W stosunku do ubiegłego roku zaszła ważna zmiana dotycząca podatku od wynajmu mieszkań. Jak wyjaśnia resort finansów, jedyną formą rozliczenia w przypadku zwykłego Kowalskiego jest obecnie ryczałt. Jaki PIT trzeba złożyć w takiej sytuacji i do kiedy? Wyjaśniamy.
"Od 2023 r. jedyną formą opodatkowania przychodów z najmu prywatnego jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych" - informuje na swojej stronie Ministerstwo Finansów (MF). Wcześniej możliwe było także skorzystanie z zasad ogólnych, czyli rozliczenie na skali podatkowej.
Czytaj także: Rozliczenie podatku 2024. Ruszyły PIT-y za 2023 rok >>>
Wynajem mieszkania - przychód i podatek
Resort wyjaśnia, że przychód od najmu to po prostu czynsz, jaki płaci najemca (dzierżawca). Dodaje, że "najczęściej są to pieniądze, ale zapłata może nastąpić również w naturze".
"Przychodem z najmu nie są ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu" - wskazuje. Chodzi tu np. o opłaty do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, abonament za media, wodę, energię elektryczną oraz gaz. W sytuacji gdy najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.
Dodaje, że "podatek płacisz od przychodu (nie pomniejsza się go o koszty uzyskania przychodu)".
Podatek od najmu - jak się rozliczyć?
Jak podaje MF, podatek od najmu, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu wynosi:
- 8,5 proc. przychodu do kwoty 100 000 zł; - 12,5 proc. przychodu od nadwyżki ponad 100 000 zł.
"W przypadku małżonków, którzy złożyli oświadczenie o opodatkowaniu przychodów przez jednego z nich, kwota przychodów z najmu, od której stosuje się stawkę podatku w wysokości 12,50 proc., wynosi 200 000 zł" - wyjaśnia resort.
Co ważne, podatek od najmu płaci się co miesiąc lub co kwartał. "Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych obliczasz i wpłacasz co miesiąc (lub co kwartał przy spełnieniu określonych warunków) do urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca (lub do 20 następnego miesiąca po upływie kwartału za który ryczałt ma być opłacony)" - tłumaczy resort.
Podatek od najmu - jaki PIT?
Jeśli chodzi o rozliczenie z podatku od najmu, to "przychody z najmu (dzierżawy) rozliczasz w zeznaniu rocznym PIT-28".
"O wyborze kwartalnego sposobu opłacania ryczałtu informujesz w zeznaniu rocznym (PIT-28), składanym za rok podatkowy, w którym stosowałeś kwartalny sposób opłacania ryczałtu" - informuje MF.
Wskazuje też, że "uzyskany przychód możesz pomniejszyć o przysługujące odliczenia, np. z tytułu zapłaconych składek na własne ubezpieczenie społeczne, dokonanych darowizn, wydatków rehabilitacyjnych".
Dodaje jednak, że "wydatków tych nie możesz odliczyć, jeżeli zostały już odliczone (np. zapłacone składki na własne ubezpieczenie społeczne) od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej".
Wpłata podatku od najmu
"Podatek wpłać na swój mikrorachunek podatkowy" - pisze MF.
Dodaje, że "mikrorachunek podatkowy możesz sprawdzić, korzystając z generatora lub w dowolnym urzędzie skarbowym".
Czytaj więcej: Mikrorachunek podatkowy. Jak go wygenerować i na jakiej podstawie? Jak zrobić przelew? >>>
Podatek od najmu - jak złożyć zeznanie?
Zeznanie podatkowe od przychodów od najmu możesz złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.
"Zeznanie w formie papierowej możesz zanieść do urzędu skarbowego lub przesłać je do urzędu pocztą, najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Zwróć uwagę, że zeznanie powinno być nadane w placówce pocztowej operatora publicznego (Poczty Polskiej) przed upływem terminu na złożenie zeznania" - podaje resort finansów.
Jeśli chodzi o zeznania elektroniczne to można to zrobić poprzez: e-Deklaracje lub w usłudze Twój e-PIT dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy.
Czytaj też: Jak rozliczyć się przez internet? >>>
"Zeznanie składasz w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym" - przypomina MF.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Dziurek/Shutterstock