Członkini RPP: stopy procentowe w Polsce powinny dalej rosnąć

Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Joanna Tyrowicz o październikowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej
Prof. Joanna Tyrowicz o październikowej decyzji Rady Polityki PieniężnejTVN24
wideo 2/14
Prof. Joanna Tyrowicz o stopach procentowychTVN24

Stopy procentowe w Polsce powinny dalej rosnąć. Według ekonomistów jeszcze nigdy nie udało się wyjść z tak wysokiej inflacji przy realnie ujemnych stopach procentowych - stwierdziła w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 nowa członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanna Tyrowicz. Dodała, że "być może historia nie jest najlepszym drogowskazem".

7 września Senat powołał Tyrowicz do Rady Polityki Pieniężnej. Tego samego dnia RPP zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie z 6,50 do 6,75 procent. Była to już jedenasta podwyżka stóp procentowych w trwającym cyklu.

"Podnoszą stopy znacznie dynamiczniej niż NBP"

- Sztuka prowadzenia polityki pieniężnej: jeśli uważasz, że trzeba podnieść, na przykład (...), o jeden (punkt procentowy), to trzeba podnieść o jeden, a nie cztery razy po 25 (punktów bazowych). Ponieważ nie ma żadnych korzyści z tego, że się odracza w czasie podnoszenie. Powód dlaczego się czasami podnosi o mniejsze kroki jest taki, że nie wiadomo, ile potrzeba - testujemy. Efekty podnoszenia stóp procentowych widać w gospodarce po 2-3 kwartałach przynajmniej, a inflacja narasta dużo szybciej - tłumaczyła Tyrowicz.

Dodała, że w Polsce, w strefie euro i w Stanach Zjednoczonych "nie ma komfortu stopniowego zgadywania, ile to może być". - Między innymi dlatego ECB (European Central Bank - Europejski Bank Centralny - red.) i Fed (amerykański bank centralny - red.) podnoszą stopy znacznie dynamiczniej niż NBP (Narodowy Bank Polski - red.) - stwierdziła.

- Uważałam, że były to zbyt skromne, zbyt niskie, rozłożone podwyżki. Jeśli ktoś uważa, że powinno być sześć, to trzeba od razu przejść na sześć. Przechodzenie w 11 krokach nie ma sensu - podkreśliła.

Według nowej członkini RPP takie działanie w celu obniżania inflacji "obniża skuteczność podnoszenia tych stóp". - Lądujemy w sytuacji, w której na końcu mamy wysokie stopy, ale efekt ich na gospodarkę jest niższy - powiedziała.

Jej zdaniem "istotnym elementem polityki pieniężnej jest coś, co się nazywa forward guidance, czyli informowanie do przodu o tym, jaką politykę pieniężną zamierzamy prowadzić". - Ustalmy, że forward guidance w Polsce nie był bardzo spójny z tym, co się wydarzyło później - mówiła Tyrowicz.

Stopa referencyjna NBPPAP/Maciej Zieliński

Czytaj więcej: Do jakiego poziomu mogą wzrosnąć raty kredytów? Wyliczenia>>>

"Znikoma wiarygodność" prezesa NBP

- Pan prezes (NBP Adam) Glapiński konsekwentnie tłumaczył wszystkim, że on decyduje o stopach. Ci ludzie, którzy w to uwierzyli, nie przeczytali konstytucji albo ustawy o NBP - powiedziała.

W związku z tym, zdaniem Tyrowicz, "możemy wymagać od dziennikarzy, żeby, przedstawiając wypowiedzi pana prezesa, opatrzyli je komentarzem". Dodała, że prezes NBP "wyraził wiele poglądów, które nie miały poparcia w danych". - Najbardziej długofalową konsekwencją tych błędów jest to, że wiarygodność prezesa, gdy teraz coś mówi o przyszłości, jest znikoma. Co oznacza, że jego zdolność prowadzenia forward guidance, informowania gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, o inwestorach nie wspominając, o tym, co się wydarzy, jest po prostu niska - podkreśliła.

Na pytanie, czy podpisałaby się pod tezą prezesa Glapińskiego, że szczyt inflacji będziemy mieli w trzecim kwartale tego roku i będzie to około 16 procent, odpowiedziała: "Nie".

"Będzie spowolnienie gospodarcze"

O prognozach dotyczących inflacji mówił na początku września w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej profesor Przemysław Litwiniuk. Wskazywał, że możliwa jest inflacja na poziomie 20 proc. 

- To nie jest liczba, która by zaskakiwała analityków. (…) Kłopot polega na tym, że inflacja dzisiaj zaskakuje bardzo wiele gospodarek - tłumaczyła w piątek Tyrowicz.

