Szefowa GDDKiA straciła stanowisko. "Ze względu na interes i dobro urzędu"

Z kraju

Aktualizacja:
Fakty TVNMaria Wasiak komentuje odwołanie szefowej GDDKiA

Na wniosek minister Marii Wasiak premier Ewa Kopacz odwołała z funkcji p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Ewę Tomalę-Borucką - poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

"Decyzja o natychmiastowym odwołaniu Tomali-Boruckiej z funkcji p.o. Generalnego Dyrektora została podjęta ze względu na interes i dobro GDDKiA" - uzasadnił resort. Ewa Tomala-Borucka została powołana do pełnienia obowiązków dyrektora GDDKiA w lutym 2014 roku.

Nowy tymczasowo

Jednocześnie na p.o. Generalnego Dyrektora został tymczasowo powołany Tomasz Rudnicki, dotychczasowy zastępca Generalnego Dyrektora DKiA. "Niezależnie od tej decyzji, prowadzone jest postępowanie konkursowe wyboru nowego szefa GDDKiA, które toczy się od 1 kwietnia 2015 r. Komisja Konkursowa proceduje zgodnie z wyznaczonym przez siebie harmonogramem" - czytamy w komunikacie. Jak poinformowało ministerstwo, Tomasz Rudnicki był zastępcą Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad od lutego 2008 roku. Odpowiadał za realizację inwestycji drogowych.

"Spokojna decyzja"

O komentarz do decyzji dziennikarze zapytali w Sejmie minister infrastruktury Marię Wasiak. - Powody zostały zakomunikowane w naszym oświadczeniu i więcej nie będziemy na ten temat komentować. Nie będziemy dokładnie komunikować szczegółów, ta decyzja została podjęta w sposób spokojny, wyważony, kierując się dobrem instytucji - podkreśliła minister. Nie chciała odpowiedzieć na pytania dotyczące ewentualnego konfliktu z odwołaną szefową GDDKiA.

Następca

Rudnicki jest absolwentem Wydziału Budownictwa Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie, Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej, a także menadżerskich studiów podyplomowych na Politechnice Szczecińskiej oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w zakresie zarządzania i finansowania infrastruktury drogowej. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad jest centralnym organem administracji rządowej w sprawach dróg krajowych: zarządza nimi oraz realizuje budżet państwa w zakresie dróg krajowych. Do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad należy również m.in. współudział w realizacji polityki transportowej, zarządzanie ruchem oraz zadania związane z przygotowywaniem i koordynowaniem budowy i eksploatacji autostrad płatnych. W skład Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wchodzi centrala w Warszawie oraz 16 oddziałów w województwach.

Autor: mn / Źródło: PAP, TVN24