Samorządowcy z miast położonych przy granicy z Ukrainą apelują o pomoc i utworzenie "Wschodniej Tarczy Antykryzysowej". "Obecna, niespotykana od kilkudziesięciu sytuacja, wymusza na nas wszystkich zastosowanie dodatkowych mechanizmów interwencyjnych" - wskazali prezydenci i burmistrzowie siedmiu miast. Samorządowcy skierowali list do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.
W piśmie wystosowanym do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent Chełma Jakub Banaszek, Rzeszowa Konrad Fijołek, Lublina Krzysztof Żuk, Przemyśla Wojciech Bakun i Zamościa Andrzej Wnuk oraz burmistrzowie Hrubieszowa Marta Majewska i Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski zaapelowali o utworzenie funduszu celowego "Wschodnia Tarcza Antykryzysowa".
"Miasta, miasteczka i gminy Polski Wschodniej od pierwszych godzin wojny solidarnie i w każdy możliwy sposób wspierają uchodźców z Ukrainy" - wskazali włodarze w liście przekazanym mediom przez Urząd Miasta Chełm.
Pomoc dla Ukrainy - apel samorządowców
Zauważyli, że aktywność mieszkańców, organizacji pozarządowych i samorządów wydaje się być niewystarczająca, a obecna sytuacja bardzo szybko odbija się na kondycji społecznej i gospodarczej wschodnich regionów Polski. "Ponadto lokalne firmy, których działalność ściśle bazuje na współpracy z Ukrainą, stoją przed widmem utraty pracowników, zaburzenia łańcuchów dostaw czy wręcz bankructwa" - czytamy w liście.
Jego autorzy podali, że wschodnia Polska przez lata znajdowała się w niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej, a działania wojenne na Ukrainie negatywnie wpływają na kondycję samorządów i mogą wstrzymać ich rozwój. Wnioskują więc o utworzenie funduszu, w ramach którego możliwe będzie przeciwdziałanie negatywnym zmianom społeczno-gospodarczym.
"Uważamy, że obecna, niespotykana od kilkudziesięciu sytuacja, wymusza na nas wszystkich zastosowanie dodatkowych mechanizmów interwencyjnych" - wskazali prezydenci i burmistrzowie.
Ich zdaniem "Wschodnia Tarcza Antykryzysowa" powinna opierać się na kilku filarach dotyczących m.in. wsparcia samorządów wschodniej Polski, inicjatyw oddolnych, przedsiębiorców czy służby zdrowia.
Sygnatariusze zaproponowali także utworzenie prostej ścieżki proceduralnej migracji ukraińskich firm do Polski. "Przede wszystkim potrzebujemy tarcz nakierowanych na rozwój przedsiębiorczości, ochronę miejsc pracy i rozwiązań ułatwiających przebranżowienie pracownikom. Słowem, potrzebujemy impulsu o charakterze gospodarczym" - podkreślił prezydent Chełma Jakub Banaszek.
W czwartek około godz. 17 Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 1,97 mln osób.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: PAP