We wtorek warszawski sąd okręgowy uchylił karę nałożoną na radio TOK FM przez Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. "Sąd stwierdził, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa i zasądził 8417 złotych tytułem zwrotu kosztów procesu" - przekazało TOK FM.
Jak przekazało TOK FM, we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie uznał rację nadawcy Radia TOK FM i uchylił w całości karę nałożoną na stację przez szefa KRRiT Macieja Świrskiego. Wyrok nie jest prawomocny.
"Jednocześnie sąd stwierdził, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa i zasądził 8417 zł na rzecz Inforadio tytułem zwrotu kosztów procesu. Sąd w krótkim ustnym uzasadnieniu wskazał, że w pełni podzielił naszą argumentację z odwołania co do bezprawności decyzji" - poinformowano w oświadczeniu stacji.
Kara nałożona przez Świrskiego dotyczyła między innymi wypowiedzi na temat prezydenta oraz ministrów poprzedniej władzy. To druga w ostatnich miesiącach przegrana przez Świrskiego sprawa dotycząca stacji TOK FM.
Świrski ponownie przegrywa w sądzie
Radio TOK FM przypomniało, że pierwsza batalia sądowa między przewodniczącym KRRiT a stacją zakończyła się w lipcu 2024 roku. Wtedy również wymiar sprawiedliwości stanął po stronie nadawcy.
"W lipcu ubiegłego roku sąd uchylił karę nałożoną przez Macieja Świrskiego na TOK FM. W uzasadnieniu ustnym sędzia stwierdził, że decyzja przewodniczącego KRRiT momentami jest oparta na "wyimaginowanych zarzutach". Przewodniczący KRRiT nie zaskarżył wyroku. Dlatego wyrok I instancji się uprawomocnił i sprawa jest zakończona" - opisała stacja.
Sprawa, wygrana przez TOK FM, dotyczyła kary w wysokości 80 tys. zł, nałożonej na stacje pod koniec kwietnia 2023 roku.
Szef KRRiT dopatrzył się wtedy naruszenia prawa i wszczął postępowanie w sprawie audycji "Pierwsze śniadanie w TOK-u", prowadzonej przez Piotra Maślaka, który wraz z gościem programu omawiał podręcznik "Historia i teraźniejszość" autorstwa prof. Roszkowskiego, odnosząc się krytycznie do niektórych zawartych w nim fragmentów.
Świrski ukarał Radio TOK FM "za rzekome propagowanie działań sprzecznych z prawem, poglądów i postaw sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym oraz zawierających treści nawołujące do nienawiści i dyskryminujące. Kara została nałożona również za rzekome poniżanie i naruszanie godności ofiar II wojny światowej, w tym Żydów" - informowało na swojej stronie Radio TOK FM.
Źródło: tokfm.pl, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kalbar/PAP