Węgierska linia lotnicza Wizz Air wróci na podwarszawskie lotnisko w Modlinie - dowiedziała się nieoficjalnie redakcja tvn24.pl ze źródła zbliżonego do lotniska. Ogłoszenie nowych tras ma nastąpić podczas konferencji prasowej zaplanowanej na piątek.
Na piątek na godz. 12.30 Wizz Air zaplanował konferencję prasową poświęconą planom rozwoju działalności przewoźnika w Polsce.
Z dobrze poinformowanego źródła, zaznajomionego ze sprawą, wiemy, że przewoźnik ogłosi podpisanie umowy i powrót do latania rozkładowego z Modlina.
Powrót po latach
Wizz Air rozpoczął loty z Modlina już w 2012 roku, ale zrezygnował z nich po kilku miesiącach z powodu problemów z pasem startowym. Po remoncie do portu w Modlinie wrócił już tylko Ryanair, który do tej pory jest jedynym przewoźnikiem stale operującym z lotniska.
Wizz Air to węgierska linia lotnicza. Dysponuje flotą 230 samolotów Airbus A320 i A321; obsługuje ponad 600 tras z 25 baz operacyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej. Zgodnie z danymi firmy, od 2004 roku z usług przewoźnika skorzystało ponad 120 milionów pasażerów podróżujących z i do Polski.
Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin znajduje się 37 km od centrum Warszawy, w pobliżu drogi ekspresowej S7 i linii kolejowej Warszawa-Modlin. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2024 r. Modlin był jednym z dwóch lotnisk w Polsce, które odnotowały spadek liczby pasażerów.
Podwarszawski port w 2024 r. obsłużył 2 mln 697 tys. 575 pasażerów, co oznacza spadek z 3 mln 399 tys. 650 osób w 2023 r. - o 20,7 proc. Zdaniem Urzędu Lotnictwa Cywilnego miało to związek ze zmniejszeniem liczby miejsc oferowanych przez Ryanaira.
W ubiegłym tygodni Ryanair podpisał umowę z lotniskiem Warszawa-Modlin, która zakłada zwiększenie liczby lotów oraz liczby pasażerów przewoźnika w podwarszawskim porcie lotniczym z 1,5 mln rocznie do 5 mln w 2030 r.
W umowie z lotniskiem Ryanair zobowiązał się zainwestować ponad 400 mln dolarów, zwiększyć liczbę stacjonujących tam samolotów z czterech do ośmiu, otworzyć co najmniej 25 nowych tras oraz utworzyć 200 nowych miejsc pracy w Modlinie.
Podwarszawskie lotnisko zobowiązało się z kolei do rozbudowy terminala z czterech do ośmiu stanowisk odprawy pasażerów i zwiększenia do 12 liczby miejsc postojowych dla samolotów do września 2027 r. Port ma też utworzyć 400 nowych miejsc pracy m.in. przy obsłudze pasażerów, ochronie lotniska, w usługach i handlu.
Do latania z podwarszawskiego lotniska szykuje się też Air Arabia, która planuje uruchomić bezpośrednie loty do Szardży.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock