Członkini RPP: stopy procentowe w Polsce powinny dalej rosnąć

Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Joanna Tyrowicz o październikowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej
Prof. Joanna Tyrowicz o październikowej decyzji Rady Polityki PieniężnejTVN24
wideo 2/14
Prof. Joanna Tyrowicz o stopach procentowychTVN24

Stopy procentowe w Polsce powinny dalej rosnąć. Według ekonomistów jeszcze nigdy nie udało się wyjść z tak wysokiej inflacji przy realnie ujemnych stopach procentowych - stwierdziła w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 nowa członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanna Tyrowicz. Dodała, że "być może historia nie jest najlepszym drogowskazem".

7 września Senat powołał Tyrowicz do Rady Polityki Pieniężnej. Tego samego dnia RPP zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie z 6,50 do 6,75 procent. Była to już jedenasta podwyżka stóp procentowych w trwającym cyklu.

"Podnoszą stopy znacznie dynamiczniej niż NBP"

- Sztuka prowadzenia polityki pieniężnej: jeśli uważasz, że trzeba podnieść, na przykład (...), o jeden (punkt procentowy), to trzeba podnieść o jeden, a nie cztery razy po 25 (punktów bazowych). Ponieważ nie ma żadnych korzyści z tego, że się odracza w czasie podnoszenie. Powód dlaczego się czasami podnosi o mniejsze kroki jest taki, że nie wiadomo, ile potrzeba - testujemy. Efekty podnoszenia stóp procentowych widać w gospodarce po 2-3 kwartałach przynajmniej, a inflacja narasta dużo szybciej - tłumaczyła Tyrowicz.

Dodała, że w Polsce, w strefie euro i w Stanach Zjednoczonych "nie ma komfortu stopniowego zgadywania, ile to może być". - Między innymi dlatego ECB (European Central Bank - Europejski Bank Centralny - red.) i Fed (amerykański bank centralny - red.) podnoszą stopy znacznie dynamiczniej niż NBP (Narodowy Bank Polski - red.) - stwierdziła.

- Uważałam, że były to zbyt skromne, zbyt niskie, rozłożone podwyżki. Jeśli ktoś uważa, że powinno być sześć, to trzeba od razu przejść na sześć. Przechodzenie w 11 krokach nie ma sensu - podkreśliła.

Według nowej członkini RPP takie działanie w celu obniżania inflacji "obniża skuteczność podnoszenia tych stóp". - Lądujemy w sytuacji, w której na końcu mamy wysokie stopy, ale efekt ich na gospodarkę jest niższy - powiedziała.

Jej zdaniem "istotnym elementem polityki pieniężnej jest coś, co się nazywa forward guidance, czyli informowanie do przodu o tym, jaką politykę pieniężną zamierzamy prowadzić". - Ustalmy, że forward guidance w Polsce nie był bardzo spójny z tym, co się wydarzyło później - mówiła Tyrowicz.

Stopa referencyjna NBPPAP/Maciej Zieliński

Czytaj więcej: Do jakiego poziomu mogą wzrosnąć raty kredytów? Wyliczenia>>>

"Znikoma wiarygodność" prezesa NBP

- Pan prezes (NBP Adam) Glapiński konsekwentnie tłumaczył wszystkim, że on decyduje o stopach. Ci ludzie, którzy w to uwierzyli, nie przeczytali konstytucji albo ustawy o NBP - powiedziała.

W związku z tym, zdaniem Tyrowicz, "możemy wymagać od dziennikarzy, żeby, przedstawiając wypowiedzi pana prezesa, opatrzyli je komentarzem". Dodała, że prezes NBP "wyraził wiele poglądów, które nie miały poparcia w danych". - Najbardziej długofalową konsekwencją tych błędów jest to, że wiarygodność prezesa, gdy teraz coś mówi o przyszłości, jest znikoma. Co oznacza, że jego zdolność prowadzenia forward guidance, informowania gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, o inwestorach nie wspominając, o tym, co się wydarzy, jest po prostu niska - podkreśliła.

Na pytanie, czy podpisałaby się pod tezą prezesa Glapińskiego, że szczyt inflacji będziemy mieli w trzecim kwartale tego roku i będzie to około 16 procent, odpowiedziała: "Nie".

"Będzie spowolnienie gospodarcze"

O prognozach dotyczących inflacji mówił na początku września w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej profesor Przemysław Litwiniuk. Wskazywał, że możliwa jest inflacja na poziomie 20 proc. 

- To nie jest liczba, która by zaskakiwała analityków. (…) Kłopot polega na tym, że inflacja dzisiaj zaskakuje bardzo wiele gospodarek - tłumaczyła w piątek Tyrowicz.

Według nowej członkini RPP inflacja "ma też bardzo niepokojący charakter, bo na przykład pojawia się w usługach medycznych, w których nie da się dostosować podaży, a które są bardzo potrzebne, stanowią dużą część koszyka konsumpcji w Stanach Zjednoczonych". - To jest skomplikowane i nieodpowiedzialne byłoby mówienie teraz, że to będzie 20 i koniec. Najprawdopodobniej osiągniemy ten poziom, to nie jest liczba, która zaskoczy analityków - stwierdziła.

