Związek krytykuje pomysł Szałamachy. "Szkodliwy dla interesu społecznego"

Z kraju

Celnicy protestowali przed Sejmem

Celnicy protestowali przed Sejmem przeciwko planowanemu włączeniu ich służby do Krajowej Administracji Skarbowej. Celnicy podkreślają, że są dla budżetu "kurą znosząca złote jajka", więc nie powinni być łączeni z innymi służbami.

Szef resortu finansów Paweł Szałamacha poinformował przed kilkoma dniami, że od 1 stycznia 2017 r. planuje rewolucję w podległych mu służbach. Skarbówka miałaby zacząć działać w skonsolidowanej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa. Będą ją tworzyć połączone służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej.

Wysokie wpływy

Służba celna zatrudnia w całym kraju ok. 14,5 tys. pracowników i rocznie wypracowuje dla budżetu państwa ok. 100 mld zł - to jedna trzecia budżetu państwa. - Pomysł resortu finansów w sprawie powołania Krajowej Administracji Skarbowej jest szkodliwy dla interesu publicznego - ocenił przewodniczący związku zawodowego Celnicy PL Sławomir Siwy.

Przypomniał na konferencji prasowej, że konsolidacja administracji podatkowej i służby celnej według Banku Światowego nie jest żadnym remedium na walkę z szarą strefą i zwiększenie wpływów budżetowych.

- Służba celna powinna zostać odrębną jednostką. To jest kura, która znosi złote jajka i trzeba ją wzmacniać - powiedział w środę dziennikarzom.

Zdaniem Siwego, zapewnienie odpowiednich narzędzi, wzmacniających służbę celną, pozwoliłoby na zwiększenie wpływów budżetowych.

Mimo wcześniejszych protestów celników Ministerstwo Finansów nie wycofuje się ze swoich pomysłów. Według Siwego resort finansów jest gotowy do rozmów z celnikami. Jednak - jak zaznaczył - nie przynoszą one żadnych rezultatów.

Paraliż na granicy

Szef związku nie wykluczył zaostrzenia protestu.

- Jest obawa, że protest może wymknąć się spod kontroli, bo ma on charakter oddolny. Trudno ocenić, co może się wydarzyć w najbliższych dniach - powiedział.

Pytany, czy obawia się zwolnień w Służbie celnej, podkreślił, że wiceminister finansów Marian Banaś zapewnił go, że nie przewiduje tego. Celnicy planują złożyć petycję do szefowej rządu Beaty Szydło. Podczas środowego protestu skandowali: "Stop likwidacji Służby celnej", "Służba celna gwarantem dobrej zmiany", "Służba celna - podstawą bezpieczeństwa państwa i obywateli". Trzymając w rękach biało-czerwone flagi ruszyli spod Sejmu pod Pałac Prezydencki.

Celnicy prowadzą strajk włoski. W przyszłym tygodniu będzie paraliż na granicach?

Autor: PMB//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24