"Bardzo trudne" rozmowy z Ukrainą. Deklaracja Kołodziejczaka

Źródło:
tvn24.pl
Kołodziejczak o szansach na porozumienie z Ukrainą i roli Komisji Europejskiej
Kołodziejczak o szansach na porozumienie z Ukrainą i roli Komisji EuropejskiejTVN24
wideo 2/8
Kołodziejczak o szansach na porozumienie z Ukrainą i roli Komisji EuropejskiejTVN24

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w środę kolejny raz rozmawiał z ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykołą Solskim. - Nie ukrywam, że rozmowy są trudne, nawet bardzo trudne - przekazał polski minister w rozmowie z TVN24. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak poinformował, że "jest zgoda na licencjonowanie produktów, jesteśmy ciągle w fazie ustalania, których produktów". - Zobowiązuję się, że będziemy naciskać na to, żeby te rozmowy przyspieszyły - zadeklarował Kołodziejczak.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w rozmowie z Radomirem Witem w Sejmie odnosił się do trwających protestów rolników. - W tej chwili prowadzimy rozmowy z przedstawicielami poszczególnych grup, które protestowały. Chcemy, żeby wskazali nam swoich liderów, z którymi będziemy mogli rozpocząć w poniedziałek rozmowy - przekazał szef MRiRW.

Minister rolnictwa tłumaczył bowiem, że w protestach bierze udział "wiele grup". - To nie były tylko grupy, które były koordynowane przez związki zawodowe i organizacje rolnicze. To było wiele grup, które się samoorganizowały - zauważył Siekierski.

Protesty rolników w Polsce

Polscy rolnicy sprzeciwiają się przede wszystkim wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy. Minister Siekierski był pytany, jaką ma obecnie propozycję dla protestujących. - Są elementy uproszczenia Zielonego Ładu. Będą moje kolejne rozmowy w poniedziałek na szczeblu rady ministrów rolnictwa Unii Europejskiej - powiedział.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Do tego dochodzi problem niskich cen za produkty rolne. - Mamy najniższe ceny pszenicy, kukurydzy, rzepaku od wielu lat. To też wkurza i kumuluje się z tymi problemami. Wcale się nie dziwię tym, którzy dzisiaj stoją na ulicy i chcą szybkich rozwiązań - mówił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

"Jest zgoda na licencjonowanie produktów"

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w środę kolejny raz w ostatnich dniach rozmawiał z ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykołą Solskim.

Ukraiński minister - jak przekazał Siekierski - "wyraził zrozumienie dla polskich rolników, że jest czas, kiedy są bardzo niskie ceny zbóż na rynkach światowych, że te ceny spadają, że wie o trudnej sytuacji ekonomicznej polskich rolników". - Mówiliśmy także o emocjonalnych działaniach polskich rolników - dodał szef MRiRW.

Informacje na temat środowych polsko-ukraińskich rozmów przekazał też wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak. - Ukraina obstaje przy swoim. Jest zgoda na licencjonowanie produktów, jesteśmy ciągle w fazie ustalania, których produktów - podał.

Minister Siekierski w rozmowie z TVN24 tłumaczył, że "obradują zespoły na poziomie technicznym, gdzie ustalamy tak zwane warunki licencji, pozwoleń, które byłyby wydawane przez stronę ukraińską na import towarów z Ukrainy na obszar Polski, w ramach określonych kwot, wielkości". - To byłoby wszystko potwierdzane przez stronę polską, a więc mielibyśmy informacje kto eksportuje z Ukrainy, w jakiej wielkości ten eksport idzie, gdzie, do kogo, kto u nas odbiera - wskazywał.

Kiedy porozumienie z Ukrainą?

Czesław Siekierski podkreślił, że rozmowy ze stroną ukraińską są "bardzo trudne". - Nie ukrywam, że rozmowy są trudne, nawet bardzo trudne. Czy jest inna forma niż rozmowy, dialog i w efekcie porozumienie? Nawet jeśli ono jest bardzo trudne i wymaga czasu oraz wielu dyskusji - zaznaczył.

Dopytywany, ile będzie trwał proces, który ma doprowadzić do porozumienia, "na pewno to będzie nie kilka dni, a kilkanaście".

W ocenie Kołodziejczaka "są bardzo duże szanse" na polsko-ukraińskie porozumienie w sprawie handlu. - To musi być perspektywa tygodni, jeżeli w najbliższych tygodniach nie dojdziemy do porozumienia, to znaczy, że tego porozumienia może po prostu nie być. Dla mnie to też jest pewien warunek, nie mogę czekać miesiącami na porozumienie, które będzie wypracowane. Zobowiązuję się, że będziemy naciskać na to, żeby te rozmowy przyspieszyły - zadeklarował wiceminister rolnictwa.

