Adrian Zandberg - kandydat partii Razem na prezydenta RP - spotkał się w piątek po południu z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Jak stwierdził, potrzebne jest weto prezydenta wobec ustawy w sprawie składki zdrowotnej.
Po zakończeniu spotkania Zandberg relacjonował na briefingu prasowym, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa zdrowotnego i zagrożeń wiążących się z prywatyzacją publicznej ochrony zdrowia.
Zandberg: złe decyzje przeforsowane przez większość rządową
- Przedstawiłem panu prezydentowi realne zagrożenia, które wiążą się z niedofinansowaniem Narodowego Funduszu Zdrowia i ze złymi decyzjami, które zostały przeforsowane przez obecną większość rządową, przez rząd Donalda Tuska i które grożą tym, że pod koniec roku zabraknie pieniędzy na świadczenia zdrowotne, na operacje, na zabiegi, na programy lekowe - powiedział Zandberg, nawiązując do uchwalonej niedawno przez Sejm nowelizacji ustawy w sprawie obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Jego zdaniem nad Polską wisi dzisiaj zagrożenie prywatyzacją ochrony zdrowia. Dodał, że weto prezydenta wobec noweli ustawy w sprawie składki zdrowotnej jest potrzebne, "żeby zatrzymać ten zły, szkodliwy, groźny dla milionów Polek i Polaków proces zmieniania publicznej ochrony zdrowia w ochronę prywatną".
Wcześniej kandydat partii Razem na prezydenta poinformował, że nie udaje się w piątek do Końskich, by wziąć udział w organizowanej tam debacie prezydenckiej.
Komunikat Kancelarii Prezydenta
Informację o zakończonym spotkaniu przekazała w mediach społecznościowych także Kancelaria Prezydenta.
"Spotkanie, które odbyło się na prośbę Przewodniczącego Partii Razem, dotyczyło uchwalonej przez Sejm ustawy o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Adrian Zandberg zwrócił się do Prezydenta RP z prośbą o zawetowanie ustawy" - podano w komunikacie.
"Prezydent Andrzej Duda zapewnił o stałym monitorowaniu przez Kancelarię Prezydenta RP prac nad ustawą oraz podkreślił, iż obecnie oczekuje na jej ostateczny kształt" - dodano.
W spotkaniu wzięła udział także szefowa KP RP Małgorzata Paprocka.
Zmiany w składce zdrowotnej
Na początku kwietnia Sejm uchwalił nowelizację obniżająca składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Nowelizacja wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa. Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część będzie obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.).
W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem druga część składki będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.). Projekt zakłada także obniżenie składki do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej. Ustawa uchyla możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Błasikiewicz/KPRP