Tymbark idzie w zielone. Sam sobie wyprodukuje energię

Z kraju

ShutterstockTymbark wybudował nowoczesną farmę fotowoltaiczną

Tymbark, producent soków i napojów, wybudował nowoczesną farmę fotowoltaiczną, która zapewni do 25 proc. zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną. Inwestycja o wartości około 5,5 mln zł uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych.

- Farma fotowoltaiczna to źródło energii uzależnione od warunków pogodowych. Jeżeli będą sprzyjające, może pokryć ok. 25 proc. zapotrzebowania zakładu na energię - powiedziała w czwartek rzecznik spółki Dorota Liszka.

Inwestycja została zrealizowana w zakładzie w Tymbarku (woj. małopolskie) na powierzchni ok. 2 hektarów. Składa się na nią prawie 4 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1 MW. Ich uzupełnieniem są stacja meteorologiczna oraz aparatura monitoringu.

Poprawa bilansu

- Pomysł wykonania instalacji do produkcji energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii wynika z chęci poprawienia bilansu energetycznego zakładu. Dzięki własnej produkcji energii elektrycznej zwiększa się niezależność spółki od zewnętrznych źródeł - zaznaczyła Liszka. Zakład w Tymbarku odznacza się dużą skalą produkcji, a co za tym idzie dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i cieplną. Energia elektryczna wykorzystywana jest głównie do celów technologicznych i produkcji chłodu, natomiast energia cieplna do celów technologicznych i grzewczych. Farma fotowoltaiczna powstała dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013. Jej koszt to około 5,5 mln zł, z czego połowę stanowiły środki unijne. Według rzecznik zakład znajdujący się w podgórskiej miejscowości posiada też własną, nowoczesną oczyszczalnię ścieków oraz kotłownię gazową. Do pozyskiwania energii elektrycznej, cieplnej i chłodu wykorzystywany jest również biogaz, a zakład pracuje w oparciu o gospodarkę niskoemisyjną – linie produkcyjne są energo- i wodooszczędne. W latach 2005 – 2015 na realizację wielu projektów ekologicznych i technologicznych przeznaczono w Tymbarku ponad 250 mln zł. Firma Tymbark będąca liderem na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, należy do krajowej Grupy Maspex Wadowice. Produkty spółki są sprzedawane także w ponad 30 krajach na całym świecie.

Autor: ToL//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock