Potencjalna koalicja rządowa Koalicja Obywatelska-Lewica-Trzecia Droga prawdopodobnie dążyłaby do stosunkowo szybkiego naprawienia stosunków z Unią Europejską - oceniają ekonomiści Goldman Sachs. Ich zdaniem, rząd opozycji oznacza też mniejsze ryzyko, że transfery UE do Polski zostaną wstrzymane lub obcięte w przyszłości. Ekonomiści przedstawili też swoje prognozy dotyczące stóp procentowych.
"Potencjalna koalicja rządowa Koalicja Obywatelska-Lewica-Trzecia Droga prawdopodobnie dążyłaby do stosunkowo szybkiego naprawienia stosunków z Unią Europejską, co oznaczałoby próbę odblokowania około 36 mld EUR z Funduszu Odbudowy UE, który został wstrzymany w związku z obawami o niezależność sądownictwa, a także mniejsze ryzyko, że transfery UE (warte 2-3 proc. polskiego PKB) zostaną wstrzymane lub obcięte w przyszłości" - napisano w raporcie Goldman Sachs.
Ekonomiści: spodziewamy się znacznych obniżek stóp procentowych
"Ponadto oznaczałoby to dalszą izolację i osłabienie pozycji węgierskiego rządu w UE, ponieważ premier Victor Orban wcześniej współpracował z PiS w dążeniu do ograniczenia wpływów UE oraz oparty na większej współpracy ogólny konsensus w UE i potencjalne przesunięcie wewnętrznej władzy na wschód" - dodano.
Ekonomiści Goldman Sachs zaznaczają, że deficyt fiskalny prawdopodobnie pozostanie wysoki, ponieważ zarówno rząd, jak i partie opozycyjne podjęły znaczące zobowiązania wydatkowe podczas kampanii.
W przypadku polityki pieniężnej ekonomiści oczekują bardziej jastrzębiej funkcji reakcji NBP w krótkim terminie, choć przy wciąż spadającej inflacji oczekują oni dalszych obniżek stóp procentowych w 2024 r.
"Spodziewamy się, że krótkoterminowa funkcja reakcji NBP stanie się bardziej jastrzębia, ponieważ głos prezesa Glapińskiego był wcześniej znacznie bardziej jastrzębi za rządów Platformy Obywatelskiej. Niemniej jednak, przy gwałtownie spadającej inflacji, nadal spodziewamy się znacznych obniżek stóp procentowych w 2024 roku" - napisano w raporcie.
Wybory parlamentarne 2023
Jak wynika z oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych, Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 35,38 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., a Konfederacja - 7,16 proc. Oznacza to, że PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: DarSzach / Shutterstock.com