Polska otrzyma od Komisji Europejskiej 52 miliony euro na lepszą ochronę granic - przekazała w środę KE. Dodatkowe środki to odpowiedź Brukseli na rosnące zagrożenie hybrydowe ze strony Rosji i Białorusi.
Jak skomentowała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, przekazanie funduszy to kolejny zdecydowany krok w celu wsparcia państw członkowskich graniczących z Rosją i Białorusią w przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym, wynikającym z niedopuszczalnego instrumentalizowania migracji przez te państwa.
"Poważne wyzwanie zagwarantowania bezpieczeństwa"
- Szczególnie kraje graniczące z Rosją i Białorusią, takie jak Finlandia z jej granicą z Rosją o długości 1340 kilometrów, stoją przed poważnym wyzwaniem zagwarantowania bezpieczeństwa Unii i integralności terytorialnej państw członkowskich - powiedziała von der Leyen.
150 mln euro przekazane zostanie za pośrednictwem Instrumentu na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej (BMVI), a dodatkowe 20 mln euro - z instrumentu tematycznego BMVI na rzecz bardziej rozległej dystrybucji geograficznej.
Fundusze te wesprą Estonię kwotą 19,4 mln euro, Finlandię - kwotą 50 mln euro, Łotwę - 17 mln euro, Litwę - 15,4 mln euro i Norwegię - 16,4 mln euro. Polska z tej puli otrzyma 52 mln euro, czyli ponad 221 mln zł.
Przeznaczenie dodatkowych pieniędzy
Pieniądze przeznaczone mają być zwłaszcza na modernizację sprzętu do nadzoru elektronicznego, poprawę sieci telekomunikacyjnych, rozmieszczenie mobilnego sprzętu do wykrywania i przeciwdziałania wtargnięciom dronów, zapewniając tym samym skuteczniejsze monitorowanie terenów przygranicznych w czasie rzeczywistym i zwiększając mobilność patroli granicznych.
Pakiet funduszy jest częścią przedstawionego w środę przez Komisję Europejską komunikatu o wsparciu państw członkowskich w walce z zagrożeniami hybrydowymi ze strony Rosji oraz Białorusi i wykorzystywaniem przez te kraje migracji jako narzędzia wojennego. "Autokraci nigdy nie mogą wykorzystywać naszych europejskich wartości przeciwko nam" - napisała w oświadczeniu szefowa KE.
Dokument ustanawia ramy działań, które powinny uniemożliwić Rosji i Białorusi tego typu proceder, w tym umożliwia krajom UE przyjęcie wyjątkowych środków, jak zawieszenie prawa do azylu oraz wzmacnia ich zdolności obrony unijnych granic.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Artur Reszko/PAP