Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl
Rafał Brzoska o potrzebie deregulacji i ustawie podatkowej
Rafał Brzoska o potrzebie deregulacji i ustawie podatkowejTVN24
wideo 2/6
Rafał Brzoska o potrzebie deregulacji i ustawie podatkowejTVN

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno, by urzędnicy deregulowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

W ubiegłym tygodniu zespół do spraw deregulacji pod przewodnictwem Rafała Brzoski opublikował pierwsze propozycje zmian prawnych, które mają poprawić funkcjonowanie polskich firm. Wśród postulatów znalazły się m.in. zwiększenie liczby interpretacji ogólnych wydawanych przez Ministra Finansów, zmiany w wymogach raportowania ESG, ograniczenie nadużyć urzędów skarbowych, w tym zmniejszenie liczby sporów podatkowych, niekaranie za niecelowe błędy i pomyłki, ograniczenie stosowania kar w VAT, a także mniej agresywna praktyka egzekucji komorniczej i wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji.

- W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy ponad 20 projektów, jutro opublikujemy kolejne 20 projektów. Na dzisiaj mamy ponad 8,5 tysiąca zgłoszeń na samej stronie internetowej, z czego 70 procent pochodzi nie od przedsiębiorców, a od obywateli. 1350 ekspertów na tej samej stronie zarejestrowało się w różnych dziedzinach, w których chce wspierać sprawdzamy.com - powiedział Brzoska na antenie TVN24.

- Pan premier prosił o skupienie się na rozporządzeniach, a my już po tygodniu, jako przedstawiciele polskiego biznesu powiedzieliśmy "nie da się deregulować na poziomie rozporządzeń". Na tysiąc propozycji, które przeanalizowaliśmy w pierwszym tylko tygodniu, 3 procent można było załatwić metodą rozporządzenie, instrukcja ministra, okólnik. 97 procent to są dyrektywy unijnej ustawy - zauważył przedsiębiorca.

Brzoska spytany o to, czy postawił premierowi jakieś warunki "za współpracę", stwierdził, że nie.

- Nie, nie stawiamy warunków. Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad 3 miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno, by urzędnicy deregulowali sami siebie - powiedział szef InPostu.

- Tylko w ostatnim okresie 5 lat ustawa podatkowa urosła do 5800 stron maszynopisu i ten przyrost wynosił 1800. W tym tempie osiągniemy 10 tysięcy stron w ciągu najbliższych 10 lat - mówił.

"Nie robiliśmy absolutnie nic"

Pytany, czy propozycja szefa rządu była "ustawką" Brzoska powiedział, że "inspiracją były moje wcześniejsze wywiady, w których dość konkretnie mówiłem o tym, że jeżeli szybko politycy, ale też ze wsparciem biznesu nie weźmiemy się za kluczowe elementy rozwojowe dla naszego kraju to tracimy życiową szansę".

- Nowa administracja w Stanach Zjednoczonych, nowa dynamika w Ukrainie, nowa dynamika w relacjach Stany Zjednoczone-Chiny, a my jako Europa nie robiliśmy absolutnie nic. Zastanawialiśmy się nad tym, jak jeszcze bardziej regulować, jak obniżać konkurencyjność europejskiej gospodarki - dodał.

Brzoska podkreślił, że ani nie jest urzędnikiem, ani nie jest na etacie, ani nie jest niczyim doradcą.

- Pan premier rzucił rękawice całemu środowisku i reprezentując swoje koleżanki i swoich kolegów, biorę to absolutnie na serio. A na serio wzięliśmy się do pracy następnego dnia. Jesteśmy raptem po dwóch tygodniach od rzucenia tej rękawicy i patrząc przez pryzmat tego, jak wielu obszarów polskich absurdów już dotykamy, to organizujemy się całkiem szybko - powiedział.

Dlaczego Rafałowi Brzosce ma udać się coś, co nie udawało się politykom?

Konrad Piasecki wskazał, że "był Janusz Palikot ze swoją komisją deregulacyjną", a od roku jest pełnomocnik rządu ds. deregulacji. Dlaczego więc Rafałowi Brzosce ma udać się coś, co nie udawało się politykom?

- A może jest inaczej, a może jest tak, że jak popatrzymy na coś, dwa kroki wstecz, z zewnątrz, to przestanie to być polityczne? Zwróćmy uwagę, że ten projekt, który powstał u ministra Paszyka. I to jest bardzo dobry projekt. Tam jest naprawdę bardzo wiele genialnych rozwiązań deregulacyjnych - powiedział prezes InPostu.

Brzoska wymienił także projekty posłów Ryszarda Petru i Bartłomieja Wróblewskiego i stwierdził, że "bierzemy wszystkie te projekty do swego zespołu, rozdzielamy je na zespoły ekspertów, żeby naprawdę popatrzeć, czy one wnoszą coś dla rozwoju Polski".

- Czy one naprawdę deregulują? Czy one nie są furtką dla lobbystów? I przedstawiamy to jako nie projekt Rafała Brzoski, nie zestaw pomysłów zespołu Rafała Brzoski. Tylko zestaw pomysłów, w które na dzisiaj zaangażowało się 10 tysięcy ludzi, więc oni również wierzą, że to da się zrobić. Komisja Janusza Palikota wdrożyła zmiany przepisów w 68 aktach prawnych, na 50 tysięcy przepisów, których dotknęła. To nie jest duży urobek - wskazał.

Czemu do tej pory się nie udawało? - Może chodzi o tempo? Może chodzi o to, że wcześniejsze projekty, to był jednak element politycznej gry. Ja nie bez kozery powiedziałem, że chcemy w 120 dni przedstawić 300 projektów. To jest tempo, w którym pracują firmy. Jak firma przechodzi transformację, to w takim tempie organizuje się tak zwane sprinty, że rzeczywiście się dowozi, ale finalnie oczywiście "sprawdzam" powiemy politykom. To oni muszą zagłosować za zmianami, nie my, jako obywatele - zauważył przedsiębiorca.

Czym dla Rafała Brzoski jest deregulacja?

Brzoska zapytany o to, czym dla niego jest deregulacja, jakich kwestii chce "dotknąć, w tym deregulacyjnym wzmożeniu", stwierdził, że najlepiej odpowiedzieć na przykładach.

- W pierwszej kolejności tak zwane low hanging fruits, czyli nisko wiszące owoce, gdzie mamy istniejące systemy, które umożliwiają uwolnienie energii obywatela i przedsiębiorcy, zwłaszcza tego mikroprzedsiębiorcy - powiedział Brzoska.

Pytany o to, na którym metaforycznym drzewie te owoce wiszą najniżej, założyciel InPostu stwierdził, że "na każdym". Gdy Konrad Piasecki wskazał, że przykładowo o reformie sądownictwa mówi się od lat, a tymczasem procesy trwają coraz dłużej, to Brzoska stwierdził, że i tu zmian da się dokonać.

- Panie redaktorze, możemy się umówić, za tydzień publikujemy pierwszy projekt, który naprawdę uwolni dostęp do sądów. I to jest takie myślenie "out of the box" ("poza schematem"), takie, na które nikt nie wpadł. Natomiast są ludzie, którzy te pomysły już opracowali. Co więcej, przedkładali je w ministerstwach każdego rządu - powiedział gość TVN24.

Społecznie kontrowersyjne przepisy

Brzoska został zapytany, czy zaproponuje "społecznie kontrowersyjne przepisy", na przykład takie, które dałyby przedsiębiorcom większą łatwość w zwolnieniu pracownika.

- Nie. Nie będę twarzą zmian systemowych, które mają pogorszyć sytuację pracowników. Z kilku powodów. Dlatego, że dzisiaj jesteśmy już w bardzo ważnym momencie naszego rozwoju gospodarczego, w którym to efektywność i wydajność jest kluczem, a nie tania siła robocza. To po pierwsze. Po drugie, jeżeli my uwolnimy tę energię, która w naszym kraju drzemie cały czas, w obywatelach, w przedsiębiorcach, w ludziach, w których naprawdę ten nasz wspólny dom ma kluczowe znaczenie, to to jest najważniejsze. Dlatego wypowiedziałem się, że manipulowanie przy obniżeniu płacy minimalnej - nie. Dzisiaj musimy się zastanowić, jak zwiększać wydajność przedsiębiorstw. Zwiększać inwestycje - powiedział Brzoska.

Na uwagę, że Polska Izba Handlu stwierdziła, że wzrost płacy minimalnej jest za duży i że nie są w stanie funkcjonować z taką płacą minimalną jak dzisiaj, założyciel InPostu stwierdził, że "to nie jest prawda".

- Oczywiście, że są w stanie funkcjonować. Każdy jest w stanie funkcjonować. My musimy dzisiaj odblokować inwestycje, a żeby odblokować inwestycje trzeba zdjąć kajdan przepisów, które blokują te inwestycje. Trzeba zmienić te przepisy, które zabijają przedsiębiorczość - stwierdził.

Jak mówił, osoba bezrobotna, rejestrująca się w urzędzie pracy, ma możliwość zarejestrowania własnej działalności. - I otrzymuje na to swego rodzaju dotację, ale wymóg jest, by już w drugim miesiącu osiągała przychody. Nie ma takich biznesów, w których gwarantowane jest od następnego miesiąca po założeniu firmy uzyskiwanie dochodów, więc naraża się na utratę tejże dotacji. To są blokady, które blokują tą energię wewnętrzną, którą mamy jako Polacy, by kraj rozwijał się szybciej - podkreślił szef InPostu.

Zespół ds. deregulacji

10 lutego br. podczas konferencji "Polska. Rok przełomu" premier Donald Tusk zaproponował Rafałowi Brzosce stworzenie zespołu, który w szybkim tempie przygotuje propozycje deregulacyjne.

Rafał Brzoska to przedsiębiorca, założyciel i prezes firmy InPost, która oferuje rozwiązania logistyczne dla branży e-commerce. Firma dysponuje m.in. siecią ponad 66 tys. punktów, w których można nadać lub odebrać paczkę.

Autorka/Autor:jw/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dane osobowe większości z 1,4 miliona klientów Allianz Life w Ameryce Północnej zostały wykradzione przez hakerów - poinformowała spółka-matka ubezpieczyciela.

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Źródło:
BBC

Wyspa Poveglia - uznawana za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w lagunie weneckiej - zostanie przekształcona w park miejski dostępny wyłącznie dla mieszkańców Wenecji. Od 1 sierpnia lokalna społeczność przejmie ją w 99-letnią dzierżawę od państwa i rozpocznie rewitalizację terenu, który przez stulecia służył jako miejsce kwarantanny oraz szpital psychiatryczny. Wokół wyspy narosła legenda.

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Źródło:
CNN

- Kiedy słucham o tym, co w Polsce może wejść, to mam wrażenie, że cofam się (w czasie o) dwie dekady - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Marta Balukiewicz, autorka reportażu o czeskich parach jednopłciowych, odnosząc się do polskich projektów ustawy o związkach partnerskich. - Wygląda u nas to bardzo źle - ocenił na antenie TVN24 mecenas Artur Kula.

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Źródło:
TVN24

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapowiedziała, że w najbliższym czasie z pracy odejdzie około 20 procent zatrudnionych - poinformowała agencja Reuters. Według przedstawicieli NASA, decyzja ma na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji.

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Źródło:
PAP

Dom gotowy w kilka godzin - tak reklamują się firmy sprzedające budynki modułowe. Ale rozwiązania alternatywne mają też swoje wady: gorszą akustykę, mniejszą trwałość. To jednak nie zniechęca tych, którzy nie chcą poświęcać lat na budowę. - To jest najlepszy dom na świecie. Nic się nie sypie, nie cieknie - mówi nam Małgorzata z Dolnego Śląska. - Dom na pokolenia? Kto dzisiaj takiego potrzebuje? - pyta.

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 lipca 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Koszty budowy domu jednorodzinnego w Polsce poszybowały. W ciągu pięciu lat wzrosły aż o 50 procent. Eksperci przewidują dalsze podwyżki, choć ich tempo ma być bardziej umiarkowane. Za co zapłacimy najwięcej?

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

Rosnące globalne zainteresowanie japońską herbatą matcha przekłada się na gwałtowny wzrost cen. Eksperci wskazują, że boom na ten produkt, połączony z ograniczoną podażą i barierami handlowymi, powoduje trudności w zaopatrzeniu.

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Źródło:
BBC

Na obecnym etapie nie da się jednoznacznie ocenić jakości gazu ziemnego w złożu odkrytym w pobliżu Świnoujścia - ocenił profesor Christian Holden z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (NTNU) w Trondheim. Jego zdaniem nie są również znane potencjalne koszty inwestycji ani wydobycia.

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Źródło:
PAP

Sektor lotniczy mierzy się obecnie z wyjątkowo trudną sytuacją - oceniają ekonomiści Allianz Research w najnowszym raporcie. Z jednej strony rośnie globalny popyt na podróże lotnicze, z drugiej - zakłócenia w łańcuchach dostaw ograniczają dostępność nowych maszyn.

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Źródło:
PAP

Średnia kwota podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), płaconego przez Polaków, wyniosła w 2025 roku pięć tysięcy złotych - wynika z raportu firmy PITax. To wzrost o czterdzieści dwa procent w porównaniu z rokiem 2023.

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Źródło:
PAP

Już wkrótce podróżowanie po krajach Bliskiego Wschodu stanie się łatwiejsze pod względem formalnym. Wszystko za sprawą nowej wizy turystycznej - The GCC Grand Tours Visa - która umożliwi swobodne odwiedzanie Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kataru, Kuwejtu, Omanu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jedna wiza do sześciu krajów

Jedna wiza do sześciu krajów

Źródło:
PAP

Elektryki, hybrydy, auta o napędzie wodorowym i alternatywnym - o takie pojazdy ma się wydłużyć lista samochodów, którym przysługiwałby zwrot kosztów użytkowania - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury dla tvn24.pl. Stawki za tak zwane kilometrówki mają być obliczane na podstawie mocy silnika, a nie pojemności, jak było do tej pory.

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Źródło:
tvn24.pl

- Jesteśmy w tej chwili dwudziestą największą gospodarką na świecie, ale oczywiście chcemy więcej. Musimy wzmocnić kluczowe branże polskiego przemysłu, chociażby przemysł kosmiczny, który ma potencjał do tego, aby w polskiej gospodarce mieć rosnące znaczenie - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Pytany o plany podniesienia kwoty wolnej od podatku minister nie podał konkretnej daty.

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

Źródło:
TVN24

W piątek w Eurojackpot została rozbita olbrzymia kumulacja. W Polsce padła duża wygrana drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 miliona złotych. Oto wyniki losowania z 25 lipca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Bezpieczna podróż to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale także świadome decyzje, które pozwolą uratować życie - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w drogowym dekalogu bezpiecznego kierowcy. Jak podkreślono, kluczowe znaczenie mają między innymi odpowiednie przygotowanie pojazdu, zabezpieczenie bagażu i pełna koncentracja za kierownicą.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny na stacjach paliw pozostaną względnie stabilne - przewidują analitycy e-petrol. Z kolei według Biura Maklerskiego Reflex, możliwe są delikatne spadki. Za litr benzyny Pb95 kierowcy płacą obecnie o 52 gr mniej niż przed rokiem. Diesel w skali roku staniał o 37 gr na litrze - wskazali analitycy Refleksu.

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Źródło:
PAP

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, poinformowała, że z początkiem października przestanie wyświetlać reklamy związane z polityką, wyborami i kwestiami społecznymi dla użytkowników w Unii Europejskiej. Decyzja amerykańskiego koncernu wynika "z powodu niepewności prawnej wynikającej z przepisów Unii Europejskiej dotyczących reklam politycznych".

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Źródło:
Reuters

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24