Zdaniem Tyrowicz "będzie spowolnienie gospodarcze". - Będzie trudniejsza sytuacja gospodarcza, niższe inwestycje, mniej miejsc pracy, niższe tempo wzrostu wynagrodzeń, mniejsze szanse na znalezienie pracy dla osób wchodzących i powracających na rynek pracy. To się wydarzy na pewno. Czy dojdziemy do minusów - na te pytania odpowiadają modele i projekcje, które powstają. Ja teraz nie będę wróżyła z fusów. Z całą pewnością ten kierunek jest w dół - podkreśliła.

Nowa członkini RPP wypowiedziała się również o środkach z Krajowego Planu Odbudowy i ich wpływie na polską walutę. - Na pewno gdyby był uruchomiony KPO, złoty byłyby mocniejszy, a jednocześnie kompozycja wydatków publicznych byłaby korzystniejsza - stwierdziła.

EUR/PLN

Dodała też: - To nie jest tak, że te pieniądze rozwiązują wszystkie problemy. Nie powinniśmy na nich kłaść tych nadziei. Najważniejsze to być odpowiedzialnym członkiem wspólnoty europejskiej i to jest mój pogląd jako Europejki, jako Polki, a nie jako członkini Rady Polityki Pieniężnej.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

Boeing przyznał się do składania fałszywych oświadczeń przed organami państwowymi, które dotyczyły modeli samolotu 737 Max - podaje Reuters. Maszyny te uczestniczyły w dwóch katastrofach Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019. Amerykański koncern ma zapłacić grzywnę w łącznej wysokości 487,2 miliona dolarów.

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel między innymi sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2024 roku 156 milionów euro zysku netto wobec 217 milionów euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu powołało na wniosek Skarbu Państwa dwóch nowych członków rady nadzorczej spółki: Piotra Wielowieyskiego oraz Mariana Sewerskiego. Obecnie rada nadzorcza Orlenu liczy 9 członków - do obsadzenia pozostaje jeden wakat.

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

Źródło:
PAP

Od początku 2026 roku duże spółki Skarbu Państwa, a od lipca 2026 pozostałe duże spółki giełdowe będą musiały stosować 33-procentowy parytet płci w zarządach i radach nadzorczych - podano w wykazie prac rządu. Przepisy obejmą mniej niż połowę spółek z Giełdy Papierów Wartościowych, a za niestosowanie się do nich Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła nałożyć karę do 10 procent rocznego przychodu.

Parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Są terminy

Parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Są terminy

Źródło:
PAP

Liczba upadłości osiągnie w tym roku rekordowy poziom - wynika z analizy Allianz Trade. Według prognoz ekspertów rok 2024 będzie piątym z rzędu, w którym skala zjawiska wzrośnie.

Rekordowa liczba upadłości firm

Rekordowa liczba upadłości firm

Źródło:
PAP

Zarząd zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo - poinformowano w komunikacie. Zwolnieniami grupowymi zostanie objętych do 30 procent pracowników. Będzie im przysługiwać odprawa pieniężna. - Spółka nie ma innego wyjścia, aby uratować 10 tysięcy pracowników jednym ze sposobów jest niestety przeprowadzenie zwolnień grupowych - mówił dziennikarzom prezes PKP Cargo Marcin Wojewódka.

PKP Cargo przeprowadzi zwolnienia grupowe. Chodzi o nawet do 30 procent zatrudnionych

PKP Cargo przeprowadzi zwolnienia grupowe. Chodzi o nawet do 30 procent zatrudnionych

Źródło:
PAP

Przedstawicielka Ministerstwa Infrastruktury Agnieszka Krupa poinformowała w środę w Sejmie, że nie powstanie trzeci pas Obwodnicy Trójmiasta, o co apelowali między innymi posłowie z Pomorza. Zapewniła, że poprawę przepustowości tej drogi zapewni Obwodnica Metropolii Trójmiasta, której budowa ma zakończyć się w przyszłym roku.

Trzeci pas na Obwodnicy Trójmiasta? Jasna deklaracja

Trzeci pas na Obwodnicy Trójmiasta? Jasna deklaracja

Źródło:
PAP

Ceny hoteli idą w górę o sto procent, restauracje są gotowe na najazd, sklepy szykują pasujące ubrania i bransoletki przyjaźni, a piekarnia sprzedaje ciastka "inspirowane Taylor". Jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie przyjeżdża na trzy koncerty do Warszawy.

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Źródło:
tvn24.pl

Powoli dobiegają końca audyty przeprowadzane w spółkach skarbu państwa. W efekcie PZU zamierza złożyć co najmniej kilkanaście zawiadomień do prokuratury w związku z licznymi nieprawidłowościami - donosi "Puls Biznesu". Zakwestionowano wydatki przekraczające pół miliarda złotych. - To nie jest tylko w PZU, ale chociażby we wszystkich koncernach energetycznych. W resorcie nauki założono przykładowo firmę GovTech, w której zatrudniono 140 osób. Teraz jest ona likwidowana - dodaje minister nauki i dziedzictwa narodowego Dariusz Wieczorek.

Trwają rozliczenia w PZU. "Kilkanaście zawiadomień do prokuratury"

Trwają rozliczenia w PZU. "Kilkanaście zawiadomień do prokuratury"

Źródło:
"PB"

Najsilniejszym paszportem na świecie mogą się pochwalić obywatele Singapuru - wynika z nowej edycji zestawienia firmy Henley & Partners. Wysoko w rankingu znalazła się też Polska, której obywatele mogą bez wizy udać się do 188 państw i terytoriów.

Najsilniejsze paszporty świata. Nowy ranking

Najsilniejsze paszporty świata. Nowy ranking

Źródło:
CNN, henleyglobal.com