Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w listopadzie rok do roku wzrosła o 12,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Konsensus ekonomistów ankietowanych przez PAP wyniósł 8,8 proc. W październiku wzrost wyniósł 6,9 proc. rdr.
Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 21,2 proc. rdr.
W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 15,8 proc. rdr.
Co kupują Polacy?
W listopadzie 2021 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. raportowały podobnie jak w poprzednich miesiącach podmioty handlującetekstyliami, odzieżą, obuwiem (o 55,8% wobec spadku o 21,9% przed rokiem). Wyższą sprzedaż niż sprzedaż „ogółem” zaobserwowano również w grupach: „pozostałe” (o 23,8%), „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 18,2%) oraz „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 12,5%) .
Spadek sprzedaży utrzymał się w jednostkach sprzedających „pojazdy samochodowe, motocykle, części” (o 4,9%).
Komentarze ekonomistów
"Po świetnych danych z przemysłu czas na świetne dane ze sprzedaży detalicznej. Wzrost o 12,1 proc. r/r w cenach stałych. Tym samym sprzedaż dobiła do trendu sprzed pandemii" - komentuje mBank Research.
"Kolejna pozytywna niespodzianka w danych za listopad. Sprzedaż detaliczna wzrosła realnie o 12,1 proc. r/r po wzroście o 6,9 proc. r/r w październiku - wzrostu realnego nie powstrzymał rekordowy deflator (8 proc. r/r)" - czytamy we wpisie PKO Research.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock