Joanna Tyrowicz została powołana przez Senat do Rady Polityki Pieniężnej. Za głosowało 51 senatorów, przeciw było 43, nikt się nie wstrzymał od głosu. Tyrowicz zastąpi Rafała Surę, którego Senat odwołał w lipcu w związku ze złożoną przez niego rezygnacją. Zapytana tuż po głosowaniu w Senacie o priorytety na swoją kadencję, Tyrowicz powiedziała: "Trzeba obniżyć w Polsce inflację, unormować sytuację gospodarczą".
Na początku sierpnia grupa senatorów zgłosiła profesor Joannę Bożenę Tyrowicz jako kandydatkę na stanowisko członka Rady Polityki Pieniężnej. We wtorek senacka komisja budżetu i finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała jej kandydaturę. Jak napisano w uzasadnieniu druku senackiego, "Tyrowicz spełnia wymogi i kryteria wyboru na członka RPP określone w Konstytucji RP oraz w ustawie o Narodowym Banku Polskim".
Kandydatura Tyrowicz uzyskała poparcie większości senatorów. Głosowanie w tej sprawie odbyło się w środę wieczorem.
Joanna Tyrowicz o stopach procentowych
Joanna Tyrowicz w środę została zapytana w Senacie o to, jaką decyzję powinna była podjąć RPP i do jakiego poziomu powinny dojść ostatecznie stopy procentowe.
- Wiem, jakich materiałów nie obejrzałam, bo one są dostępne tylko dla ich autorów (z NBP - red.), RPP i zarządu NBP. Te materiały to jest coś, bez czego trudno oceniać na bieżąco sytuację gospodarczą. (...) To też dotyczy tego, że NBP ma priorytetowy, a czasami wyjątkowy dostęp do danych dotyczących gospodarki. (...) Bez dostępu do tych danych nie śmiem formułować ocen na temat polityki pieniężnej. Tej samej odpowiedzi udzielałam przez ostatnich kilka miesięcy, gdy ktoś mnie o to pytał - powiedziała Tyrowicz.
- To nie jest próba uniknięcia, że nie chcę oceniać tej polityki, która jest. Najbardziej odpowiedzialnie jak umiem, chcę powiedzieć, że nie powinniśmy tego robić bez wiedzy, którą ma RPP - powiedziała.
Według nowej członkini RPP, zacieśnianie polityki monetarnej przy jednoczesnym luzowaniu polityki fiskalnej obniża skuteczność jednych i drugich działań.
- Rząd utrudnia pracę RPP, RPP utrudnia pracę rządowi i nic z tego nie wychodzi. Co nie znaczy, że rozsądna polityka redystrybucyjna po stronie rządu nie jest w stanie łagodzić kosztów obniżania inflacji, które na pewno RPP musi podejmować, bo taki jest jej mandat. Znalezienie rozsądnej policy mix pomiędzy tym, co będzie robiła RPP, a tym, jak rząd może mądrzej używać instrumentów w swojej dyspozycji, na pewno ułatwi gospodarce wyjście z sytuacji, w której się teraz znalazła - powiedziała Tyrowicz.
- Widzę zasadniczą różnicę między stymulacją, której chwilowo nasza gospodarka nie potrzebuje, bo jest przestymulowana, a redystrybucją, czyli chronieniem pewnych grup społecznych przed kosztami obniżania inflacji - dodała.
Zapytana o to, do jakiego obozu decydentów z banku centralnego by się przypisała, gołębi czy jastrzębi, Tyrowicz odparła, że przy celu inflacyjnym na poziomie 2,5 proc. i bieżącej inflacji 16,1 proc. "dyskusje ornitologiczne są pozbawione podstaw". Tyrowicz powtórzyła, że bez wiedzy dostępnej wyłącznie NBP i RPP nie jest w stanie z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, jakie decyzje powinna obecnie i w przyszłości podejmować Rada.
Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie z 6,50 do 6,75 proc. Była to już jedenasta podwyżka stóp procentowych w trwającym cyklu.
Kim jest Joanna Tyrowicz?
Joanna Tyrowicz aktualnie jest kierownikiem w Katedrze Metod Ilościowych Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Zarządzania.
"W ocenie Grupy Senatorów prof. Tyrowicz wyróżnia się wiedzą z zakresu finansów. W latach 2007–2017 była doradcą ekonomicznym w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego" - wskazano w uzasadnieniu. Zdaniem grupy senatorów "liczne publikacje krajowe i zagraniczne oraz autorstwo i współautorstwo wielu książek świadczą o posiadaniu przez kandydatkę ugruntowanej wiedzy i doświadczenia w zakresie polityki pieniężnej".
"Prof. Joanna B. Tyrowicz wyróżnia się doświadczeniem – od 2011 roku bierze udział w projektach badawczych dotyczących polityki gospodarczej oraz ekonomii. Nieprzerwanie od 2004 roku jest panelistką wielu konferencji krajowych i zagranicznych" - podkreślono.
"Prof. Joanna B. Tyrowicz swoim doświadczeniem, wiedzą merytoryczną w zakresie polityki pieniężnej i doświadczeniem daje gwarancję profesjonalnego wywiązywania się z obowiązku działania zgodnie z celami Narodowego Banku Polskiego, wobec czego Grupa Senatorów z pełnym przekonaniem rekomenduje Panią prof. Joannę B. Tyrowicz na stanowisko członka Rady Polityki Pieniężnej" - wskazano w uzasadnieniu.
Skład Rady Polityki Pieniężnej
Senat uzupełnił skład RPP w związku z rezygnacją ze stanowiska przez Rafała Surę, który ostatecznie trafił do zarządu NBP.
Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim dziewięciu członków Rady Polityki Pieniężnej powołują w równej liczbie prezydent, Sejm i Senat. Senat powołuje i odwołuje członków RPP bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Ustawa o NBP przewiduje, że ustalenia RPP podejmowane są przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym jej przewodniczącego.
Źródło: PAP