Według nowej członkini RPP inflacja "ma też bardzo niepokojący charakter, bo na przykład pojawia się w usługach medycznych, w których nie da się dostosować podaży, a które są bardzo potrzebne, stanowią dużą część koszyka konsumpcji w Stanach Zjednoczonych". - To jest skomplikowane i nieodpowiedzialne byłoby mówienie teraz, że to będzie 20 i koniec. Najprawdopodobniej osiągniemy ten poziom, to nie jest liczba, która zaskoczy analityków - stwierdziła.

Zdaniem Tyrowicz "będzie spowolnienie gospodarcze". - Będzie trudniejsza sytuacja gospodarcza, niższe inwestycje, mniej miejsc pracy, niższe tempo wzrostu wynagrodzeń, mniejsze szanse na znalezienie pracy dla osób wchodzących i powracających na rynek pracy. To się wydarzy na pewno. Czy dojdziemy do minusów - na te pytania odpowiadają modele i projekcje, które powstają. Ja teraz nie będę wróżyła z fusów. Z całą pewnością ten kierunek jest w dół - podkreśliła.

Nowa członkini RPP wypowiedziała się również o środkach z Krajowego Planu Odbudowy i ich wpływie na polską walutę. - Na pewno gdyby był uruchomiony KPO, złoty byłyby mocniejszy, a jednocześnie kompozycja wydatków publicznych byłaby korzystniejsza - stwierdziła.

EUR/PLN

Dodała też: - To nie jest tak, że te pieniądze rozwiązują wszystkie problemy. Nie powinniśmy na nich kłaść tych nadziei. Najważniejsze to być odpowiedzialnym członkiem wspólnoty europejskiej i to jest mój pogląd jako Europejki, jako Polki, a nie jako członkini Rady Polityki Pieniężnej.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Ryanair zapowiada zwiększenie o 20 procent dopuszczalnych wymiarów bezpłatnego bagażu podręcznego. Zmiana ma związek z nowym standardem Unii Europejskiej dotyczącym minimalnych wymiarów jednej sztuki bagażu, którą pasażerowie mogą zabrać na pokład - podaje portal stacji BBC.

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Źródło:
BBC

Inflacja w tym roku wyniesie 3,9 procent, w 2026 roku spadnie do 3,1 procent, a w roku 2027 zmniejszy się do 2,4 procent - prognozuje Narodowy Bank Polski w "Raporcie o inflacji". Bank centralny przewiduje, że polska gospodarka wzrośnie o 3,6 procent w tym roku.

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

Źródło:
PAP

Hiszpański sektor turystyczny ostrzega władze, że problemy logistyczne kraju negatywnie wpływają na jego wizerunek. Niedawna awaria kolei i chaos na lotnisku w Barajas w Madrycie zagrażają planom przyciągnięcia rekordowej liczby turystów w tym roku.

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Źródło:
PAP

Z powodu strajku francuskich kontrolerów lotów linie lotnicze zmniejszają liczbę rejsów między Warszawą a Paryżem - wynika z danych na stronie internetowej Lotniska Chopina. Protest przyczynia się do problemów także na innych francuskich lotniskach.

Linie odwołują loty do Paryża

Linie odwołują loty do Paryża

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że jego administracja zacznie w piątek wysyłać do rządów innych państw pisma informujące o wysokości ceł, jakie USA nałożą na ich eksport - podała Agencja Reutera.

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Źródło:
PAP

To jest trochę moim zdaniem straszenie ze strony niektórych partii politycznych, że będziemy ograniczać dostęp do gotówki. Nie ma takich planów, nie ma takich intencji - powiedział minister finansów Andrzej Domański w programie "Jeden na Jeden" w TVN24. Szef resortu mówił również o tym, że na pewno będzie pomoc dla poszkodowanych w wyniku pożaru w Ząbkach.

Pożar w Ząbkach. Zapowiedź ministra finansów

Pożar w Ząbkach. Zapowiedź ministra finansów

Źródło:
TVN24, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Do jednego z graczy trafi milion złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 3 lipca 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

"Ty masz zdjęcie z Panteonem, oni twój portfel" - przestrzega Ambasada RP we Włoszech polskich turystów. To hasło jest elementem kampanii mającej zwrócić uwagę na problem kieszonkowców, którzy są "stałym problemem" w Italii. W jej ramach wskazano też, na co szczególnie uważać.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów przegłosowała "jedną wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa, w której połączono cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć dług USA o niemal cztery biliony dolarów, trafi na biurko prezydenta.

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Chiny, Włochy, Grecja i Hiszpania to kraje, których gospodarki mogą ucierpieć najbardziej ze względu na panujące tam upały - wynika z analizy Allianz Trade. Ekstremalne temperatury negatywnie wpływają także na wydajność pracy.

Upał uderza w wielkie gospodarki

Upał uderza w wielkie gospodarki

Źródło:
PAP

Cła nałożone przez Donalda Trumpa na Unię Europejską mają wejść w życie już 9 lipca. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Unię Europejską do tego, by jak najszybciej doszła do porozumienia z USA w tej sprawie.

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełne wdrożenie unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP