TVN24 Biznes | Z kraju

Lidl otworzy sklepy w niedziele niehandlowe. Jest data

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Spór wokół handlowania w niedziele
Spór wokół handlowania w niedzieleTVN24
wideo 2/5
TVN24Spór wokół handlowania w niedziele

Lidl zapowiedział, że otworzy część sklepów w niedziele niehandlowe. Nastąpi to od 5 września "w związku z rozwojem usług pocztowych" - poinformowano w komunikacie. Wcześniej na podobny ruch zdecydowały się między innymi Biedronka i Kaufland.

Sklepy Lidl Polska, które od 5 września zostaną otwarte w niedziele niehandlowe, otrzymały status placówek pocztowych. Oznacza to, że oprócz standardowych zakupów, klienci będą mogli w wybranych placówkach odebrać także przesyłki.

"Jako jedna z ostatnich sieci postanowiliśmy otworzyć część naszych sklepów w niedziele, aby najlepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Równość i transparentność uwarunkowań prawnych jest dla nas bardzo ważna. Do decyzji o otwarciu części placówek zostaliśmy zmuszeni w wyniku działań innych uczestników rynku" - napisała, cytowana w komunikacie, Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.

Jak zaznaczyła, "zmiana poprzedzona była długotrwałymi wnikliwymi analizami wielu uwarunkowań takich jak działania konkurentów oraz prośby i oczekiwania konsumentów".

Dokładna lista sklepów, które będą otwarte w niedziele niehandlowe, ma zostać opublikowana w najbliższych dniach. Zgodnie z zapowiedziami placówki Lidla mają być otwarte w niedziele niehandlowe "w lokalizacjach, w których inne sieci handlowe również prowadzą działalność we wszystkie dni tygodnia".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zakaz handlu w niedzielę - Biedronka, Kaufland, Lidl

W czwartek informowaliśmy, że Carrefour Polska podpisał umowę ramową o współpracy z firmą PointPack, która oferuje rozwiązania informatyczne wspomagające nadawanie i odbieranie przesyłek. "Uruchomienie usług kurierskich dających naszych klientom możliwość nadania lub odbioru przesyłek w Carrefour, to kolejne z udogodnień, które chcemy zaoferować im przy okazji codziennych zakupów" - poinformowała TVN24 Biznes Izabella Rokicka, dyrektor komunikacji Carrefour Polska.

Czy to oznacza, że sklepy należące do sieci będą otwarte również w niedziele niehandlowe? Tego na razie nie wiadomo. "Obecnie wspólnie z naszym partnerem, współpracownikami i ekipami sklepów będziemy pracowali nad przygotowaniem najlepszego modelu pracy i modelu operacyjnego, który następnie testowany będzie w trzech lokalizacjach" - wskazała Rokicka. Nie podała jednak, które lokalizacje znajdą się na liście.

Wcześniej Pointpack informował m.in. o podpisaniu umowy o współpracy ze spółką Żabka Polska i Pocztą Polską, a także porozumienia z General Logistics System Poland i Eurocash.

Część sklepów w niedziele objęte ograniczeniami w handlu otwiera także Biedronka. Na początku lipca informowaliśmy o umowie zawartej przez Jeronimo Martins Polska z Pocztą Polską. Chodzi o testowe poszerzenie współpracy, polegające na możliwości odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronki. "Z tego powodu w niedziele niehandlowe możemy zrobić zakupy w niektórych sklepach należących do sieci" - informowano.

Z kolei w ostatnich dniach Kaufland zdecydował o otwarciu sklepów w niedziele niehandlowe. Placówki będą otwarte począwszy od niedzieli, 5 września.

Pod koniec 2020 roku współpracę z firmą kurierską DHL Parcel nawiązało niemal pół setki sklepów Stokrotka Express. W marcu 2021 roku również sieć Intermarche poinformowała, że część jej placówek zostanie otwarta w niedziele i będzie świadczyć usługi pocztowe. Do grona sieci czynnych w ostatni dzień tygodnia dołączył Polomarket.

W listopadzie 2019 Grupa Eurocash poinformowała, że sklepy sieci Abc mogą wdrożyć usługi pocztowe w swoich placówkach. Usługi pocztowe są świadczone też w Delikatesach Centrum, Lewiatanie czy Euro Sklepie.

W niedziele objęte zakazem handlu otwierają się nie tylko mniejsze i większe sklepy spożywcze, ale również markety budowlane.

Zakaz handlu w niedzielę - zmiany

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Niewykluczone, że wkrótce dojdzie do zaostrzenia przepisów o zakazie handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się, przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, projekt zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Na początku sierpnia projekt został skierowany do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Jedna z proponowanych zmian polega na tym, że wyłączeniu spod zakazu handlu będą mogły korzystać placówki pocztowe, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych, a nie - jak to wynika z obecnie obowiązującej ustawy - wszystkie placówki pocztowe.

W najbliższą niedzielę, 29 sierpnia nie będzie obowiązywał zakaz handlu. Na kolejne niedziele handlowe poczekamy aż do grudnia.

PAP

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości