"Mnie życie nie pieściło i wiem, co to znaczy być gorszej kategorii"

Źródło:
TVN24 Biznes
Kotula: dzisiaj twarz biedy często ma twarz emeryta albo emerytki
Kotula: dzisiaj twarz biedy często ma twarz emeryta albo emerytkiTVN24
wideo 2/4
Kotula: dzisiaj twarz biedy często ma twarz emeryta albo emerytkiTVN24

Żeby utrzymać się na powierzchni, to trzeba szczerze sobie powiedzieć, że szanse mają osoby przedsiębiorcze. Dla innych może być ciężko - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Joanna Zimna, emerytka prowadząca fundację "Nasza Arka". - Główną rzeczą, która wymusi na pracodawcach właściwe warunki zatrudnienia osób dojrzałych, będzie brak ludzi do pracy w młodszym wieku - przyznaje ekonomista, profesor Witold Orłowski.

63-letnia Joanna Zimna przeszła na emeryturę dopiero rok temu, mimo że polskie prawo przewiduje, że mogłaby to zrobić już w wieku 60 lat. Jednocześnie wciąż jest aktywna zawodowo, bo w 2000 roku założyła w wielkopolskiej wsi Turowo fundację "Nasza Arka", dzienny dom pobytu dla seniorów, który również zajmuje się opieką pielęgnacyjną osób starszych w ich domach. Do niedawna równolegle prowadziła też zakład kamieniarski.

- "Nasza Arka" działa w ramach ekonomii społecznej. W skład personelu wchodzi dziesięciu pracowników, którzy by pracy ot tak, od ręki nie dostali. Są wykluczeni społecznie. Chce pani wiedzieć, dlaczego trudno jest im o pracę? - pyta w rozmowie z TVN24 Biznes.

Odpowiada, że w Turowie nie ma żadnego przedsiębiorstwa. Nie ma też autobusu do najbliższych miast, do Pniew, do Szamotuł, gdzie są jakieś oferty pracy. - Mieszkańcy wsi mają dzieci, każde trzeba o innej godzinie zaprowadzić do przedszkola, albo odebrać ze szkoły. Dlatego istotny jest elastyczny czas pracy dla takich osób. Może też taki warto byłoby wprowadzić dla osób w wieku dojrzałym? - zaznacza.

- Mnie życie nie pieściło i wiem, co to znaczy być gorszej kategorii. Stworzyłam pracownikom możliwość pracy w luźnych godzinach i to na pół etatu. Sami ustalamy zakres działań. Dostosowujemy go do naszych możliwości. No i są z naszej wsi, więc nie tracą pieniędzy na dojazdy - relacjonuje.

Rynek pracy dla osób starszych. "Nikt nie dzwonił"

Oceniając rynek pracy dla osób starszych, mówi, że ważna jest pokora i realne spojrzenie na sytuację. - Żeby utrzymać się na powierzchni, to trzeba szczerze sobie powiedzieć, że szanse mają osoby przedsiębiorcze. Dla innych może być ciężko - stwierdza.

Szefowa fundacji ma przydomowy ogródek, którym mogłaby się zajmować na emeryturze, ale jak zaznacza "jest zodiakalną lwicą, która jest zawsze tam, gdzie się coś dzieje, gdzie jest potrzebna". Pomysł na budowanie lokalnego przedsiębiorstwa, dającego możliwość zatrudnienia osób z różnym doświadczeniem wynikał z inspiracji od Barbary Sadowskiej z Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka", ale też jej osobistej dewizy życiowej, że "praca w każdym wieku jest lekarstwem na wszystko". Ona sama ma za sobą trudne w tej kwestii doświadczenia. 

Pierwsze widmo bezrobocia Joanna Zimna przeżyła w wieku 44 lat, bo została zwolniona po 10 latach pracy w administracji, w zakładzie pracy chronionej na terenie gminy Tarnowo Podgórne. 

- Wtedy dobrą pracę można było dostać dzięki protekcji. Byłam na wielu miłych rozmowach kwalifikacyjnych, ale potem się okazywało, że nikt nie dzwonił. Nie ma co ukrywać: jestem rocznik sześćdziesiąty i nie do końca miałam predyspozycje do takich nowości, jak biegła obsługa komputera czy znajomość języka angielskiego. Jestem z pokolenia, który uczył się w szkole języka rosyjskiego - podkreśla. 

Według niej nie miała wartości dla przedsiębiorców. - Doświadczenie życiowe to i owszem, ale bez papieru potwierdzającego kwalifikacje. Pół roku byłam bez pracy. Był to dla mnie okres nieciekawy - ocenia i dodaje, że "człowiek traci grunt pod nogami, czuje się gorszy, taki drugiej kategorii". - To była moja porażka życiowa. Zastanawiałam się, co teraz będzie? - dzieli się.

W tamtym okresie znalazła pracę dzięki córce, która wysłała jej CV na stanowisko asystentki zarządu do firmy z ogłoszenia. Dodała od siebie kilka słów o mamie: że szybko się uczy, że jest zdeterminowana, rzutka i że naprawdę chce pracować.

Joanna ZimnaMateriały prywatne Joanny Zimnej

- To chyba ich ujęło, bo zaproszono mnie na rozmowę. Ogromnie przeżywałam tę sytuację. Starałam się gustownie ubrać, poczytałam o tym przedsiębiorstwie, żeby wiedzieć, gdzie trafiłam. Szczęście było takie, że spotkałam się z panią, która była w moim wieku i przypadłyśmy sobie do gustu. Okazało się, że to będzie moja szefowa, bo zostałam zaproszona do pracy. To był przepiękny moment - wspomina. 

W nowym miejscu pracy przepracowała siedem lat. - Tam nauczyłam się wszystkiego. Rozwinęłam skrzydła, obdarzono mnie dużym kredytem zaufania. Mogłam jeździć do Warszawy na szkolenia, chodziłam na lekcje języka angielskiego - wymienia.

Jednak w firmie zmienił się skład zarządu i okazało się, że, jak tłumaczy Joanna Zimna,  "stara ekipa musiała odejść". 

- Byłam zatrudniona na kontrakt, na działalność gospodarczą, której nie zawiesiłam, jak straciłam tę pracę. Za to doszłam do porozumienia z nowym szefem firmy, że odchodząc mogę wykorzystać kontakty, które nawiązałam tam z Chinami. Wyraził na to zgodę. Dołączyłam do mojego życiowego partnera i przeprowadziliśmy firmę kamieniarską - relacjonuje.

W wieku 51 lat Joanna Zimna rozpoczęła nowy projekt zawodowy. - Z kiepskim językiem angielskim, ale przy pomocy translatora rozwinęłam współpracę z Chińczykami na okoliczność ściągnięcia dwóch kontenerów nagrobków granitowych - wspomina.

- Gdy miałam 62 lata, to wciąż nie korzystałam z emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych bardzo mnie kochał, bo odprowadzałam składki. Lat przybywało, sił ubywało i przyszedł jednak na mnie czas, było nam za ciężko. W kamieniarstwie to jest przede wszystkim fizyczna praca. Przeszłam na emeryturę, ale wciąż pracuję na pół etatu w fundacji "Nasza Arka". Gdyby ktoś mi teraz zabrał tę pracę i powiedział, że mam żyć sobie z emerytury, to czułabym jakby mi wydarł połowę serca - opisuje Joanna Zimna.

Orłowski: emerytury będą niskie

Eksperci alarmują, że populacja Polski się kurczy, a społeczeństwo starzeje. Jednocześnie coraz więcej emerytów dorabia. Z danych ZUS wynika, że na koniec 2022 r. liczba pracujących emerytów wyniosła 826 tys. i była większa o 52 proc. od liczby pracujących emerytów na koniec 2011 r. (541,9 tys.) i o 44 proc. większa od liczby pracujących emerytów na koniec 2015 r. (575,4 tys.) Między rokiem 2011 a 2022 udział pracujących emerytów w relacji do emerytów otrzymujących świadczenie wypłacane z ZUS zwiększył się z 10,9 proc. do 13,5 proc.

W prognozach ZUS przewiduje, że na 1000 osób w wieku produkcyjnym w 2023 roku ma przypadać około 390 osób w wieku poprodukcyjnym, czyli w uproszczeniu emerytów. W 2061 roku liczba ta podskoczy do 806 osób, zaś w 2080 roku - aż 839 osób.

- Musimy się przyzwyczaić, że wśród nas będzie coraz więcej osób w wieku senioralnym - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes prof. Witold Orłowski, ekonomista związany z Akademią Finansów i Biznesu Vistula. Były szef zespołu doradców ekonomicznych Prezydenta RP.

Jak mówi, "dzisiaj to jest ponad 20 procent, zaraz (będzie) 30 procent. Pewnie za kolejne dwadzieścia lat w społeczeństwie będzie i połowę tych, którzy obecnie są uważani za seniorów". 

GUS w raportach u ludności wskazuje, że Polska, dla której prognozy ludnościowe są obecnie niesprzyjające, będzie musiała zmierzyć się ze wszystkimi problemami wynikającymi z niekorzystnych trendów demograficznych.

- Chodzi na przykład o to, że starsi ludzie nie będą w stanie się utrzymać na przyzwoitym poziomie, nie wystarczy składek od tych, którzy obecnie pracują. Będziemy w sytuacji, że osób pobierających emeryturę będzie więcej niż pracujących. To oznacza, że emerytury będą niskie - dodaje prof. Orłowski.

Tłumaczy, że aby emeryci mogli mieć godne życie, będą musieli szukać dodatkowego dochodu. - Będą zmuszeni do tego, żeby pracować dłużej i to niezależnie od tego, czy rządzący obniżą formalny wiek emerytalny. Nawet jeśli będzie można przejść na wcześniejszą emeryturę, to nie da się z niej wyżyć - ocenia.

Pytamy więc, czy rynek pracy jest na to przygotowany i jak firmy podchodzą do osób starszych. - Nie dziwi mnie to, że szybciej ktoś otworzy własną działalność gospodarczą niż zostanie zatrudniony na etat - odpowiada Orłowski.

- Główną rzeczą, która wymusi na pracodawcach właściwe warunki zatrudnienia ludzi dojrzałych, to będzie brak ludzi młodych do pracy. Dzisiaj pracodawcy żyją przeświadczeniem, że aktualnie jest trudno znaleźć pracowników, ale jednocześnie myślą, że ten koszmar za rok minie. Tak się nie stanie. Będziemy mieć chroniczny problem z ludźmi do pracy - dodaje.

"Aktywność ekonomiczna trzyma nas przy życiu"

Prof. Marek Góra, ekonomista specjalizujący się w ekonomii pracy i systemach emerytalnych oraz wykładowca w Szkole Głównej Handlowej, zwraca uwagę w naszej rozmowie na kolejny ważny obszar. - To istotny element tej układanki, żeby zadbać o to, aby nie stać się starym za szybko. Przejście na emeryturę to pogłębia. Emeryci są silni politycznie, bo wrzucają kartki wyborcze, ale są już na marginesie życia zawodowego i to przyspiesza starzenie. Aktywność ekonomiczna, nawet jak nie lubimy porannego wstawania czy szefa, to mimo wszystko trzyma nas przy życiu - stwierdza. 

W rekomendacji strategicznej dla rządu i samorządów przygotowanej przez twórców badania "PolSenior2 – Badanie poszczególnych obszarów stanu zdrowia osób starszych, w tym jakości życia związanej ze zdrowiem" zaznaczono, że "niezależnie od ustawowej granicy wieku emerytalnego i partykularnych zmian w polityce emerytalnej należy stworzyć starszym pracownikom atrakcyjne możliwości kontynuowania zatrudnienia po przekroczeniu wieku emerytalnego".

Napisano, że podmioty polityki rynku pracy oraz polityki oświatowej powinny stworzyć atrakcyjne możliwości kontynuowania pracy zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wymaga to między innymi wprowadzenia rozwiązań finansowych motywujących pracodawców do zatrudniania starszych pracowników, jak również większej elastyczności, w tym pracy w niepełnym wymiarze czasu oraz zasad dzielenia się pracą. 

Czy polski senior jest skazany na biedę?

Jest pytanie, czy młodą osobę powinny dziś interesować kwestie zmian na rynku pracy i tworzenie rozwiązań wspierających pracę osób starszych? Tak, bo później sami z tych rozwiązań skorzystają. Jeden z twórców wcześniej przytaczanej rekomendacji, prof. Piotr Błędowski z SGH, specjalista z dziedziny gerontologii społecznej, został przez tvn24.pl zapytany w październiku 2022 roku, czy polski senior jest skazany na biedę?

- Sądzę, że bardziej zagrożone ubóstwem, ze względu na spodziewane bardzo niskie świadczenia emerytalne w przyszłości, są raczej kolejne pokolenia - odpowiedział. 

Czytaj też: Grzyb z coraz szerszym kapeluszem. Czy polski senior jest skazany na biedę?

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

System kaucyjny ma zacząć działać w Polsce w 2025 roku. Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podczas sejmowej podkomisji ocenił jednak, że nierealne jest, by wszedł w życie w terminie. Zwracał uwagę, że dopiero "w październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał".

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Ministerstwo rolnictwa chce całkowitego zniesienia akcyzy na cydr i perry. Postulują to również producenci tych napojów alkoholowych. Resort finansów odpowiada, że zarówno cydr, jak i perry, są obecnie preferencyjnie traktowane pod względem podatkowym. Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poruszona została także kwestia sprzedaży napojów alkoholowych przez internet.

Ministerstwa spierają się o akcyzę

Ministerstwa spierają się o akcyzę

Źródło:
PAP

- Osoby poszkodowane w wyniku pożaru Marywilskiej 44 otrzymają doraźną pomoc finansową - zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. O wsparcie mogą zgłaszać się od najbliższego czwartku, 23 maja.

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tak zwanych wakacji składkowych. Warto jednak zaznaczyć, że na wysokość zaoszczędzonej kwoty wpłynie kilka czynników. Wyjaśniamy, kto najbardziej skorzysta na wakacjach od ZUS.

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Źródło:
tvn24.pl

Znamy stawki abonamentu rtv w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swojej stronie internetowej podała we wtorek wysokość opłat. Poinformowano również o wysokości zniżek za uiszczenie abonamentu z góry.

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów zapowiedziało utworzenie nowej instytucji, Rady Fiskalnej, mającej przyczynić się do poprawy działania systemu finansów publicznych, w tym zwiększenia ich przejrzystości.

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Źródło:
PAP

Microsoft w poniedziałek zaprezentował nową kategorię komputerów osobistych, które zostały wyposażone w funkcje sztucznej inteligencji. Jak zauważa Reuters firma chce wykorzystać potencjał nowej technologii w całej swojej działalności i konkurować z Apple i Alphabetem, spółką-matką Google'a.

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Źródło:
Reuters

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie otrzymał dokumenty do wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zanim zostanie wydana decyzja, konieczne jest sprawdzenie dokumentów, czy wszystkie braki zostały już uzupełnione - przekazał urząd w komunikacie.

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach - ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Aktualizacja:
Źródło:
Business Insider

Na Ukrainę trafiła już ponad połowa z około 100 samochodów przekazanych przez mieszkańców Londynu w związku z tym, że nie spełniają norm emisji spalin pozwalających na jazdę po mieście bez dodatkowych opłat - poinformowała organizacja charytatywna British-Ukrainian Aid.

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Źródło:
PAP

Niemcy są gotowe poprzeć nowy plan USA dotyczący wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów - podała agencja Bloomberg. Dodała, że topniejące rezerwy gotówki w Unii Europejskiej i niepewny wynik amerykańskich wyborów przybliżają porozumienie w tej sprawie.

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Źródło:
PAP

Prezes Trakcji Arkadiusz Arciszewski nie jest aktualnie zatrzymany, jak również nie został tymczasowo aresztowany, ani oskarżony - przekazała spółka. W komunikacie dodano, że Trakcja nie posiada dalszych informacji o przebiegu czynności procesowych. Spółka działa w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej.

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cyberprzestępcy mają na celowniku klientów Biedronki i wysyłają fałszywe wiadomości, że dyskont rozdaje szczoteczki. To oszustwo - ostrzega firma CyberRescue.

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

Źródło:
tvn24.pl

Wnuczka Elvisa Presleya składa pozew o wstrzymanie sprzedaży historycznego domu piosenkarza w Memphis - Graceland - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił, że wnuczka "Króla" zarzuca oszustwo i jej zdaniem rzekoma firma stojąca za sprzedażą nie istnieje i nie ma praw do nieruchomości.

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Źródło:
CNN

Najpóźniej we wrześniu ma ruszyć zbieranie wniosków na zakup przydomowego wiatraka. Będzie można dostać do 30 tysięcy złotych dotacji. Nie wszędzie wieje tak samo, więc nie wszędzie będzie się to tak samo opłacać. Ci co mają już turbiny, liczą zyski. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Źródło:
TVN24

W swojej najnowszej odsłonie chatbot ChatGPT dostał głos kobiety nazwany "Sky". Dostał i po tygodniu go stracił z powodu kontrowersji i uderzającego podobieństwa do głosu Scarlett Johansson. Sam Altman, prezes OpenAI firmy odpowiedzialnej za chatbota, broni się, że to przypadek i wykorzystano głos innej profesjonalnej aktorki. Jednak oświadczenie przedstawione przez Johansson stawia sprawę w innym świetle.

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Źródło:
Reuters

W pierwszym kwartale 2024 roku było aż o 22 procent mniej sklepowych przestępstw kradzieży niż rok wcześniej - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że wykroczeń tego typu było o 5 procent mniej rok do roku. Najwięcej wykroczeń tego typu przypada na sklepy duże, w I kwartale tego typu zdarzeń było niemal pięć razy więcej niż w mniejszych sklepach.

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Źródło:
PAP

Osiemnaście truskawek Kotoka, Awayukis i Pearl White za 3 tysiące złotych czy ananasy Rubyglow za 400 dolarów, to ceny owoców luksusowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem - donosi CNN. Rekord jednak osiągnęła cena dwóch melonów gatunku Yubari King. Nabywca zapłacił za nie na licytacji blisko 176 tysięcy złotych.

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Źródło:
PAP

Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia to cztery kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na sezonowe prace - wynika z raportu Personnel Service. Stawki oferowane dla pracowników sezonowych są zróżnicowane, jednak zwykle kilkukrotnie przewyższają te oferowane w Polsce - oceniają eksperci.

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Źródło:
PAP

Ivan Boesky nie żyje. Zmarł w wieku 87 lat - podał Reuters, powołując się na dziennik "New York Times". Boesky był finansistą, któremu przypisywane jest powstanie mantry "chciwość jest dobra", a który następnie trafił do więzienia w związku z jednym z największych skandali Wall Street w latach 80. 

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Źródło:
Reuters