MFW: za niemal połowę inflacji odpowiadają wyższe zyski firm. "Nie tyle przyczyna, co skutek"

Źródło:
TVN24 Biznes
Warski o przyczynach inflacji i wpływie marż przedsiębiorców
Warski o przyczynach inflacji i wpływie marż przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/6
Przyczyny inflacji. Komentuje dr Wojciech WarskiTVN24

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał, że blisko połowa inflacji to wzrost jednostkowych zysków firm. Wywołało to liczne komentarze w mediach społecznościowych. - To prostacka teoria - ocenił w programie "Tak jest" dr Wojciech Warski, przedsiębiorca, ekspert Team Europe, odnosząc się do opinii o tym, że "za inflację odpowiadają złe, niedobre kapitalistyczne firmy, które doją społeczeństwa". - Zobaczyliśmy nie tyle przyczynę inflacji, co skutek inflacji - wyjaśnił Paweł Śliwowski z Polskiego Instytutu Ekonomiczego.

Gośćmi programu "Tak jest" byli dr Wojciech Warski, przedsiębiorca, ekspert Team Europe, szef Rady Gospodarczej Koalicji Polskiej-PSL oraz Paweł Śliwowski z Polskiego Instytutu Ekonomiczego. Komentowali szacunki ekonomistów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, z których wynika, że za 45 proc. wzrostu inflacji w strefie euro w ciągu ostatnich dwóch lat odpowiadają wyższe zyski firm.

"Zobaczyliśmy nie tyle przyczynę inflacji, co skutek inflacji"

Paweł Śliwowski z Polskiego Instytutu Ekonomiczego powiedział, że warto zacząć od sprostowania, "bo wykres i to badanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego wczoraj zrobiło furorę".

- Niestety większość dyskusji nie dotyczy realnych wniosków z tego badania. Po pierwsze autorzy tego badania stwierdzają, że to nie jest badanie przyczynowo-skutkowe. Nigdzie nie twierdzą, że wykazali, że wzrost marż, wzrost zysków firm odpowiada za inflację. Oni tylko pokazali, ile we wzroście cen, stanowiły zyski firm - zauważył.

Podkreślił, iż "w konkluzjach wprost piszą, że nie mamy żadnych znaków na zwiększoną zyskowność działalności przedsiębiorstw".

- Wskazują, że rzeczywiście obserwowaliśmy wzrost cen, które były częściowo wywołane czynnikami zewnętrznymi, czyli wzrostem chociażby cen energii. I że firmy po prostu do tego wzrostu cen szybciej się dostosowały, podnosząc ceny - wyjaśnił.

Według niego "zobaczyliśmy nie tyle przyczynę inflacji, co skutek inflacji".

- Na podstawie tego badania, cytując jego autorów, nie można postawić takiej konkluzji, że wzrost zyskowności firm wywołał inflację. Firmy same z siebie nie są w stanie wywołać tak dużej inflacji. Dla firm zawsze sufitem w podnoszeniu cen jest to, ile konsumenci są w stanie zapłacić za pewne dobra - zaznaczył Śliwowski.

Prostacka teoria

Podobnego zdania był dr Wojciech Warski. Ocenił, że to wczoraj i dziś na Twitterze panowała "prostacka teoria". - Że za inflację odpowiadają złe, niedobre kapitalistyczne firmy, które doją społeczeństwa. To oczywiście nie jest prawda - podkreślił.

Uznał, iż "to stwierdzenie, że jest to skutek inflacji, a nie jej przyczyna jest w tym wszystkim kluczowe".

- W momencie wybuchu pandemii za wzrost inflacji odpowiadał przede wszystkim gwałtowny wzrost kosztów pracy. Idąc dalej, jeżeli popatrzymy na upływ czasu, to wtedy zyski firm gwałtownie malały, były zduszone poniżej zera. Co oznacza, że firmy dokładały do swojego funkcjonowania po to, aby przetrwać. A potem potrafiły bardzo szybko odreagować wzrost cen inflacyjny poprzez zwiększanie swoich cen - wytłumaczył dr Wojciech Warski.

Inflacja w PolscePAP

Czytaj też: Masowe podwyżki cen. Ekonomiści wskazują przyczyny

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Raketir/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Wybierając się na włoską Sardynię, warto pamiętać o obowiązujących tam zasadach. Tamtejsze władze zabraniają wywożenia z wyspy muszelek, kamyków czy piasku. Mimo to niektórzy turyści nadal próbują zabrać je ze sobą do domu. Tymczasem grozi za to grzywna do trzech tysięcy euro.

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"