego roku, po apelach związkowców z Solidarności, posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji, która miała doprecyzować m.in., jakie placówki pocztowe mogą być wyłączone spod zakazu handlu.

Jak tłumaczyli autorzy projektu, chodziło o zablokowanie możliwości "podszywania się" niektórych sklepów pod placówki pocztowe i tym samym korzystania z ustawowego wyłączenia.

W nowelizacji zaproponowano także precyzyjne określenie kręgu osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby korzystać przedsiębiorca, "będący osobą fizyczną, prowadzący handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek".

Poselska propozycja utknęła jednak na etapie prac komisji w ramach pierwszego czytania i nie została uchwalona.

Zaostrzenie przepisów

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. W ubiegłym roku w każdym miesiącu były, co do zasady, dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia.

Od 1 stycznia 2019 roku handel odbywa się tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Wyjątek dotyczy grudnia. Do końca roku zostały trzy handlowe niedziele: 15 grudnia, 22 grudnia oraz 29 grudnia.

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Największe firmy handlowe

Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów jest Jeronimo Martins. Przychody właściciela Biedronki i drogerii Hebe wyniosły w ubiegłym roku 51,2 miliarda złotych. Na drugim miejscu znalazł się Lidl z przychodami na poziomie 16,2 miliarda złotych. Podium uzupełnia spółka Eurocash z przychodem na poziomie 16,2 miliarda złotych (różnica jest niewielka). W ramach grupy działają między innymi takie marki, jak Groszek, Lewiatan, abc czy Delikatesy Centrum. Na czwartym miejscu największych firm handlowych znalazł się Auchan. W tym przypadku przychody za ubiegły rok wyniosły 12 miliardów złotych. Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Tesco z przychodem 11,7 miliarda złotych, Kaufland - 10,2 miliarda złotych, Carrefour - 9,2 miliarda złotych, Rossmann - 8,3 miliarda złotych, Żabka - 7,3 miliarda złotych, LPP (właściciel takich marek jak Reserved czy House) - 6,9 miliarda złotych i Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) - 6,9 miliarda złotych.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości