Przegląd prasy. Policjanci będą nagrywać interwencje. Wkrótce przetarg na zakup kamer

Z kraju

tvn24bisPolicjanci z kamerami będą nagrywać interwencje

Policja wkrótce ogłosi przetarg na zakup miniaturowych kamer, w które mają być wyposażeni funkcjonariusze w czasie interwencji - informuje "Rzeczpospolita". W pierwszej partii planowane jest zamówienie kilkuset takich kamer.

Kamery będą rejestrować pracę policjantów z patroli, wydziałów prewencji i drogówki. Nagrania będą wyjaśniać spory na linii funkcjonariusz - obywatel oraz zapobiegać nadużyciom władzy.

Przetarg na kamery

Jak informuje gazeta, w najbliższych dniach przedstawiciele Komendy Głównej Policji spotkają się z oferentami, którzy zaprezentują im tego rodzaju urządzenia. Wtedy też władze policji ustalą ostatecznie, jaki sprzęt będzie dla nich optymalny. - Trwają prace nad wyborem oferenta. W najbliższym czasie zostanie opracowana specyfikacja i ogłoszony przetarg na zakup pierwszej partii kilkuset takich kamer - mówi "Rzeczpospolitej" Mariusz Ciarka, rzecznik KGP. Jak podaje dziennik policja testuje już pilotażowo kamery od różnych producentów. Na razie pojedyncze komendy wojewódzkie na próbę wyposażyły w takie urządzenia od kilku do kilkudziesięciu policjantów.

Nagranie interwencji

Jak podaje gazeta, policjanci chwalą sobie wartość użytkową kamerek. Nagrywanie ma zresztą działać w obie strony - z jednej prewencyjnie powstrzymuje np. przed agresywnymi zachowaniami, np. zatrzymywanych pseudokibiców, a z drugiej - dyscyplinuje mundurowych i powstrzymuje przed nadużywaniem władzy.

Autor: msz/ms / Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: tvn24