Wiceminister Kołodziejczak o roli Komisji Europejskiej

Zdaniem Michała Kołodziejczaka do rozwiązania problemu musi się włączyć Komisja Europejska.

- Jeżeli nie włączy się Komisja Europejska do rozwiązania tego problemu, jeżeli nie będzie ten problem podjęty strategicznie to będzie tak, że Polska faktycznie odizoluje się od produktów z Ukrainy, ale one będą trafiały na rynek zachodnioeuropejski. To jest to, co wkurza mnie, wkurza rolników i tu jest miejsce na działanie Komisji Europejskiej. Mamy takie sygnały, że Komisja Europejska przyjmie tutaj, choć część polskiej strony. I to są bardzo dobre sygnały - dodał Michał Kołodziejczak.

Podkreślił przy tym, że trzeba przygotować plan dla rolników nie tylko na tydzień, miesiąc, czy pół roku. - Tutaj ma być pewność dla rolników, co będzie się działo za rok, za dwa, za trzy. Tak, żeby nie było obaw, że ten Zielony Ład, który jest w wielu kwestiach na rok odłożony, żeby zapewnić, że to będzie na lata. Tutaj wspólny głos rolników i rządu będzie istotny - podsumował wiceszef MRiRW.

Wiceminister Kołodziejczak zapewniał również w rozmowie z dziennikarzami, że "ani kilogram zboża, które przejeżdża przez Polskę nie zostaje w naszym kraju, chyba że się gdzieś wysypie, albo ktoś je rozsypie".

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Airbus wygrał przetarg na samoloty do obsługi połączeń regionalnych przewoźnika - przekazał LOT. Umowę w tej sprawie ogłosili przedstawiciele obu firm w poniedziałek w Paryżu. Dostawy nowych samolotów ruszą w 2027 roku.

LOT: Airbus wygrał przetarg na samoloty

LOT: Airbus wygrał przetarg na samoloty

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w maju 2025 roku wyniosła 3,3 procent rok do roku - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski (NBP). Dodał, że ceny towarów i usług, czyli wskaźnik CPI, rosły w maju w tempie 4,0 procent rok do roku.

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Liczba zgłaszanych ofert pracy w maju jest podobna do tej w kwietniu - wynika z publikacji Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. To oznacza, że pracodawcy czekają na lepsze warunki do zatrudniania - ocenili eksperci.

W tych branżach przybyło ofert pracy

W tych branżach przybyło ofert pracy

Źródło:
PAP

Do kancelarii prezydenta wpłynęły dwie petycje w związku z dopisaniem nowych dni do listy dni wolnych od pracy. Chodzi między innymi o piątek po Bożym Ciele, które chociaż jest świętem ruchomym, to zawsze wypada w czwartek - podała kancelaria prezydenta.

Dodatkowe dni wolne od pracy. Petycje u prezydenta

Dodatkowe dni wolne od pracy. Petycje u prezydenta

Źródło:
tvn24.pl, fakt.pl

Organizatorzy Paris Air Show zamknęli stoiska czterech głównych firm zbrojeniowych Izraela - informuje Reuters, powołując się na urzędników izraelskiego ministerstwa obrony. Izraelczycy nie kryją oburzenia i nazywają tę decyzję "skandaliczną i bezprecedensową".

Izraelskie stoiska zamknięte na Paris Air Show

Izraelskie stoiska zamknięte na Paris Air Show

Źródło:
PAP, Reuters

Polska oczekuje w sierpniu wypłaty ponad 26 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dotąd zakontraktowano 44,5 procent całej alokacji KPO dla Polski.

Polska oczekuje na potężny przelew

Polska oczekuje na potężny przelew

Źródło:
PAP

Rząd planuje znowelizować ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Z projektu wynika, że nowy właściciel auta będzie mógł przy wypowiadaniu polisy OC wskazać dzień jej rozwiązania. Obecnie dniem rozwiązania polisy jest dzień jej wypowiedzenia.

Rząd planuje zmiany w OC. Jest projekt

Rząd planuje zmiany w OC. Jest projekt

Źródło:
PAP

W wieku 92 lat zmarł Leonard Lauder, miliarder i były prezes firmy Estee Lauder, który uczynił ją jednym z największych producentów kosmetyków na świecie. O śmierci przedsiębiorcy poinformowała firma, w której pracował ponad 60 lat.

Nie żyje Leonard Lauder - miliarder, który stworzył kosmetyczne imperium

Nie żyje Leonard Lauder - miliarder, który stworzył kosmetyczne imperium

Źródło:
BBC, Reuters

Zaczął obowiązywać letni rozkład jazdy PKP Intercity. To oznacza, że na kolejowej mapie Polski pojawiły się nowe połączenia mające ułatwić podróż do najpopularniejszych turystycznych miejsc. W szczycie wakacji 2025 będzie nawet 514 połączeń dziennie - całorocznych i sezonowych.

Letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wakacyjne połączenia

Letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wakacyjne połączenia

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta Donalda Trumpa rozważa dodanie 36 kolejnych krajów do swojej listy krajów objętych zakazem podróży do Stanów Zjednoczonych. Tak wynika z wewnętrznej korespondencji departamentu stanu USA, na którą powołał się w niedzielę "Washington Post".

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA. Trump rozważa wydłużenie listy

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA. Trump rozważa wydłużenie listy

Źródło:
PAP

Choć oficjalnie wakacje zaczynają się 28 czerwca, wiele rodzin planuje urlop od 19 czerwca, wykorzystując długi weekend związany z Bożym Ciałem. W Zakopanem zarezerwowano już ponad 70 procent miejsc noclegowych na ten okres - poinformował Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Ten weekend "rozdaje turystyczne karty"

Ten weekend "rozdaje turystyczne karty"

Źródło:
PAP

Na lotnisku Le Bourget pod Paryżem rusza w poniedziałek 55. Międzynarodowy Salon Aeronautyki i Kosmonautyki - Paris Air Show. Wydarzenie zgromadzi w tym roku około 2,5 tysiąca wystawców z 48 krajów. Podczas targów poznamy wynik przetargu na zakup ponad 80 samolotów do obsługi regionalnych połączeń PLL LOT.

Walka gigantów o kontrakty. Rusza Paris Air Show

Walka gigantów o kontrakty. Rusza Paris Air Show

Źródło:
PAP

Po maju deficyt budżetu państwa wyniósł nieco ponad 108,29 mld złotych - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. To 37,5 procent kwoty zaplanowanej na cały rok.

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Notowania ropy na nowojorskiej giełdzie paliw kontynuują wzrosty z poprzedniej sesji, a perspektywy na spadki wydają się odległe. Konflikt między Izraelem a Iranem nasila obawy o dostawy ropy z regionu Bliskiego Wschodu.

Ceny ropy znów w górę. Szans na zniżki nie widać

Ceny ropy znów w górę. Szans na zniżki nie widać

Źródło:
PAP

Aż trzy czwarte Polaków planuje spędzić tegoroczne wakacje w kraju - najchętniej wybierają Pomorze, Sudety, Trójmiasto i Podhale - wynika z badania "Urlopowy Kompas Polaków: Wakacje 2025". Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafał Szmytke, podkreśla, że liczba podróżujących po Polsce systematycznie rośnie.

Gdzie na urlop? Te miejsca wybierają Polacy

Gdzie na urlop? Te miejsca wybierają Polacy

Źródło:
PAP

W muzeum Palazzo Maffei w Weronie doszło do nietypowego zdarzenia. Jeden z turystów uszkodził eksponat - krzesło ozdobione kryształami Swarovskiego - siadając na nim. Dzieło, stworzone przez włoskiego artystę Nicolę Bollę, było hołdem dla twórczości Vincenta van Gogha.

Eksponat nie wytrzymał ciężaru turysty. "To nie był zwykły mebel"

Eksponat nie wytrzymał ciężaru turysty. "To nie był zwykły mebel"

Źródło:
BBC

Ruszyliśmy z podobnego pułapu - my bez gazu i ropy, oni bez wolności - napisał Donald Tusk, porównując drogę rozwoju Polski i Iranu. W swoim wpisie w mediach społecznościowych premier ostrzega przed konsekwencjami odejścia od kursu prozachodniego.

"My bez gazu i ropy, oni bez wolności". Tusk ostrzega

"My bez gazu i ropy, oni bez wolności". Tusk ostrzega

Źródło:
TVN24

Obraz "Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego został sprzedany za rekordowe 22,2 miliona złotych. - Ten obraz rozpalał wyobraźnię historyków sztuki, muzealników, krytyków - mówiła na antenie TVN24 Agata Szkup, prezeska zarządu Desa Unicum. Dopytywana o to, kto kupił dzieło, odpowiedziała jedynie, że "obraz zostanie w Polsce".

Rekord na polskim rynku sztuki. "Po raz kolejny przebiliśmy magiczną granicę"

Rekord na polskim rynku sztuki. "Po raz kolejny przebiliśmy magiczną granicę"

Źródło:
TVN24

Na włoskiej wyspie Capri wprowadzono zakaz nagabywania turystów. Burmistrz Paolo Falco podpisał rozporządzenie, które zabrania między innymi podchodzenia do odwiedzających z menu, ulotkami reklamowymi oraz wszelkich form natrętnej promocji usług.

"Nadszedł czas, by powiedzieć: dość". Nowy zakaz na włoskiej wyspie

"Nadszedł czas, by powiedzieć: dość". Nowy zakaz na włoskiej wyspie

Źródło:
PAP

Z lotniska Warszawa-Radom będzie można teraz latać nocą. - Limit 10 operacji nocnych może wydawać się niewielki, ale dla czarterów to realne ułatwienie - zauważył wiceprezes Polskich Portów Lotniczych Marcin Danił. W ubiegłym roku lotnisku w Radomiu odprawiło 112 tys. 629 pasażerów, o ponad 7 proc. więcej niż w 2023 r.

Z Radomia będzie można polecieć nocą. Lotnisko dostało zgodę

Z Radomia będzie można polecieć nocą. Lotnisko dostało zgodę

Źródło:
PAP

Załamana właścicielka sklepu, która wyprzedaje asortyment, staruszek-artysta, który ręcznie maluje szkło, ale martwi się, bo nikt nie wie o jego pasji, jubilerka przegrywająca walkę z wielkimi korporacjami - to bohaterowie popularnych wpisów w mediach społecznościowych. Za łzawymi historiami kryją się jednak oszuści. Wzbudzając współczucie próbują zachęcić do zakupu produktów, które jednak nie mają nic wspólnego z małymi, rodzinnymi firmami i rzemiosłem.

"Z wielkim smutkiem muszę ogłosić". Jak nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują nasze współczucie

"Z wielkim smutkiem muszę ogłosić". Jak nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują nasze współczucie

Źródło:
tvn24.pl

Farmy AI to kolejny krok w rozwoju sztucznej inteligencji. Wykorzystane są w nich tak zwane superkomputery, czyli najnowocześniejsze maszyny z potężną mocą obliczeniową, jak "Helios" z Cyfronetu AGH w Krakowie. - Posiada moc obliczeniową, którą można przyrównać do 50 tysięcy laptopów - mówił o najnowszym odcinku "Techpospolitej" w TVN24+ dziennikarz Mateusz Półchłopek.

Polski superkomputer w Krakowie. Ma moc 50 tysięcy laptopów

Polski superkomputer w Krakowie. Ma moc 50 tysięcy laptopów

Źródło:
TVN24, TVN24+

W sobotnim losowaniu Lotto padła szóstka. Jeden z graczy wygrał ponad osiem milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 14 czerwca 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Pociągi z Warszawy do Rijeki w Chorwacji ruszą 27 czerwca. W następnym sezonie letnim pociąg z Warszawy do chorwackiej Rijeki pojedzie o trzy godziny szybciej - zapowiada minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Obecnie czas przejazdu jest planowany na ponad 19 godzin.

Jeszcze nie ruszył, a już ma przyspieszyć. Minister zapowiada skrócenie podróży

Jeszcze nie ruszył, a już ma przyspieszyć. Minister zapowiada skrócenie podróży

Źródło:
PAP

Władze Iranu rozważają możliwość zamknięcia Cieśniny Ormuz - poinformowała w sobotę państwowa agencja IRINN, powołując się na wypowiedź parlamentarzysty Esmaila Kosariego z komisji do spraw bezpieczeństwa narodowego.

Rozważają radykalny krok. Kluczowy szlak zagrożony

Rozważają radykalny krok. Kluczowy szlak zagrożony

Źródło:
PAP

Państwowy rosyjski koncern Rosatom stanie na czele międzynarodowego konsorcjum, które zbuduje pierwszą elektrownie atomową w Kazachstanie - poinformowała w sobotę kazachstańska agencja energetyki atomowej.

To pierwsza elektrownia jądrowa w tym kraju. Zbudują ją Rosjanie

To pierwsza elektrownia jądrowa w tym kraju. Zbudują ją Rosjanie

Źródło:
PAP