TVN24 Biznes | Z kraju

Sklepy Biedronki otwarte w niedziele niehandlowe? "Testy nowej usługi w jednostkowych lokalizacjach"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Trela o proponowanych zmianach w zakazie handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/6
TVN24Trela o proponowanych zmianach w zakazie handlu w niedziele

Biedronka rozpoczęła testy odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach w "jednostkowych lokalizacjach". To efekt poszerzenia współpracy Poczty Polskiej ze spółką Jeronimo Martins Polska, która jest właścicielem sieci. Z tego powodu w niedzielę sklepy Biedronki w wybranych lokalizacjach będą otwarte.

Od ponad 2 lat klienci Poczty Polskiej mogą odbierać przesyłki z automatów paczkowych, zlokalizowanych w sklepach Biedronki.

"Dostrzegając wzrastającą popularność odbiorów przesyłek w punktach i automatach, Spółka wraz z Jeronimo Martins Polska S.A., podjęły decyzję o testowym poszerzeniu dotychczasowej współpracy. W jej rezultacie odbiór przesyłek możliwy będzie bezpośrednio w sklepach Biedronka przy okazji codziennych zakupów" - poinformowała w piątek Poczta Polska. Pilotaż jest realizowany z udziałem partnera technologicznego PointPack.

Postanowiliśmy zapytać przedstawicieli sieci Biedronka o rozszerzenie współpracy z Pocztą Polską.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sklepy Biedronki otwarte w niedzielę?

"Dokładnie wsłuchujemy się w potrzeby naszych klientów, którzy oczekują możliwości realizacji swoich planów zakupowych oraz usługowych w jednym miejscu. Rozpoczęliśmy testy nowej usługi jedynie w jednostkowych lokalizacjach spośród ponad 3 tysięcy sklepów naszej sieci" - poinformowało w przesłanej nam odpowiedzi biuro prasowe sieci Biedronka.

"Uruchomienie testu jest sprawdzeniem nowych możliwości biznesowych zgodnych z obecnie obowiązującym porządkiem prawnym. Decyzje dotyczące ewentualnego rozwoju i finalnego kształtu tej usługi podejmiemy po analizie wyników pilotażu" - wskazali przedstawiciele Biedronki.

Pod koniec maja 2021 roku Kaufland wprowadził usługi pocztowe we wszystkich sklepach, również w hipermarketach. Na razie sieć nie zdecydowała się, by otworzyć swoje placówki w niedziele, ale bierze taką możliwość pod uwagę.

Planowane zmiany w zakazie handlu

Niedziela 11 lipca objęta jest zakazem handlu, zatem otwarte mogą być tylko te sklepy, w których za ladą staną ich właściciele. Ustawa przewiduje jednak katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Niewykluczone jednak, że już wkrótce dojdzie do zmian w przepisach. Janusz Śniadek z Prawa i Sprawiedliwości, który pilotował prace nad zmianami, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zapowiadał, że projekt nowelizacji ustawy trafi do Sejmu na początku lipca. Do tej pory projekt nie został opublikowany na sejmowych stronach.

Z informacji dziennika wynika, że sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla niej dominujący. Gazeta poinformowała o planach wprowadzenia wymogu, aby w miesiącu poprzedzającym kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy łączne wpływy z działalności określanej jako "przeważająca" wynosiły ponad 50 procent.

Planowane jest też wprowadzenie dla podmiotów chcących korzystać ze zwolnienia wymogu prowadzenia ewidencji przychodów z podziałem na działalność uprawniającą do zwolnienia i pozostałe.

PAP

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock