Raport Reuters Institute o zaufaniu do mediów w Polsce. TVN w czołówce

Autor:
red.
Źródło:
TVN24
Dlaczego lubimy naszą pracę
Dlaczego lubimy naszą pracę tvn24
wideo 2/8
tvn24Dlaczego lubimy naszą pracę

TVN znalazł się na szczycie rankingu pod względem źródła pozyskiwania informacji w Polsce, jeśli chodzi o media tradycyjne, a na trzecim - w mediach internetowych. Pod względem zaufania do marek medialnych był na drugim miejscu - wynika z raportu przygotowanego przez Reuters Institute.

To dziesiąta edycja raportu "Digital News Report" przygotowanego przez Reuters Institute, który ma przedstawiać stan mediów na całym świecie w 2021 r. Jak podają autorzy, na potrzeby opracowania przebadano metodą internetową 92 tys. użytkowników w 46 krajach, w tym po raz pierwszy w Indiach, Indonezji, Tajlandii, Nigerii, Kolumbii i Peru.

W raporcie zwrócono uwagę na wpływ pandemii wywołanej przez koronawirusa na popularność mediów oraz stan ekonomiczny wydawców. Przyjrzano się również nowym modelom biznesowym, zaufaniu do mediów, dezinformacji, lokalnym mediom, bezstronności oraz obiektywizmowi przekazu.

Rzetelne media

Pandemia wywołana przez koronawirusa sprawiła, że w okresie globalnego kryzysu ludzie zapragnęli rzetelnych informacji, z obiektywnych i bezstronnych źródeł - wyjaśnił Reuters Institute for the Study of Journalism.

Jak podaje Reuters, zaufanie do mediów wzrosło w trakcie pandemii, zwłaszcza w Europie Zachodniej, co przyczyniło się do wzrostu reputacji marek znanych z rzetelnego przekazywania informacji. Z drugiej strony brak zaufania był zwłaszcza widoczny w mocno spolaryzowanym rynku medialnym w Stanach Zjednoczonych.

- To był bardzo trudny okres i większa część osób zdała sobie sprawę, że organizacje informacyjne często były wskazującym drogę światłem w ciemności - powiedział cytowany przez agencje Reutera Rasmus Nielsen, dyrektor Reuters Institute.

Dodał też: - Zwiększył się poziom tego, jak doceniane są rzetelne informacje. Z naszego badania jasno wynika, że w wielu krajach i w wielu grupach wiekowych większość chce obiektywnego dziennikarstwa.

Rewolucja cyfrowa oznacza, że 73 proc. ludzi ma dostęp do informacji ze smartfonów - to wzrost z 69 proc. w 2020 roku. Wielu używa mediów społecznościowych oraz aplikacji do przekazywania wiadomości oraz dyskusji o nich. TikTok osiągnął pod tym względem 24 proc. w grupie do 35. roku życia, z wyższymi wskaźnikami w Azji i Ameryce Łacińskiej. Facebook uważany jest za główne źródło do rozprzestrzeniania nieprawdziwych informacji, choć inne komunikatory, jak WhatsApp również mają odgrywać podobną rolę - wyjaśnia Reuters.

Zaufanie do mediów w Polsce

Jak podał Reuters Institute w porównaniu do 2020 roku odrobiono trzy punkty procentowe pod względem zaufania do mediów w Polsce - 48 proc. badanych ufa w rzetelność podawanych w Polsce informacji, a 55 proc. ufa mediom, z których korzysta.

Jeśli chodzi o zaufanie do marek medialnych, to informacjom TVN ufa 64 proc. respondentów - to drugi wynik w zestawieniu. Na pierwszym znalazł się RMF FM z 68 proc., zaś Polsat również miał 64 proc. Na końcu rankingu znalazła się TVP z zaufaniem na poziomie 36 proc. - było to jedyne źródło informacji, któremu więcej osób nie ufa (46 proc.).

Zaufanie do wybranych marek medialnych w PolsceReuters Institute

Reuters Institute wyjaśnił, że zaufanie było liczone na skali od 0 do 10. Odpowiedź 6-10 oznaczała ufam, 5 - nie mam zdania, 0-4 - nie ufam. Odpowiedzi osób, które nie znały danej marki, nie były brane pod uwagę i zostały wyłączone z wyniku. Dodano, że w badaniu pytano tylko o powyższe marki medialne, więc nie powinno to być brane jako lista najbardziej zaufanych marek. Jeśli na skali wyniki nie sumują się do 100 proc., to może mieć to związek z zaokrągleniami.

Nieufność wobec TVP

Z nowego raportu Digital News Report przygotowanego przez Reuters Institute wynika, że w Polsce wzrasta zaufanie do mediów. Najniżej w rankingu zaufania jest TVP, której ufa zaledwie 36 proc. respondentów, a przeciwnego zdania jest 46 proc. Natomiast "Gazecie Polskiej” ufa 38 proc., a nie ufa 34 proc.

Autorzy raportu zaznaczają, że w porównaniu z nadawcą publicznym, który według twórców raportu działa jako tuba propagandowa rządu, prywatne i niezależne media osiągają wyższe wyniki w skali zaufania. 

Media w Polsce

W przypadku Polski zwrócono uwagę w raporcie, że popularność wszystkich źródeł informacji spadła - chodzi tu zarówno o media tradycyjne - telewizję, radio i prasę, oraz mniej tradycyjne - internet.

Pod względem źródeł pozyskiwania informacji, jeśli chodzi o medium, to internet (w tym media społecznościowe) jest na pierwszym miejscu - 84 proc. (spadek z 87 proc. w 2020 roku), dalej mamy telewizję – 70 proc. (przed rokiem 75 proc.), media społecznościowe - 59 proc. (w ubiegłym roku 66 proc.) i prasę - 17 proc. (24 proc. w 2020 r.).

Telewizja, radio, prasa

Jeśli chodzi o zasięg poszczególnych nadawców w mediach tradycyjnych (telewizja, radio prasa), to na czele zestawienia znalazł się TVN (w tym TVN24) - 49 proc. respondentów przyznało, że przynajmniej raz w tygodniu korzysta z tego środka przekazu informacji, a 41 proc. - przynajmniej trzy dni w tygodniu. Na drugim miejscu znalazł się Polsat News – 38 proc. osób korzysta przynajmniej raz w tygodniu, a 27 proc. przynajmniej trzy razy w tygodniu. Trzecie miejsce przypadło RMF FM - miało odpowiednio 38 proc. oraz 26 proc.

Zasięg tradycyjnych mediów informacyjnychReuters Institute

Informacje online

Pod względem mediów internetowych portal tvn24.pl znalazł się na trzecim miejscu - dla 36 proc. badanych jest źródłem informacji przynajmniej raz w ciągu tygodnia, a dla 26 proc. - przynajmniej trzy razy w tygodniu. Na pierwszym miejscu znalazł się Onet.pl (50 proc. raz w tygodniu, 34 proc. trzy razy w tygodniu). Drugie miejsce zajęło Wp.pl (odpowiednio 39 proc. i 26 proc.).

Zasięg mediów internetowychReuters Institute

Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W nowym rozkładzie kolejowym, który zacznie obowiązywać od niedzieli 10 grudnia zwiększy się liczba połączeń do i z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Od niedzieli podróżni skorzystają też z nowych stacji między innymi w stolicy.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Senat opowiedział się w piątek za ustawą, która ma przedłużyć do połowy 2024 roku zamrożenie cen energii. Do przepisów nie wprowadzono żadnych poprawek. Ustawa została przygotowana przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej.

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie rozporządzenia dotyczącego pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy mają dać państwom członkowskim między innymi podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają się też przyczynić do zwiększenia inwestycji w wodór.

Kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji. "Historyczne porozumienie"

Kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji. "Historyczne porozumienie"

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

PGNiG Termika wezwało konsorcjum Mitsubishi i Polimeksu do zapłaty 244,4 miliona złotych z tytułu kar umownych dotyczących kontraktu na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie - podał Polimex Mostostal w komunikacie giełdowym.

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Paliwa na stacjach paliw powinny dalej tanieć. Tak wynika z najnowszych prognoz analityków. Jednocześnie eksperci z E-petrol zwrócili uwagę, że tankowanie mogłoby być jeszcze tańsze, "ale aktualnie obserwujemy w przypadku paliw bardzo wysokie marże detaliczne". Marże detaliczne informują nas, ile stacje zarabiają na litrze sprzedanego paliwa.

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

10 grudnia 2023 roku wypada przedostatnia w tym roku niedziela bez zakazu handlu. Oznacza to, że czynne będą większe sklepy oraz galerie handlowe. To efekt nowych przepisów.

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Sebastian Skuza, dotychczasowy wiceminister finansów, został powołany na stanowisko zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Decyzję w tej sprawie podjął premier Mateusz Morawiecki na wniosek przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego - poinformowano w komunikacie.

Transfer z ministerstwa do KNF. Jest decyzja premiera Morawieckiego

Transfer z ministerstwa do KNF. Jest decyzja premiera Morawieckiego

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Jak wiecie, powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Pani profesor Marzena Czarnecka jest odpowiedzialna za skonstruowanie tego resortu. To było moje zobowiązanie, zostanie wypełnione - powiedział Donald Tusk podczas briefingu w Senacie.

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Dwutygodniowy "niby-rząd" Mateusza Morawieckiego podjął decyzję wbrew opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef PO Donald Tusk, odnosząc się do opinii ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych.

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Wbrew propagandzie i nieustannemu szczuciu tych, którzy odchodzą, nowy rok zacznie się od wypłaty 800 plus oraz 30 procent podwyżek dla nauczycieli. Mamy to zagwarantowane w naszym projekcie budżetu - mówił w piątek lider PO Donald Tusk.

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Przeciętna roczna pensja członka zarządu spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2022 roku wzrosła o 15 procent wobec roku 2021 i wynosiła 917 tysięcy złotych brutto - wynika z badania przeprowadzonego przez Grand Thornton.

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP Biznes

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Pocztowy oraz Nest Bank - to część banków, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą się przygotować na utrudnienia w dostępie do niektórych usług.

Weekendowe utrudnienia w kilku bankach

Weekendowe utrudnienia w kilku bankach

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

To trochę jest tak, że czym bardziej ja zapewniam państwa, że jestem damą, tym mniej nią jestem. I tak to wypadło w wykonaniu prezesa Glapińskiego. Czym bardziej zapewniał nas o apolityczności Narodowego Banku Polskiego, tym mniej jest to prawdziwa deklaracja - powiedziała w programie "Wstajesz i Wiesz" o czwartkowym wystąpieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego doktor habilitowana Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. 

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Skończyła się kampania wyborcza, pewne wzburzenie, skrajne opinie. Przechodzimy do normalnej pracy - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Zadeklarował, że polski bank centralny jest w stanie współpracować "z każdym rządem".

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Po październikowych wyborach Ministerstwo Zdrowia przekazało związanej z Tadeuszem Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis blisko 400 tysięcy złotych - wynika z odpowiedzi resortu na pytania posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Pieniądze zostały przekazane na zakup czasu antenowego w Telewizji Trwam, której Rydzyk jest dyrektorem. Miała zostać z nich sfinansowana emisja kampanii "Planuję długie życie". "Pieniądze pochodziły z Narodowej Strategii Onkologicznej" - zwraca uwagę w mediach społecznościowych polityk KO.

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes