Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2023 roku spadła o 7,3 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 3,4 procent rok do roku.
Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych rdr o 8,0 proc. i spadek o 0,3 proc. w ujęciu mdm.
W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 3,8 proc. rdr.
Sprzedaż detaliczna - kwiecień 2023
GUS napisał w komunikacie, że w kwietniu 2023 r. największy spadek sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. raportowały jednostki z grupy "pozostałe" (o 17,3 proc. wobec wzrostu o 21,2 proc. przed rokiem). Znaczne zmniejszenie sprzedaży odnotowano również w grupach: "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 15,6 proc.), "meble, rtv, agd" (o 14,7 proc.), "paliwa stałe, ciekłe, gazowe" (o 14,5 proc.).
Z kolei wartość sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących spadła o 6,1 proc. mdm.
GUS podaje, że spośród prezentowanych grup o znacznym udziale sprzedaży przez Internet spadek udziału raportowały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup: "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" z 25,6 proc. przed miesiącem do 21,5 proc., "tekstylia, odzież, obuwie" (odpowiednio z 23,0 proc. do 20,0 proc.) oraz "meble, rtv, agd" (z 18,0 proc. do 15,7 proc.).
Dane za sklepów - kwiecień 2023
"Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 7,3%. GUS wskazuje, że największy spadek odnotowano w sprzedaży RTV&AGD (-14,7%) oraz paliwach (-14,5%). Żywność spada drugi miesiąc z rzędu (-8%)" - podkreślił Polski Instytut Ekonomiczny.
Analitycy PIE dodali, że "spadek realnych wynagrodzeń oraz większa skłonność ludzi do oszczędzania oznaczają słabszą sprzedaż zakupów dóbr trwałych", a "badania koniunktury konsumenckiej wskazują, że coraz więcej ludzi jest skłonnych do ograniczania wydatków na ważne zakupy".
"Spadki realnej sprzedaży detalicznej nie pogłębiły się, dynamika budowlanki znów wychyliła się ponad lustro wody" - stwierdzili ekonomiści mBanku. Dodali przy tym, że "nie jest źle".
"W przeciwieństwie do produkcji w przemyśle, sprzedaż detaliczna od początku roku ma się całkiem nieźle (jakkolwiek to brzmi widząc spadki w ujęciu rocznym)" - napisali na Twitterze.
Z kolei analitycy ING Banku Śląskiego zauważyli, że "po głębokim spadku produkcji przemysłowej dziś GUS informuje o spadku sprzedaży detalicznej (-7,3%r/r) i wzroście w budownictwie (+1,2%r/r) w kwietniu". "O ile wynik PKB w 1kw23 zaskoczył nas pozytywnie, to początek 2kw23 wygląda niemrawo. W całym roku wzrost prognozujemy ~1%" - napisali.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock