Produkcja przemysłowa w maju 2023 roku spadła rok do roku o 3,2 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,4 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji w maju o 3,0 proc. rdr i wzrostu o 5,1 proc. mdm.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w maju br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,4 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,0 proc. niższym w porównaniu z kwietniem br.
Komentarze ekonomistów
"Przemysł dalej na biegu wstecznym: w maju -3,2 proc. r/r, ale na odbiciu cieniem kładzie się relatywnie słaby wynik przetwórstwa. Słaby popyt zagraniczny, niesprzyjający faza cyklu zapasów, zamrożony rynek nieruchomości: póki co nie ma czynnika, który mógłby tę lokomotywę ruszyć" - czytamy w komentarzu analityków Banku Pekao.
"Uśmiechnie się po dzisiejszych danych #RPP. Produkcja nieco mniej spadać chce (-3,2 proc. vs -6 proc. poprzednio). Cenowa sytuacja się poprawia (PPI 6,2 proc. -> 3,1 proc.) a rynek pracy stabilnością przemawia. Martwimy się jeno o to, że w średnim okresie to nadal błoto" - piszą analitycy mBanku.
"Produkcja przemysłowa spadła w maju o 3,2 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Jest to czwarty miesiąc z rzędu, kiedy przemysł odnotowuje spadek. GUS wskazuje, że najsłabsze wyniki odnotowuje sektor chemiczny (-22,5 proc.) i produkcja drewna (-20,7 proc.).
Wyniki przemysłu zaczną się poprawiać w drugiej połowie roku. Badania koniunktury GUS wskazują, że pesymizm przedsiębiorców odnośnie do przyszłego zagranicznego portfela zamówień znacząco spadł w porównaniu do grudnia poprzedniego roku.
Inflacja PPI w przemyśle jest na najniższych poziomach od 2021 roku. W maju wskaźnik wzrostu cen produkcji sprzedanej w przemyśle wyniósł 3,1 proc. rdr. Jest to najniższy wynik od lutego 2021 roku".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock