TVN24 Biznes | Z kraju

Carrefour Polska podpisał umowę o współpracy z Pointpack

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele
Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/9
TVN24Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele

Carrefour Polska podpisał umowę ramową o współpracy z firmą Pointpack, która oferuje rozwiązania informatyczne wspomagające nadawanie i odbieranie przesyłek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami oferowanie usług pocztowych, na co w ostatnim czasie zdecydowało się kilka innych sieci handlowych, umożliwia otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe.

Jak poinformowano w komunikacie, umowa dotyczy "prowadzenia w sklepach sieci handlowej Carrefour, na zasadzie agencji pocztowej, placówek pocztowych Pointpack oraz wdrożenia w nich systemu Pointpack w oparciu o infrastrukturę handlową Carrefour".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Usługi pocztowe a zakaz handlu

Wprowadzenie do oferty usług pocztowych przez sieci handlowe umożliwia otworzenie sklepów w niedziele objęte zakazem handlu. Przepisy zawierają bowiem katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. właśnie działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Pod koniec maja sieć Kaufland poinformowała, że wprowadza usługi pocztowe we wszystkich sklepach. Wówczas nie podjęto jednak decyzji o skorzystaniu z wyjątku przewidzianego dla placówek pocztowych i tym samym otwieraniu sklepów w niedziele niehandlowe. Taka decyzja zapadła w sierpniu. "Kaufland, jako jeden z ostatnich uczestników rynku, podjął decyzję o otwarciu wybranych sklepów także w niedziele niehandlowe, począwszy od 05.09" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes Maja Szewczyk, Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej w Kaufland Polska.

Na początku lipca informowaliśmy o umowie zawartej przez Jeronimo Martins Polska z Pocztą Polską. Chodzi o testowe poszerzenie współpracy, polegające na możliwości odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronki. "Z tego powodu w niedziele niehandlowe możemy zrobić zakupy w niektórych sklepach należących do sieci" - informowano.

Pod koniec 2020 roku współpracę z firmą kurierską DHL Parcel nawiązało niemal pół setki sklepów Stokrotka Express. W marcu 2021 roku również sieć Intermarche poinformowała, że część jej placówek zostanie otwarta w niedziele i będzie świadczyć usługi pocztowe. Do grona sieci czynnych w ostatni dzień tygodnia dołączył także Polomarket.

W listopadzie 2019 Grupa Eurocash poinformowała, że sklepy sieci Abc mogą wdrożyć usługi pocztowe w swoich placówkach. Usługi pocztowe są świadczone też w Delikatesach Centrum, Lewiatanie czy Euro Sklepie.

W niedziele objęte zakazem handlu otwierają się nie tylko mniejsze i większe sklepy spożywcze, ale również markety budowlane.

Obecnie otwarte w niedziele objęte ograniczeniami w handlu mogą być placówki Carrefour Express czy Globi, które działają na zasadzie franczyzy.

Zakaz handlu w niedziele - zmiany w przepisach

Niewykluczone jednak, że wkrótce dojdzie do zaostrzenia przepisów o zakazie handlu w niedziele. Do Sejmu trafił, przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Na początku sierpnia projekt został skierowany do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Janusz Śniadek.

Jedna z proponowanych zmian polega na tym, że wyłączeniu spod zakazu handlu będą mogły korzystać placówki pocztowe, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych, a nie - jak to wynika z obecnie obowiązującej ustawy - wszystkie placówki pocztowe.

Ponadto posłowie PiS chcą również zobowiązać placówki handlowe, które chcą korzystać z wyłączeń spod zakazu handlu w niedziele, do prowadzenia miesięcznej ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej. "Ta ewidencja przychodów ma umożliwić inspektorom pracy kontrolę, czy dana placówka spełnia kryteria określone w ustawie" - czytamy.

Zaproponowano, by zmiany w zakazie handlu w niedziele weszły w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Niedziele handlowe w 2021 rokuPAP

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dziurek / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości