88 procent gmin zmieniło w 2022 roku stawkę podatku od nieruchomości - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Decyzje w sprawie obowiązujących wysokości podatku na 2023 rok samorządy mają ogłosić do końca bieżącego roku.
Podatek od nieruchomości opłacają posiadacze na przykład gruntów, mieszkań, budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z obowiązku odprowadzania daniny muszą się wywiązać użytkownicy wieczyści, samoistni posiadacze, a w niektórych przypadkach również posiadacze zależni nieruchomości lub ich części będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Maksymalne stawki podatku od nieruchomości są co roku podawane w obwieszczeniu ministra finansów, ale o ostatecznej wysokości daniny decydują samorządy.
Podatek od nieruchomości. Większość samorządów aktualizuje stawki
PIE podaje, że łączne przychody z tego tytułu w 2022 r. wyniosą około 27,5 mld zł i stanowić będą 17,6 proc. dochodów własnych samorządów.
"W 2022 r. 122 spośród 2477 gmin (4,9 proc.) uchwaliło maksymalne stawki narzucone w ustawie na ten rok dla wszystkich podmiotów. Decyzje w sprawie obowiązujących wysokości na 2023 r. każda gmina ma ogłosić do końca bieżącego roku" - zwraca uwagę PIE.
PIE wyjaśnia, że w przypadku braku podjęcia uchwały stawki pozostają na poziomie obowiązującym. "W ostatnich latach samorządy chętnie korzystały z aktualizowania wysokości stawek podatku od nieruchomości – 88 proc. gmin zdecydowało się podjąć nową uchwałę na 2022 r. wobec 70 proc. na 2021 r." - czytamy.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Robert Kneschke, Shutterstock