Rok 2013 według Hirscha. Najważniejsze wydarzenia gospodarcze w Polsce

sklejka-bis-16.jpg

Rok 2013 na świecie był bardzo ciekawy, ale niekoniecznie przełomowy. Z kolei w Polsce mieliśmy kilka bardzo istotnych zmian, które mogą mieć skutki długoterminowe. Z tego punktu widzenia rok 2013 mógł być w polskiej gospodarce najważniejszym od 2004, kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej. Oto 10 najważniejszych wydarzeń:

1. DYSKUSJA O OFE

Kwestia OFE z pewnością jest w Polsce wydarzeniem roku 2013. Ale moim zdaniem najważniejsza w tym wszystkim nie jest nawet sama, fatalnie napisana ustawa, ale dyskusja, która się toczyła wokół niej toczyła od czerwca. Nie przypominam sobie lepszej, ciekawszej i ważniejszej dyskusji na tematy ekonomiczne w naszym kraju w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Można było o tym pogadać i w taksówce, i w windzie, i z szefem w pracy, i z wujkiem przy stole. Niewielu pozostało takich, którzy o OFE nie słyszeli. Z drugiej strony mieliśmy imponujący spór profesjonalistów: ekonomistów, finansistów, ministrów. Jednocześnie była to debata zróżnicowana merytorycznie. Były naprawdę wysokich lotów argumenty, np. prawników konstytucjonalistów (bo pozycja funduszy emerytalnych w prawie polskim jest naprawdę niesamowicie skomplikowana), była prostacka, kłamliwa, oparta na manipulacjach danymi, odwołująca się do niskich emocji i miejscami barbarzyńska kampania rządu, była też równie żenująca i populistyczna kampania drugiej strony oparta o nieprawdę pod tytułem "zabierają nam nasze pieniądze" (bo jak coś jest obowiązkową składką, to to już nie są "nasze pieniądze"). Ważne, że dziś, po tej dyskusji, znacznie więcej osób niż przed nią ma jasność, że jego emerytura nie będzie wysoka i że absolutną koniecznością jest samodzielne oszczędzanie na starość. Do takiej refleksji wcześniej trudno było kogokolwiek nakłonić i ta refleksja właśnie, mam nadzieję, że masowa, jest moim zdaniem wydarzeniem roku 2013.

2. POLSKIE NADWYŻKI HANDLOWE

Polska ostatni deficyt w handlu zagranicznym zanotowała w marcu 2013 roku. Od kwietnia mamy same nadwyżki. Od początku roku do października (nowszych danych jeszcze nie ma) wyeksportowaliśmy towary warte o 9,3 mld zł więcej niż to wszystko, co sprowadziliśmy w ramach importu. A jeszcze w 2011 roku nasz deficyt handlowy sięgał 41,5 mld zł.

"Polska gospodarka jest uzależniona od eksportu do strefy euro"
"Polska gospodarka jest uzależniona od eksportu do strefy euro"tvn24

Sceptycy twierdzą, że nadwyżka to efekt słabszego importu, który z kolei jest efektem słabszego zdrowia naszej gospodarki. Ale optymiści liczą na to, że po 20 latach, w czasie których musieliśmy sporo rzeczy importować aby modernizować gospodarkę, a niewiele mieliśmy do wyeksportowania, czasy w końcu się zmieniły. Niewykluczone, że na trwałe w końcu staliśmy się tak zwanym eksporterem netto, czyli teraz to reszta świata kupuje od nas więcej, niż my od reszty świata. Jeśli to prawda, to Polska szybciej niż dotąd powinna stawać się krajem bogatszym.

3. NOWA REGUŁA WYDATKOWA

Możliwe, że to najważniejsza i najlepsza reforma fiskalna ostatnich lat. Zamiast sztywnych i fatalnie wpływających na gospodarkę progów ostrożnościowych (kiedy najczęściej w wyniku jakiegoś kryzysu docieramy do progu ostrożnościowego musimy zaciskać pasa i ciąć wydatki, co jeszcze bardziej pogłębia kryzys i nie rozwiązuje żadnego problemu) mamy nowe, elastyczne reguły postępowania z wydatkami państwa. Nowa reguła wydatkowa jest piekielnie skomplikowana, ale jej główna przewaga nad progami ostrożnościowymi to elastyczność i antycykliczność (czyli zaciskamy pasa wtedy, kiedy wzrost jest szybki i nas na to stać, a kiedy wchodzimy w kryzys, to absolutnie niczego nie zaciskamy, żeby nie utrudniać wychodzenia z kryzysu).

4. ZMIANY W OFE

Bardzo dobrze znany, bardzo dobrze omówiony i bardzo odważny ruch, dzięki któremu znacząco spada poziom długu publicznego, chociaż ani przez chwilę nie likwidujemy deficytu budżetowego. Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą rząd umorzy wyemitowane wcześniej przez siebie obligacje warte około 150 mld PLN, zamiast je wykupić od posiadaczy (tak jak to się robi w cywilizowanym świecie).

Rząd zdecydował się na taki ruch, bo obligacje te są w rękach funduszy emerytalnych, które są elementem publicznego systemu emerytalnego. Co ciekawe, pomimo tego, że system jest publiczny, to zgodnie z klasyfikacją Eurostatu, obligacje które OFE kupiły są zaliczane do sektora prywatnego, a tym samym powiększają one dług publiczny. Dlatego odbierając te obligacje funduszom można ten dług zmniejszyć.

5. UCIECZKA KAPITAŁU ZAGRANICZNEGO

Ucieczka nie była masowa i nie widać jej na pierwszy rzut oka, ale z danych publikowanych przez NBP jasno wynika, że zmiana jest wyraźna i nagła. W 2013 roku (stan na koniec października, bo nowszych danych jeszcze nie ma) pierwszy raz od niepamiętnych czasów zagraniczne inwestycje bezpośrednie były w naszym kraju ujemne, a z rynku polskich obligacji od czerwca odpłynęło łącznie 4,1 mld euro zagranicznego kapitału portfelowego. Dla porównania: w 2012 r. na nasz rynek obligacji napłynęło z zagranicy 13 mld euro.

6. ZWIĄZKOWCY Z POPARCIEM MEDIÓW

We wrześniu Solidarność zorganizowała dość spore protesty, żądając między innymi wyższej płacy minimalnej i generalnie wskazując na zbyt wolno rosnące płace.

Kulminacja protestów Solidarności. W stolicy jest już 40 tys. związkowców
Kulminacja protestów Solidarności. W stolicy jest już 40 tys. związkowcówtvn24

Protesty nie były niczym nadzwyczajnym, ciekawe jest to, że tym razem, pierwszy raz od niepamiętnych czasów, towarzyszyło im bardzo wiele przyjaznych, przyznających rację komentarzy w mediach tzw. mainstreamowych. Niektórzy ekonomiści przyznali nawet, że faktycznie nie da się już dłużej poprawiać konkurencyjności gospodarki tylko pilnując kosztów płac i że przydałyby się też jakieś inwestycje w innowacje i technologię.

7. REKORDOWO NISKA INFLACJA I STOPY PROCENTOWE

W czerwcu inflacja sięga zaledwie 0,2 proc. Potem rośnie do 1 proc., ale w listopadzie to znów tylko 0,6 proc. Stopy procentowe od lipca są na rekordowo niskim poziomie 2,5 proc. W Polsce sporo osób nadal dobrze pamięta hiperinflację z 1989/1990, prawie zupełny brak inflacji to zjawisko dla nas zupełnie nowe. Fakt, że na święta Bożego Narodzenia paliwa na stacjach benzynowych były najtańsze od trzech lat, wielu pewnie nadal nie mieści się w głowie.

8. DROŻEJĄCE MIESZKANIA

Po pięciu latach nieustającej bessy, w roku 2013 w końcu ponownie zaczęły drożeć mieszkania. Do rekordów sprzed kryzysu wciąż daleko, ale ciekawie było obserwować jak po zakończeniu "Rodziny na Swoim" potencjalni kupujący przestają czekać na pomoc rządową i po prostu zaczynają kupować, korzystając przy okazji z rekordowo niskich stóp procentowych. Dzięki wzrostowi cen wielu zadłużonych posiadaczy mieszkań mogło poczuć się lepiej, bo nagle okazało się, że ich nieruchomość znów jest warta więcej niż obciążający ją dług hipoteczny.

9. KONIEC ROSTOWSKIEGO I NOWAKA

W 2013 r. doczekaliśmy się w końcu odejścia dwóch najważniejszych z punktu widzenia gospodarki ministrów, którzy jednocześnie byli ministrami dość kontrowersyjnymi. Minister finansów Jacek Rostowski zniszczył nam część kapitałową systemu emerytalnego, a Sławomir Nowak, minister transportu, zniszczył nam sporą część sektora budowlanego tolerując barbarzyński podział ryzyk w kontraktach na budowę dróg GDDKiA – generalni wykonawcy przed Euro 2012, przez co pobankrutowała cała mas firm z PBG na czele, a kraj przez kompletny zastój w budowlance na przełomie 2012 i 2013 otarł się o recesję.

10. ŚMIERĆ OZE I FIASKO ŁUPKOWE

Miała być nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii i nie ma. W praktyce uniemożliwia to rozwój tej branży w kraju. Gaz łupkowy może jeszcze będzie, ale dziś już widać, że entuzjazm sprzed paru lat był bardzo mocno przedwczesny.

Autor: Rafał Hirsch/ / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl reprezentant kupców warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

W środę, 22 stycznia, euro spadło poniżej poziomu 4,23 złotego. Oznacza to, że kurs euro znalazł się na najniższym poziomie od pięciu lat. Jak wskazali analitycy, została przełamana pewna symboliczna bariera.

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Piotr Kubicki, członek zarządu pełniący jednocześnie stanowisko dyrektora do spraw transformacji cyfrowej PKP Polskich Linii Kolejowych, został w środę odwołany z pełnionych funkcji - poinformował w środę zarządca kolejowej infrastruktury. W ubiegłym miesiącu reporterki "Czarno na białym" ujawniły skalę opóźnienia we wdrażaniu w Polsce nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym.

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, TVN24

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

TEDi wycofuje ze swoich sklepów poduszkę na szyję - poinformowała sieć w komunikacie. Jako powód wskazano stwierdzenie podwyższonej zawartości niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Znana sieć wycofuje produkt

Znana sieć wycofuje produkt

Źródło:
tvn24.pl

Francję odwiedziło w ubiegłym roku 100 milionów turystów - taki wynik plasuje ją na pierwszym miejscu najpopularniejszych kierunków turystycznych. Szefowa francuskiego resortu turystyki zauważa jednak, że jej kraj ma silną konkurencję.

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Źródło:
France24, UNWTO

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który obowiązuje od 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Rozumiem niezadowolenie tych, którzy czekają na pieniądze, biorę to na klatę i przepraszam - mówi wiceministra Aleksandra Gajewska.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku artykuły codziennego użytku podrożały średnio o 4,3 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Najbardziej wzrosły ceny słodyczy i deserów, napojów bezalkoholowych i warzyw.

Te produkty zdrożały najbardziej

Te produkty zdrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 roku wyniosło 8821,25 złotego, co oznacza wzrost o 9,8 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Tyle zarabiają Polacy. "Dane nieco zaskoczyły"

Tyle zarabiają Polacy. "Dane nieco zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w grudniu 2024 roku wzrosła o 0,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 8,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). 

Nowe dane z przemysłu. "Produkcja rozczarowała"

Nowe dane z przemysłu. "Produkcja rozczarowała"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura przekazała Zjednoczonym Emiratom Arabskim (ZEA) przetłumaczony wniosek ekstradycyjny wobec Samera A. - poinformowała rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak. Dodała, że wniosek trafi do ministerstwa sprawiedliwości ZEA, gdzie zostanie poddany ocenie.

Prokuratura: wniosek o ekstradycję Samera A. został przekazany

Prokuratura: wniosek o ekstradycję Samera A. został przekazany

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Monover. Decyzja została podjęta ze względu na wykrycie obecności szkła w jednej fiolce produktu.

Szkło w fiolce. Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Szkło w fiolce. Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Lotto ponownie żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać aż 19 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 stycznia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Lotto

Potężna kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Unijni ministrowie finansów zawarli w trzech punktach wspólne stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich. - Zakłada ono potrzebę utrzymania partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, jedności w relacjach oraz wzmocnienie gospodarki Wspólnoty - przekazał szef resortu finansów Andrzej Domański.

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Według greckich władz Rosja może odpowiadać za serię niedawnych cyberataków na sieć sektora publicznego - podał serwis eKathimerini. Administracja zapewniła, że nie doszło do wycieku danych.

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny