Rafał Hirsch: Dolary drożeją. Oto pięć przyczyn

Dolary są w Polsce najdroższe od 2009 rokusxc.hu

Kurs dolara na zakończenie roku 2014 wynosił 3,54 PLN. W ciągu pierwszego tygodnia roku 2015 amerykańska waluta podrożała o 10 groszy i jest najdroższa od początków roku 2009. Oto pięć przyczyn, przez które dolar wciąż drożeje i może dalej drożeć.

1. Nadchodząca podwyżka stóp procentowych Fed

Przyczyna najważniejsza - według coraz bardziej powszechnego przekonania na rynkach - Fed zapewne już w czerwcu podniesie stopy procentowe kończąc trwający od 2008 okres „kryzysowego” trzymania stóp na poziomie zerowym. Dalej mają następować kolejne podwyżki. Waluta kraju, który zamierza podnieść stopy procentowe zwykle się umacnia, bo wyższe oprocentowanie może przyciągać kapitał międzynarodowy. Rynek walutowy działa tak, że umocnienie waluty wywołuje już samo oczekiwanie na podwyżkę. Dolar już w 2014 roku był najsilniejszą walutą na świecie.

2. Słabość euro – deflacja, Grecja, ECB

Dolar jest silny słabością drugiej najważniejszej waluty świata, czyli euro. Od wielu tygodni kapitał spekulacyjny gra na umacnianie się dolara wobec euro, ponieważ strefa euro zapada się w deflację, rośnie w niej ryzyko polityczne związane z tegorocznymi wyborami w Grecji i w Hiszpanii, a Europejski Bank Centralny zamierza dodatkowo łagodzić politykę monetarną i zacząć skup obligacji rządowych (czyli wykonać ruch odwrotny niż w USA, gdzie taki skup zakończył się w październiku).

3. Rekomendacje na rok 2015

Początek roku to zwykle okres nowych inwestycji na rynkach, a najbogatsi klienci banków inwestycyjnych kierują się ich rekomendacjami. W rekomendacjach największych banków na rok 2015 dominuje jeden temat: silny dolar. To ma być kolejny rok mocniejszego dolara, a skoro tak, to właśnie na początku roku USD zyskuje bardziej niż zwykle, bo dzięki rekomendacjom, to w jego stronę płyną nowe pieniądze ze strony klientów firm zarządzających i funduszy inwestycyjnych.

4. Wypowiedzi ministra finansów i członków RPP

Dolar w Polsce jest najdroższy od sześciu lat także dlatego, że złoty nie jest ostatnio zbyt silny. Nie pomagają jego notowaniom wypowiedzi ministra finansów Mateusza Szczurka, który w ostatnich tygodniach kilka razy mówił, że słaby złoty nie jest niczym złym i wręcz pomaga polskiej gospodarce. Także niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej uważają, że słabszy złoty jest korzystny, bo dzięki niemu drożeje import, a to może nas uchronić przed wpadnięciem w deflację. Złotego mogą też osłabiać oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych w Polsce, chociaż trzeba przyznać, że nie są one ostatnio zbyt powszechne. Z pewnością jednak dość duże prawdopodobieństwo takich obniżek w ciągu 2015 utrudnia umacnianie się złotego.

5. Wpływ konfliktu ukraińsko-rosyjskiego

Już w roku 2014 złoty należał do najsłabszych walut świata, podobnie jak forint węgierski czy czeska korona, nie wspominając o walutach Rosji, czy Ukrainy. Cały region traci ze względu na ryzyko związane z konfliktem ukraińsko-rosyjskim. Chodzi przede wszystkim o zły wpływ konfliktu na eksport z Europy Środkowej na Wschód, a także o negatywny wpływ na nastroje przedsiębiorców i konsumentów, co może przekładać się na spowolnienie inwestycji prywatnych, a co za tym idzie na niższe tempo wzrostu gospodarczego. Te negatywne prognozy na razie się nie sprawdzają, ale już sama obawa przed takim scenariuszem powoduje, że złoty jest słabszy.

Jak daleko może dojść kurs dolara? Dość często można spotkać prognozy mówiące o dojściu do poziomu 1,10 USD za euro (obecnie mamy 1,18 USD za euro, a w maju ubiegłego roku było jeszcze 1,40 USD). Przy kursie 1,10 USD i zakładając, że euro będzie u nas dalej w okolicach 4,30 PLN otrzymujemy kurs 3,90 PLN za dolara. Ale równie dobrze można sobie wyobrazić euro po 4,40 PLN i dolara po 4,00 PLN. Znacząca zmiana w jednym z powyższych pięciu punktów (przesunięcie oczekiwań dotyczących Fed, czy ECB, ożywienie gospodarcze i przezwyciężenie deflacji w strefie euro, zmiana tonu wypowiedzi polskich władz, czy koniec konfliktu na Ukrainie) może sytuację oczywiście diametralnie zmienić.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Aż 933 loty zostały odwołane we Francji po rozpoczęciu strajku kontrolerów lotów. Agencja AFP podała, że w piątek można spodziewać się jeszcze większego chaosu. Strajkujący domagają się poprawy warunków i organizacji pracy, ale francuski minister transportu nie chce słyszeć o rozmowach i określił żądania jako "nie do zaakceptowania".

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Źródło:
PAP

Chiny, Włochy, Grecja i Hiszpania to kraje, których gospodarki mogą ucierpieć najbardziej ze względu na panujące tam upały - wynika z analizy Allianz Trade. Ekstremalne temperatury negatywnie wpływają także na wydajność pracy.

Upał uderza w wielkie gospodarki

Upał uderza w wielkie gospodarki

Źródło:
PAP

Cła nałożone przez Donalda Trumpa na Unię Europejską mają wejść w życie już 9 lipca. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Unię Europejską do tego, by jak najszybciej doszła do porozumienia z USA w tej sprawie.

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełna implementacja unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak wycofała rezygnację, którą w ostatni piątek złożyła w Ministerstwie Infrastruktury - poinformował rzecznik PAŻP Marcin Hadaj.

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Źródło:
PAP

Magdalena Jaworska-Maćkowiak nadal pełni funkcję prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz ma pełne wsparcie Ministerstwa Infrastruktury - poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jak stwierdził, przeprowadził w tej sprawie konstruktywne rozmowy z szefową PAŻP.

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Źródło:
PAP

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

Sprzedawcy odzieży, obuwia lub galanterii skórzanej z Azji podszywają się pod polskie marki, kusząc promocjami - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Produkt może odbiegać od tego na zdjęciach, a z przedsiębiorcą nie można się skontaktować - dodał.

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Źródło:
PAP

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

Planowany strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Francji spowoduje poważne zakłócenia na wielu lotniskach w całym kraju. Protesty zaplanowano na czwartek i piątek, tuż przed rozpoczęciem letnich wakacji szkolnych, które ruszają w sobotę.

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Źródło:
PAP

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd upadłościowy może badać nieuczciwość umowy kredytu we frankach szwajcarskich konsumentów w stanie upadłości. Pytania prejudycjalne dotyczące tej sprawy skierował do TSUE Sąd Rejonowy w Łodzi.

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

Źródło:
PAP

- Pracownik versus duża organizacja, czy nawet mała organizacja, naprawdę nie ma szans - stwierdza w rozmowie z tvn24.pl Adriana Rychter, zajmująca się HR-em, jedna z autorek ogólnopolskiego badania o mobbingu "Pracować po ludzku". - To jest bardzo trudne zjawisko, bo z konsekwencjami trzeba potem bardzo długo pracować - dodaje psycholożka Joanna Kolenda, druga autorka raportu.

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

Źródło:
tvn24.pl

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał częściowy wyrok w sprawie rozliczeń z Gazpromem za zakup gazu w ramach kontraktu jamalskiego od listopada 2017 roku - poinformował Orlen. Trybunał oddalił roszczenie Orlenu o obniżenie ceny kontraktowej od listopada 2017 roku lub od stycznia 2018 roku, ale też roszczenie Gazpromu o podwyższenie ceny kontraktowej od listopada 2017.

Spór Orlenu z Gazpromem. Jest wyrok

Spór Orlenu z Gazpromem. Jest wyrok

Źródło:
PAP

W środowe popołudnie setki pasażerów utknęły w długich kolejkach na czwartym terminalu lotniska Barajas w Madrycie. Awaria kontroli paszportowej doprowadziła do poważnych utrudnień, przez które około pięciuset pasażerów nie zdążyło na swoje loty.

Setki pasażerów nie zdążyły na swoje loty

Setki pasażerów nie zdążyły na swoje loty

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W środę premier Węgier Viktor Orban ogłosił w mediach społecznościowych uruchomienie rządowego programu preferencyjnych pożyczek na zakup pierwszego domu lub mieszkania.

Szykują pożyczki mieszkaniowe. Nowy program na Węgrzech

Szykują pożyczki mieszkaniowe. Nowy program na Węgrzech

Źródło:
PAP