Postulaty na pierwsze sto dni. Tego chce biznes od nowego rządu

Źródło:
TVN24 Biznes
Grodzki: jeżeli prezydent będzie szedł utartą ścieżką, to nowy rząd może powstać nawet 22 grudnia
Grodzki: jeżeli prezydent będzie szedł utartą ścieżką, to nowy rząd może powstać nawet 22 grudnia TVN24
wideo 2/11
Grodzki: jeżeli prezydent będzie szedł utartą ścieżką, to nowy rząd może powstać nawet 22 grudnia TVN24

Konfederacja Lewiatan opublikowała dziesięć postulatów na pierwsze sto dni nowego rządu. Wśród nich znalazło się między innymi: wykonanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zakończenie sporu z Komisją Europejską w zakresie praworządności, przywrócenie zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, wprowadzenie spójnej polityki migracyjnej czy przywrócenie mediów publicznych. Jak podkreślają przedsiębiorcy, Polska potrzebuje silnej gospodarki, solidnych instytucji państwowych i efektywnego dialogu społecznego. 

Konfederacja Lewiatan przygotowała zestaw dziesięciu postulatów obejmujących różne dziedziny gospodarki. Jak podkreślono w komunikacie organizacji, "gospodarka ma bowiem ogromne znaczenie dla pozycji Polski w świecie i poziomu życia Polek i Polaków".

Wybory 2023. 10 postulatów Lewiatana

W dziesięciu postulatach Lewiatana na sto dni nowego rządu wymieniono między innymi wykonanie orzeczeń TSUE i zakończenie sporu z Komisją Europejską w zakresie praworządności, skutkujące odblokowaniem środków z KPO oraz spełnienie warunków podstawowych dotyczących zgodności z Kartą Praw Podstawowych w polityce spójności, co ma związek z odblokowaniem głównych funduszy UE dla naszego kraju.

Na liście znalazły się też przywrócenie mediów publicznych i ich wiarygodności, postulat przygotowania strategii wsparcia Ukrainy na drodze jej akcesji do Unii Europejskiej oraz przywrócenie dialogu społecznego.

Konfederacja Lewiatan postuluje także przywrócenie zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a także mechanizmów rynkowych i zwiększenie konkurencyjności w sektorze energetycznym oraz odblokowanie potencjału energetyki wiatrowej.

Zaapelowano także o przywrócenie "najwyższych standardów" w stanowieniu prawa oraz wdrożenie spójnej polityki migracyjnej.

"Rozwój nie może być oparty na populistycznych i krótkowzrocznych obietnicach"

Jak zaznaczono w komunikacie, Polska potrzebuje silnej gospodarki, solidnych instytucji państwowych i efektywnego dialogu społecznego. 

"Nie zbudujemy mocnej gospodarki tylko w oparciu o konsumpcję i gromadzenie zapasów. Nie da się tego zrobić zaciągając kredyt na wiele pokoleń po to, żeby go dziś 'przejeść' w całości. Zadłużać się trzeba mądrze. Rozwój nie może być oparty na populistycznych i krótkowzrocznych obietnicach, na bezmyślnym izolowaniu się, tłumaczonym wzmacnianiem suwerenności" - wyjaśniono.

Podkreślono, że nie można pozwolić, aby Polska była zarządzana chaotycznie, od pomysłu do pomysłu, gdzie potrzeby społeczne są zaspokajane przez rozdawnictwo, bez liczenia się z deficytem finansów publicznych, "gdzie znaczna część wydatków budżetu państwa jest de facto ukryta, a podatki rosną", gdzie publiczna służba zdrowia jest w coraz głębszym kryzysie, podobnie jak standard edukacji, który nie przystaje do aktualnych wyzwań.

"Polska gospodarka potrzebuje jasnego podziału odpowiedzialności, przejrzystego zarządzana finansami publicznymi, poszanowania dialogu społecznego, rządów prawa, stabilnych regulacji i krytycznej analizy dotychczasowych obietnic wyborczych" - czytamy w komunikacie.

Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan to polska organizacja biznesowa. Reprezentuje swoich członków w Polsce i Unii Europejskiej.

Konfederacja Lewiatan ma stałe przedstawicielstwo w Brukseli. Jak czytamy na stronie organizacji, jako jedyny taki podmiot z Polski należy do BusinessEurope, największej europejskiej organizacji biznesu. Konfederacja Lewiatan jest także członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. KL skupia ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.

Wybory parlamentarne 2023

Z badań late poll wynika, że w wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość zdobywa najwięcej głosów z wynikiem 36,6 proc., co daje mu 198 mandatów w Sejmie. Koalicja Obywatelska ma 31 proc. głosów, co da jej 161 mandatów. Trzecia Droga otrzymała 13,5 proc. głosów (57 mandatów), Lewica 8,6 proc. (30 mandatów), a Konfederacja 6,4 proc. (14 mandatów).

Late poll to wyniki badania exit poll z uwzględnieniem 50 procent oficjalnych wyników z komisji wyborczych.

ZOBACZ TEŻ: Specjalny serwis "Wybory parlamentarne 2023" 

Autorka/Autor:mp, jr/dap, ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Jirapong Manustrong/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Wybierając się na włoską Sardynię, warto pamiętać o obowiązujących tam zasadach. Tamtejsze władze zabraniają wywożenia z wyspy muszelek, kamyków czy piasku. Mimo to niektórzy turyści nadal próbują zabrać je ze sobą do domu. Tymczasem grozi za to grzywna do trzech tysięcy euro.

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"