Zachęty dla "nowej fali emigracji". Rząd chce skusić Polaków do powrotu

Z kraju

Kubisiak: mniej Polaków myśli o emigracji zarobkowejTVN24 BiS
wideo 2/5

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowuje zachęty podatkowe w postaci ulg dla emigrantów zarobkowych, którzy zdecydują się na powrót do kraju - powiedziała w piątek Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

- O takim pakiecie (zachęt dla przyjeżdżających - red.) już rozpoczęliśmy rozmowy i z minister finansów, i z premierem Morawieckim, aby przygotować taki pakiet dla tych, którzy z Polski jakiś czas temu wyjechali - powiedziała.

Jak dodała, "tego typu rozwiązania przyjęła na przykład w ubiegłym roku Portugalia czy Czechy".

- Mamy nadzieję, że zwłaszcza w sytuacji bardzo wysokiej niepewności związanej z brexitem zachęcimy tymi rozwiązaniami Polaków, którzy zechcą przyjechać do Polski - stwierdziła minister Emilewicz. Szefowa MPiT wyjaśniła, że zachęty będą miały charakter ulg podatkowych, a nie "bezpośrednich transferów". - Jesteśmy w stanie 30 procent diaspory zachęcić do powrotu do Polski - powiedziała. Doprecyzowała, że chodzi o "nową falę emigracji po 2004 roku", a nie tylko emigrantów zarobkowych z Wysp Brytyjskich.

Zarobki Polaków za granicą

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec 2017 roku poza granicami kraju przebywało łącznie 2,5 miliona Polaków.

Najwięcej, bo 793 tysiące, w Wielkiej Brytanii. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy, w których na koniec 2017 roku było 703 tysiące Polaków.

Z raportu przygotowanego przez firmę Euro-Tax wynika, że Polacy w 2017 roku zarobili za granicą ponad 136,5 miliarda złotych. Dla porównania, w 2016 roku było to 119,5 miliarda złotych, w 2015 - 119,6 miliarda złotych, w 2014 - 111,4 miliarda złotych.

Najwięcej, bo w przeliczeniu łącznie 32 miliardy złotych, Polacy zarobili w Niemczech. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania - 24 miliardy złotych.

Łączny dochód Polaków zatrudnionych w ubiegłym roku w Irlandii wyniósł z kolei 5,2 miliarda złotych, w Holandii 4,6 miliarda złotych, zaś w Austrii i Belgii po około 2 miliardy złotych.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: